تولد نوزاد-(دكتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

تولد نوزاد-(دكتر پروین رهبر)

oooooous412

وقتی دوران بارداری با مراعـات کردن تمام نـکاتی کـه قبلآ ذکر شد گذ شـت زمان زایـمان فرا میرسد. روزهای قبــل از زایمان دردهائی شبیه دردهای زایمانی بطور پراکنده با شدت بسیار کمتر بنام براکسیون هیکس(Broxton hicks) وجود دارند که دهانۀ رحم را برای زایمان آماده می کند. در صورتیکه معیارهای لازم برای زایمان طبیعی وجود داشته باشد می توان زایمان با کاهش درد انجام داد:
1– زایمان با کاهش درد از طریق دارو:
از طریق داروهای تزریقی ضد درد (مشتقات مورفین)
گازهای بیهوشی (نیتروز اکسید) – استفاده از گازهای بیهوشی در زمان تولـد فرزند هشـتم شاهزاده ویکتوریا اسـتفاده شده وبعد از آن مرسوم شده است.
بی حسی کمری
2- کاهـش درد در زایمان طبیعی از طریق روش های غیر داروئی مثل زایمان در آب گرم- استفاده از موزیک – ماساژوتغییر وضعیت بدن- گــرم کردن یا سـرد کردن قسـمت های خاصـی از بدن- تــماـس افراد نزدیـک با زائــو – دریـافت مایعات کـافی
حضور همسر در اتاق زایمان بسیار کمک کننده است. حتی می توان افراد دیگر را در صورتیکه زائو مایل باشد اجازۀ ورود داد.
بعد از زایمان شیردادن از نخستین شیر (کلستروم) به جمع شدن رحم و کاهش خونریزی بعد از زایمان در مادر کمک می کند و در عین حال آنتی بادی ها و مواد ایمنی ساز را وارد بدن نوزاد می نماید.
مادر بعد از زایمان مدتی رااز وظایف روزمره اش معاف است وباید استراحت کند و این زمان معمولآ یک ماه است.
آمادگی اعضای خانواده برای پذیرش نوزاد بسیار مهم است بخصوص پدر نقــش کلیدی در این مسئله دارد. البتـه این آمادگی باید قبل از تولد نوزاد صورت گیرد.
یک بچۀ جدید با صداهای جدیـــد و برنامه های جدید زنــدگی تـک تـک افراد خانـواده را تحت تآثیر قرار میدهد. اوبچۀ جدید با صداهای جدید و برنامه های جدید زندگی تک تک افراد خانواده را تحت تآثیر قرار میدهد. اولین فرد پدر است که باید نقش خود را در قبال فرزند جدیدش بداند. برای پدران مشکل است که مانند مادر در نگاهداری بچه سهیم باشند. آنها تجربۀ اســتفراغ های
حال نگاهی داشته باشیم به چند نکته در جهت ارتباط پدر با نوزاد:
چطور پدر با بچۀ جدید ارتباط برقرار کند؟
در همان ساعات اولیۀ تولد باید پدر در مراقبت نوزاد شریک باشد. آماده کردن رختخواب نوزاد-آرام کردن او- سرگرم کردن بچه آسانترین راه برای شروع دارتباط است. خیلی وقت ها پدرها روش های خاص خودشــان را برای آرام کردن نوزاد پــیدا می کنند. برای پدر بسیار لذت بخش است که می تواند به پسر یا دختر کـوچک خود کمک کند و این بهتـر است بدون دخالت مادر باشد.
شرکت در نگاهداری بچه
کارهای روتین نوزاد مثل تعویض او-حمام کردن نوزاد- آروغ زدن بعد از شیر را می تواند انجام دهد.
شرکت در تغذیۀ نوزاد
اگر مادر در حال شیر دادن است پدر می تواند مسئولیت آروغ زدن نوزاد بعد از شیر خوردن را بعهده بگیرد. اگر بچه وضعیت شیر خوردن و مکیدنش کاملآ نرمال باشد برای استراحت مادر پدر می تواند با شیشه از شیر مادر به نوزاد بدهد این روش برای نیمه شب بسیار مناسب است. این کار احساس رضایتی به پدر میدهد که بهترین و سالم ترین تغذیۀ قابل دسترس را برای بچه اش دارد.
اعضاء دیگر خانواده بخصوص فرزند قبل از بچۀ جدید را باید آماده کرد او را بسته به سنش در تصمیم گیری ها شریک کنید و مسئولیت هائی را مناسب سنش به او بدهید.بهـتر است کتابهائی را در این مورد مطالـعه نمائید. چون ورود بچۀ جدید بر روتین های همۀ اعضاء خانواده اثر گذاشته وفشار زیادی را به آنها وارد می کند.
وقت هائی را باید بدون بچۀ جدید با بچۀ بزرگتر گذارند.
پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها: آنها افرادی هستند که بسیار میتوانند در نگاهداری بچه به شما کمک کنند.بچۀ جدید جالب ترین وبهترین هدیه برای پدر بزرگ ها ومادر بزرگ هاهستند هیجان آنها مثل والدین است واین هدیۀ بزرگی برای نوزاد محســوب می شود. بسیاری از پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها دوست دارند در تصمیم گیری ها و برنــامه ریزی های بچۀ جدید شــرکت کنند.
این اشتیاق در بعضی شدید ودر بعضی معمولی است. گاهی اطلاعات با ارزشی را به شما میدهند که ارتباط شما را با بچه بسیار بهتر می کند . آنها کمکهای با ارزشی می توانند در خانه داشته باشند . به آنها فرصت دهید با نوزاد باشــند حتی هر گونه کمـک در خانه مثل خرید – تمیز کـردن خانه می تـواند برای آنها یک فرصت لذت بخش باشـد چون هم با فرزنـد خود وهم با بچۀ جدید هستند این همیاری می تواند اشکالاتی نیز داشته باشــد وآن این است کــه شما ممکن است روش خاصــی برای نگهداری نوزاد داشته باشید وبرای اجرای آن با مخالفت پدر بزرگ ها ومادر بزرگ ها مواجه شوید برای جلوگیری از ناراحتی آنها با خوشحالی به پشنهادات و کمکهای آنها جواب مثبت دهید ولی مواظب باشید که احساس بی کفایتی وعدم آگاهی در مورد مراقبت بچه به شما دست ندهد به معلومات خود اعتماد کنید و در مورد توانایی های خود رو راست باشید.
انتخاب اسم برای نوزاد:
با ارزش ترین هدیۀ والــدین به بچۀ جدید انتـخاب نام مناسب است. فرزند شــما در تمام طول عمـرش با این اسم زندگی می کند بنابراین نکات زیر را باید مراعات نمائید:
1-قبل از تولد نوزاد لیستی از اسامی مورد علاقۀ خود و همسرتان تهیه کنید( کتاب واینترنت)
2-چند اسـمی را که مورد پسند شـما و احیانآ اعضای خانواده است بخاطر بسـپارید با تولد نوزاد و متناسب با ظاهر او بـهترین
را انتخاب کنید.
3-سعی کنید نام نیک انتخاب کنید .برگزیدن نامی از یک گروه که در جامعه برداشت خوبی از آن وجود ندارد باعث کاهـــش اعتماد به نفس در پیشرفت های اجتماعی می شود.
4-اسم باید قابلیت تطبیق با سنین مختلف فرد را داشته باشد مثلآ انتخاب اسمی مثل نی نی فقط متناسب با سنین کودکـــی اســت
5-اسمی را انتخاب کنید که وقتی خلاصه می شود از نظر صدا و معنی زیاد تغییر نکند. خلاصه کردن اسم توسط مردم اجتناب ناپذیر است.
6-اسمی انتخاب کنید که یک جور تلفظ شود در ضمن برگزیدن اسم دوم نیز مزایایی دارد:
در موقع لازم می توان از اسم دوم بعنوان اسم اصلی استفاده کرد.
در صورتیکه فرزند شما از اسم اصلی اش راضی نباشد می تواند از اسم دوم استفاده نماید.
اسم دوم باعث تمایز فرزند شما از افراد هم نامش میباشد.
بطور کلی یک اسم سالم –متناسب با فرهنگ جامعه وباتلفظ زیبا بهترین انتخاب برای اسم اصلی واسم دوم است.
تولد در شرایط خوب توسط مادری آرام وآگاه همراه با مراقبت های صحیح اطرافیان از نوزاد و انتخاب نامی نیک ، متولد پایه های محکمی برای شروع زندگی انسانی جدید است.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی