سندروم تحلیل جنین-(نویسنده: دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

سندروم تحلیل جنین-(نویسنده: دکتر پروین رهبر)

vanishing twin

عجیب است ولی حقیقت دارد که گاهی در حاملگی های دوقلو یک قل ناپدید گردد. به این حالت سندروم تحلیل قل یا vanishing syndrome می­گویند. و این زمانی به وجود می­ آید که یک جنین به دلایل مختلف قادر به ادامه رشد نبوده و از بین می­رود. البته ممکن است در چند قلویی تعداد بیشتری از قل ها دچار این حالت شوند.

همانطوری که اطلاع دارید دوقلوها ممکن است دارای یک کیسه آب مشترک بوده و یا هرکدام به طور جداگانه یک ساک آمینوتیک داشته باشند. سندروم قل تحلیل رفته از زمانی که سونوگرافی به وجود آمده است خیلی سریعتر و زودتر تشخیص داده می شود.یکی از فواید تشخیص زودرس سونوگرافی این است که به پزشک معالج گفته می شود که باید مراقبت بیشتری از خانم باردار نماید.

شما ممکن است در سنین بارداری 6 تا 7 هفته تحت سونوگرافی قرار گیرید و پزشکتان به شما مژده دوقلویی بدهد. اما در ویزیت بعدی صدای قلب یک جنین شنیده شود و یا در سونوگرافی فقط یک جنین ملاحظه گردد. در اینجا یک قل از بین رفته و بقایای بافتی آن توسط مادر و یا قل دیگر جذب شده است. گاهی جنین مرده در اثر فشار جنین زنده به صورت بافت فشرده صفحه ای شکل در می آید که به آن جنین پاپیروس می گویند.

قابل توجه است که این سندروم بیشتر از این که فکر می کنید شایع است. طبق مطالعات انجام شده در حدود 20 تا 30 درصد حاملگی های چند قلویی دیده می شود. علت در بسیاری از موارد نامشخص است.آنالیز جفت و بافت جنین مرده به طور کلی آنرمالیتی های کروموزومی را نشان داده است.( از طریق بیوپیسی پوست جنین) خوشبختانه جنین زنده از نظر کروموزومی سالم می باشد.

یکی از علل دیگر ایجاد این سندروم جایگزینی نامناسب بند ناف در جنین تجلیل رفته می باشد.

چگونه می توان آن را مشخص نمود؟

بزرگ بودن شکم مادر از حد طبیعی او را به انجام سونوگرافی تشویق می نماید. در سونوگرافی مشخص می شود که یک جنین کاملا سالم بوده ولی قل دیگر ضربان قلب ندارد.

قبل از ابداع سونوگرافی تشخیص این سندروم بعد از زایمان قل سالم بود. در اینحالت در میان جفت خارج شده بقایایی از جنین تحلیل رفته دیده می شود.

چه کسانی در ریسک بیشتر هستند؟

تحقیقات نشان داده است که این سندروم در خانم های بیشتر از 30 سال بیشتر است. علت این است که مادر های با سن بالاتر در ریسک بیشتری برای چندقلویی هستند و علاوه بر این در سنین بالاتر میزان نازایی بیشتر بوده و در نتیجه نیاز بیشتری به درمان های نازایی که درصد چندقلویی را زیاد می کند وجود دارد.

چه علایمی دارد؟

اغلب علامتی ندارد. بعضی از مادران علائمی همچون سقط را با شدت کمتر تجربه می کنند. مثل: انقباض های رحمی، خونریزی واژینال، و درد لگن و کاهش سطح هورمون HCG در خون. البته گاهی این علائم وجود دارد ولی هیچ ارتباطی به این سندروم ندارد.

آیا باید نگران باشید؟

خبر خوب این است که وقتی این مسئله در سه ماهه اول اتفاق بیفتد مادر معمولا یک حاملگی طبیعی با تولد یک بچه سالم را طی می کند. گاهی قبل از اینکه مادر از دوقلویی خود اطلاع داشته باشد این اتفاق می افتد اگر سندروم در سه ماهه دوم و سوم باشد، قل از بین رفته ممکن است باعث افزایش ریسک کاهش رشد جنین زنده شود و یا اینکه مادر را در ریسک زایمان زودرس و یا خونریزی و یا عفونت قرار دهد.

گاهی جنین تحلیل رفته که به صورت پاپیروس درآمده است مانع زایمان طبیعی قل سالم می شود در نتیجه نیاز به سزارین می باشد.

چه باید بکنید؟

خوشبختانه لازم نیست برای مادر و جنین سالم کاری انجام داد به خصوص اگر در سه ماهه اول باشد. ولی اگر این سندروم در نیمه دوم و یا سوم اتفاق بیفتد پزشک معالج لازم است مراقبت بیشتری از مادر و جنین سالم انجام دهد.

در انتها باید یادآور شد که راهی برای پیشگیری از به وجود آمدن سندروم قل تحلیل یافته وجود ندارد و مادر هیچ دخالتی در ایجاد آن ندارد.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی