تست HPV یا Human Papillomavirus-(نویسنده: دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

تست HPV یا Human Papillomavirus-(نویسنده: دکتر پروین رهبر)

HPV

این تست برای بررسی عفونت HPV یا زگیل تناسلی در خانم های با ریسک بالا انجام می شود. HPV یک بیماری تقریبا مقاربتی است و بیشتر به دنبال رابطه جنسی منتقل می شود. تست HPV برای مواد ژنتیک (DNA) پاپیلون ویروس انجام می شود. این تست شبیه تست پاپسمیر می باشد. با انجام این تست تعدادی از سلولهای سرویکس جمع آوری شده و تحت بررسی قرار می گیرند (همانند تست پاپ اسمیر).

HPV انواع مختلف دارد. بعضی از انواع آن باعث زگیل ناحیه تناسلی می شوند که شما می بینید و یا احساس می کنید. نوع هایی از آن علایمی ایجاد نمی کنند به خاطر همین بیشترین افراد مبتلا خودشان از بیماری خود اطلاع ندارند. این تست نوع های خطرناک آن را نشان می دهد. تیپ های باریسک بالای این ویروس و یا به عبارتی نوع های خطرناک آن همانند 16-18-31-45 باعث تغییراتی در سلول های سرویکس می شوند. که می توان آن را به صورت سلول های غیر طبیعی بر روی پاپ اسمیر مشاهده نمود.

این تغییرات سلولی ممکن است پس از ایجاد خود به خود بهبود یابد (بدون درمان). اما بعضی مواقع این تغییرات سلول های دهانه رحم که تحت درمان قرار نگرفته اند می توانند به آبزمالیتی های شدید منجر شده و سرانجام سرطان دهانه رحم را ایجاد کند.

در طی 50 سال گذشته اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از سرطان سرویکس خیلی موفقیت آمیز بوده است. و این دو علت دارد. یکی اینکه تغییرات سلول های سرویکس در مراحل اولیه تا مراحل بدخیم خیلی آهسته و بطنی انجام می شود. دوم اینکه روش های ارزان و غیر تهاجمی باعث تشخیص و سرانجام درمان آن می شود. با وجود همه این ها محققین این موفقیت را برای کاهش سرطان دهانه رحم که دومین سرطان شایع در خانم ها در دنیا می باشد کافی ندانسته و در پی راه حل بهتری بوده اند که اخیرا تست HPV کمک بزرگی به تشخیص زودرس سرطان سرویکس و سرانجام درمان زود تر و بهتر آن کرده است.

در سال های اخیر مشخص شده است که این تغییرات به علت وجود پاپیلون ویروس می باشد. همین تشخیص باعث شده که بیماری زودتر تحت درمان قرار گیرد.

تست HPV، DNA مربوط به ویروس پاپیلوما را که مسبب سرطان دهانه رحم می باشد را بررسی می نماید. این تست می تواند در همان زمانی که تست پاپ اسمیر گرفته می شود به طور جداگانه انجام شود و یا با پاپ اسمیر در یکجا تهیه گردد. تست HPV به پزشک کمک می کند که تصمیم بگیرد که آیا تست های تکمیلی همچون کولپسکپی (دیدن دهانه رحم با میکروسکوپ و گرفتن نمونه در صورت لزوم) لازم است یا خیر.

قبل از انجام تست نکاتی باید مراعات گردد از جمله:

  • 48 ساعت قبل از دوش واژینال و یا تامپون و یا داروهای واژینال استفاده نشود.
  • بهتر است مثانه قبل از انجام تست برای راحتی کار تخلیه گردد.
  • انجام ان مانند پاپ اسمیر است در صورتیکه در پاپ اسمیر سلول های غیر طبیعی دیده شود آزمایشگاه می تواند بر روی همان نمونه وجود این ویروس را بررسی نماید.

گاهی در هنگام گرفتن تست HPV از لوله حاوی مایع استفاده می شود. یعنی سلولهای تهیه شده به وسیله سوآپ و یا براش داخل مایع گذاشته شده و به آزمایشگاه ارائه می گردد.

اگرچه HPV هم در زن و هم در مرد دیده می شود ولی این تست در مردان استفاده نمی شود. در حقیقت تست HPV برای مشخص کردن تیپ های با ریسک بالای HPV می باشد. در انواعی که کم خطر هستند به کار نمی رود.

چرا این تست انجام می شود؟

  • برای بررسی انواع خطرناک این ویروس در خانمهایی که یک تست پاپ اسمیر با سلولهای غیر طبیعی داشته اند.
  • این تست برای جستجوی تیپ های با ریسک بالای آن انجام می شود.
  • اگر در تست HPV تیپ خطرناک آن دیده شود باید کولپوسکوپی و یا بیوپسی از سرویکس انجام شود.

قابل توجه است که بیشتر از 150 نوع از HPV از اعضای یک خانواده از ویروس به نام Papovaviridae می باشند که میزان بیماری زایی آن ها متفاوت است. این ویروس ها به جاهایی همچون پوست و مخاط تمایل دارند. علاوه بر دهانه رحم به نواحی همانند پوست ناحیه تناسلی، واژن، مقعد، مخاط دهانی و حلقی و غیره نیز ممکن است تهاجم نمایند و در موارد شدید ایجاد سرطان در این نواحی می نمایند. تیپ هایی از آن خطرناک و پر ریسک و انواعی از آن کم ریسک و کم خطر می باشند.

نوع های کم ریسک آن بیماری های پیش سرطانی سرویکس را ایجاد می نمایند ولی هرگز سرطان تولید نمی کنند. در حالیکه گروه پر خطر همانند انواع 16-18-31-33-35 و 39 و تعدادی دیگر درجات بالایی از سرطان زایی را دارا می باشند.

به خاطر همین دانشمندان واکنشی را بر علیه HPV ابداع کرده اند که جهت پیشگیری استفاده می شود. حتی این واکنش در افرادی که تازه مبتلا شده اند نیز موثر است. این واکنش بر علیه HPV به خصوص نوع 16 می باشد و در سه روز یا سه نوبت زده می شود و نشان داده است که تقریبا 100 درصد ایمنی ایجاد می نماید.

واکسن چهار منظوره آن بر علیه 16-18 با ریسک بالا و 6-11 با ریسک پایین می باشد. در حالیکه واکسن دو منظوره فقط بر علیه 16-18 می باشد.

عوارض مختصری شامل تب و درد در محل تزریق به دنبال استفاده این واکسن ممکن است وجود داشته باشد. واکسن بر علیه تمام انواع HPV و همچنین برای درمان آن در حال تحقیق است.

هدف از تزریق واکسن HPV جلوگیری از تغییرات سلولی در دهانه رحم می باشد قبل از اینکه به مرحله بدخیم برسد زیرا این بیماری تهدید بزرگی برای زندگی زنان می باشد.

بررسی و مراقبت از دهانه رحم زودتر از 21 سال ضرورتی ندارد زیرا این بیماری در سنین بلوغ نادر است. در سنین بالا که تست پاپ اسمیر مکرر داشته این بیماری بعید است. بنابراین تست ها و بررسی ها تا سن 65 سالگی انجام می شود. فاصله تست پاپ اسمیر ها سه سال و فاصله تست HPV هر پنج سال یکبار می باشد. در موارد خاص تعیین این فاصله ها با پزشک معالج می باشد.

واکسن HPV معمولا در سن 26 سال و زیر آن تزریق می شود. ویروس تیپ 16-18 در حدود 70 درصد از سرطان های دهانه رحم را تشکیل می دهد. در کشورهای پیشرفته پاپ اسمیر همراه با تست HPV برای خانمهای سی سال و بالاتر از آن انجام می شود. اگر تست پاپ اسمیر همراه با تست HPV انجام شود و تست پاپ اسمیر نرمال و HPV نیز منفی باشد بدان معنی است که ریسک سرطان دهانه رحم در آن زمان پایین بوده و تکرار آن هر پنج سال برای HPV و هر سه سال برای پاپ اسمیر لازم می باشد.

دو نکته مهم:

  • یک تست HPV مثبت نشانه این نیست که شما دچار سرطان سرویکس هستید. این بدان معنی است که شما با یک یا بیشتر از انواع HPV درگیر هستید که شانس شما را برای تغییرات سلولی دهانه رحم زیاد می نماید. بنابراین باید کاملا تحت نظر قرار گیرید.
  • داشتن عفونت HPV لزوما بدین معنی نیست که همسر شما رفتار پر خطر داشته است. ویروس HPV می تواند در سرویکس شما برای سال ها پنهان باشد یعنی هر کدام از زوجین می توانند بدون اینکه رفتار پر خطری داشته باشند عفونت را به همسر خود منتقل نمایند.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی