سزارین حین مرگ مادر-(نویسنده: دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

سزارین حین مرگ مادر-(نویسنده: دکتر پروین رهبر)

sonojanin

سزارین حین مرگ مادر یا سزارین peri-mortem به موردی گفته می شود که قبل یا حین مرگ اجتناب ناپذیر مادر جهت نجات جنین داخل رحم انجام می شود. متوقف شدن قلب مادر در حاملگی نادر است. میزان آن یک در سی هزار در حاملگی می باشد. سزارین یکی از قدیمی ترین جراحی ها در تاریخ است و قدمت آن حداقل به 800 سال قبل از میلاد می رسد. پیش از قرن بیستم این جراحی انجام نمی شد مگر اینکه مادر فوت می کرد و یا در حال مرگ بوده است. به طوریکه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 این روش برای نجات جنین مادر در حال مرگ بیشتر مرسوم گردید. همچنین از زمان روم باستان پزشکان در پی این بودند که سزارین در هنگام مرگ انجام دهند تا شاید شانسی برای زنده ماندن جنین داخل رحم وجود داشته باشد. هرچند این عمل برای پزشکان بسیار ناخوشایند که مرگ مادر را در کنار تولد فرزندش ببینند. البته انجام این سطارین شرایطی دارد. یکی از مهمترین شروط آن این است که ایست قلبی مادر بیشتر از 5 دقیقه نگذشته باشد. در اینصورت آسیب مغزی نوزاد به حداقل می رسد.

همانطوریکه می دانید کمبود اکسیژن بیشتر از 5 دقیقه باعث صدمه به سلول های مغزی می شود.

یکی از شرط های دیگر انجام سزارین peri-mortem سن کافی جنین و قابل زنده ماندن او است. معمولا برای سن زیر 24 هفته این کار انجام نمی شود.

نکته بسار مهم این است که سزارین زمانی انجام می شود که احیای مادر نتیجه ندهد. جالب است که خارج کردن جنین گاهی به زنده ماندن مادر نیز کمک می کند و احیای او را آسانتر می کند. علت این مساله آن است که وقتی رحم از جنین تخلیه می گردد فشار بر روی عروق مادر کم شده و کار قلب آسانتر می گردد.

یک رحم حامله خون بیشتری مصرف می کند و این باعث می شود که زن باردار در هنگام ایست قلبی سریعتر دچار کمبود اکسیژن شود.

بنابراین خالی کردن رحم کمک بزرگی به زنده ماندن مادر می کند. همچنین احیا کردن مادر به طور آسانتر صورت می گیرد. طبق تحقیقات نجام شده 98 درصد از بچه هایی که زیر 5 دقیقه از ایست قلبی مادر متولد شده اند آسیب های عصبی و مغزی نداشته اند.

علت ایست قلبی مادر

در یک مطالعه در طول 18 سال فقط 38 مورد گزارش شده است. در این مطالعه شایع ترین علل توقف قلب مادر آمبولی ریه، علل قلبی، عفونت خون، مسمومیت بارداری و تصادف بوده است.

با پیشرفت تکنولوژی و روشهای مدرن مامایی علل مرگ مادر از عفونت خونی و خونریزی و کم آبی بدن به سمت توقف قلبی به علت اشتباهات دارویی و آمبولی سوق داده شده است.

معرفی یک بیمار

یک زن حامله 34 ساله که در هنگام رسیدن به اتاق اورژانس که دارای خونریزی شدید بود، بدون نبض و تنفس بود، دارای فشار خون صفر بود. اگرچه احیای مادر 7 دقیقه طول کشید ولی ضربان قلب برگشتی نداشت. در حین احیای مادر سونوگرافی شکم انجام شد که مشخص گردید جنین با سن کافی و ضربان قلب ضعیف وجود دارد. بلافاصله در همان اتاق اورژانس توسط متخصص زنان سزارین شد. یک نوزاد دختر در عرض کمتر از یک دقیقه از شکم زنده خارج گردید. در انتها باید یادمان باشد که سزارین

peri-mortem جهت نجات هر دو، مادر و فرزند انجام می شود.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی