تأخیر در ازدواج از نگاه دختران و پسران چه دلایلی دارد؟ (نویسنده: دکتر فاطمه آذرتاش) | خانواده مطهر

تأخیر در ازدواج از نگاه دختران و پسران چه دلایلی دارد؟ (نویسنده: دکتر فاطمه آذرتاش)

ازدواج دیرهنگام ریشه در مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد و باید مهارت‌هایی را به جوانان آموزش دهیم تا بتوانند ازدواج بهنگام داشته باشند.
باید تلاش شود تا با استفاده از پتانسیل‌های مختلف بحث ازدواج آسان را در جامعه رونق داد. هم‌اکنون زمانی که از این مسئله صحبت می‌شود، برخی تصور می‌کنند هدف بالا بردن سرعت ازدواج است اما منظور از ازدواج آسان یعنی فراهم کردن شرایط لازم برای زوج‌های جوان تا با کمترین موانع موفق به ازدواج شوند.

جامعه و خانواده باید برای فراهم کردن مقدمات ازدواج آسان به جوانان کمک کنند چرا که ازدواج دیرهنگام تبعات مختلف خود را به همراه دارد و در این رابطه سؤال اصلی این است که چرا برخی جوانان تمایلی به ازدواج ندارند؟

ازدواج دیرهنگام ریشه در مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد و باید مهارت‌هایی را به جوانان آموزش دهیم تا بتوانند ازدواج بهنگام داشته باشند. هم‌اکنون وزارت ورزش و جوانان به مناسبت هفته ازدواج هر روز را با نامی انتخاب کرده است که به مهارت‌های مورد نیاز ورود جوانان به زندگی مشترک می‌پردازد. به‌عنوان‌مثال نخستین روز هفته ازدواج با عنوان توانمندسازی جوانان و مهارت‌های اقتصادی نام‌گذاری شده است.
مطابق سند چشم‌انداز 1404، سلامت روان و جسم انسان و تحکیم بنیان خانواده یکی از اهدافی است که این مسائل، با ازدواج بهنگام محقق خواهد شد.

* دلایل عدم تمایل جوانان به ازدواج

عدم تمایل برخی جوانان به ازدواج، آمار بالای طلاق و ترس از شکست است که یکی از دلایل گریز جوانان از ازدواج است. همچنین برخی، الگوی زن و شوهر موفق و صمیمی را در اطرافیان خود مشاهده نمی‌کنند. به همین دلیل تمایلی به ازدواج ندارند؛ بنابراین باید تلاش شود تا در برنامه‌های تولیدی صداوسیما صمیمیت میان زوجین به نمایش گذاشته شود.

* روابط آزاد یکی از دلایل تأخیر در ازدواج

روابط آزاد و ازدواج سفید به‌عنوان یکی از دلایل عدم تمایل به ازدواج است که این موضوع بیشتر برای دختران آسیب‌زاست و از مسائلی است که منجر به تأخیر در ازدواج می‌شود. از سوی دیگر باید پذیرفت که ازدواج قبول نوعی مسئولیت است اما برخی جوانان برای فرار از بار مسئولیت تن به ازدواج نمی‌دهند. در همین رابطه باید آسیب‌های اجتماعی را شناسایی و از همان دوران مدرسه برای دانش آموزان بازگو کنیم.

کمرنگ شدن اعتماد در جامعه از سایر مسائل تأثیرگذار در تأخیر ازدواج است. زمانی که زن و مرد نتوانند به یکدیگر اعتماد کنند چگونه زندگی مشترک را آغاز خواهند کرد. بنابراین باید از همان ایام حضور کودکان در مهد کودک ها افرادی باشند که با شناسایی کودکانی که از صمیمیت واهمه دارند آموزش‌های لازم برای اعتماد و خوش‌بینی را در وجود آن‌ها نهادینه کنند.

* دلایل تأخیر در ازدواج از نگاه دختران و پسران

یکی از مهم‌ترین دلایل تأخیر ازدواج در بین دختران ترس از دست دادن موقعیت شغلی و تحصیلی است به همین دلیل دولت‌ها باید امکاناتی را برای زنان متعهد فراهم کنند. از سوی دیگر روابط آزاد و برخی بی‌بندوباری‌ها در جامعه و ترس از مسئولیت‌پذیری مهم‌ترین دلایل تأخیر ازدواج در بین مردان است.
به جوانان پیشنهاد می‌کنیم که اگر با فردی آشنا شدند و طرف مقابل 70 درصد معیارهای مدنظر آن‌ها را داشت برای ازدواج اقدام کنند متأسفانه برخی جوانان دچار بدبینی شده یا کمال‌گرا هستند و انتظارات بالایی از همسر آینده خود دارند.

شهرنشینی نیز یکی از عوامل تأثیرگذار در تأخیر ازدواج جوانان است. در گذشته اغلب افراد یک محله از یکدیگر شناخت داشتند و بزرگان نسبت به معرفی دختران و پسران مجرد به خانواده‌ها اقدام می‌کردند اما هم‌اکنون این فرهنگ در جامعه ضعیف شده است. بنابراین باید با ایجاد مجامعی در دانشگاه‌ها یا فرهنگسراها زمینه آشنایی صحیح دختران و پسران را فراهم کرد.

در پایان، دولت برای تشویق جوانان به ازدواج بهنگام باید تسهیلات لازم را فراهم کند به‌عنوان‌مثال در بخش تأمین مسکن جوانان اقدام لازم انجام شود.

دکتر فاطمه آذرتاش
مشاور خانواده و ازدواج

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی