بهبود علائم آکنه با مصرف منظم پنج ویتامین و ماده ی معدنی | خانواده مطهر

بهبود علائم آکنه با مصرف منظم پنج ویتامین و ماده ی معدنی

استفاده از انواع داروهای خوراکی و محصولات بهداشتی برای برطرف کردن علائم آکنه رایج است اما در این میان برخی مکمل‌ها و محصولات خوراکی نیز می‌تواند در بهبود علائم تأثیرگذار باشد.

در اینجا پنج مکمل شناخته شده که بیشترین اثر را در بهبود علائم آکنه دارند، معرفی شده‌اند:

زینک پیکونیلات: زینک پیکونیلات که در واقع ورژن زیستی روی است. زینک به سه روش با آکنه مقابله می‌کند: ضدالتهاب است، ضد میکروب است و قارچ‌های مشکل‌ساز را می‌کشد. در ۶۸ درصد آکنه‌های بزرگ‌سالان، قارچ موجود در منافذ عامل مشکل‌ساز است. زینک به از بین رفتن این قارچ‌ها کمک می‌کند و همچنین باعث بهبود پوست می‌شود. دوز مورد نیاز، ۲۵ میلی‌گرم سه مرتبه در روز (ترجیحاً همراه با غذا) است.

نیاسینامید: یا همان ویتامین ب۳ باعث کوچک شدن غدد سباسه شده و تولید بیش‌ازحد سبوم را که موجب بروز آکنه می‌شود، مهار می‌کند. افراد درگیر آکنه، مشکل التهاب مزمن نیز دارند و نیاسینامید به کاهش آن کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که مکمل‌ها بلافاصله جواب نمی‌دهند و باید حداقل یک یا دو ماه از استفاده آن‌ها بگذرد تا تأثیرشان را ببینید.
دوز توصیه‌شده: ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم به‌صورت روزانه

چای نعناع: ضد میکروب است و می‌تواند قارچ‌هایی که باعث آکنه می‌شوند را بکشد. چای نعناع می‌تواند آندروژن¬ها را نیز کاهش دهد، هورمون‌هایی که در نزدیکی قاعدگی باعث آکنه و جوش می‌شوند. یک تحقیق نشان داد نوشیدن روزانه یک یا دو فنجان چای نعناع به مدت سه ماه می‌تواند آکنه را تا ۵۱ درصد کاهش دهد.
دوز توصیه شده: روزانه یک یا دو فنجان

ویتامین دی: بسیاری از ما کمبود ویتامین دی داریم و حتی در بهار نیز این کمبود ادامه دارد؛ اما آیا می‌دانستید که کمبود ویتامین نور خورشید باعث بروز آکنه می‌شود؟ اگر کمبود ویتامین دی دارید و یا در مرز سطح معمولی هستید بدنتان قادر نخواهد بود با علت آکنه مقابله کند.
دوز توصیه شده: اگر دچار کمبود هستید ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد بین‌المللی در روز.

پروبیوتیک¬ها: وقتی پروبیوتیک دریافت می‌کنید، بدنتان برای مقابله با باکتری‌های عامل آکنه آمادگی بیشتری دارد؛ اما مسلماً مصرف زیاد به معنای تأثیر بیشتر نیست؛ بنابراین به دوزی مشخص در روز پایبند بمانید.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی