چگونه آسم بر حاملگی اثر خواهد گذاشت؟ (نویسنده: دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

چگونه آسم بر حاملگی اثر خواهد گذاشت؟ (نویسنده: دکتر پروین رهبر)

File_201213111123

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که تقریبا در دوران بارداری شایع است. مواردی از آن برای نخستین بار در دوران حاملگی ظاهر خواهند شد. معمولا دو سوال ذهن مادران مبتلا به این بیماری را مشغول می کند. نخست اینکه این بیماری چه عوارضی برای جنین ایجاد می کند و دوم اینکه داروهای ضد آسم چه اثرات منفی بر روی جنین خواهد داشت.

در پاسخ به این دو سوال می توان گفت اگرچه ممکن است آسم شرایط حاملگی را مشکل تر کند و ریسک کمی برای جنین و مادر ایجاد نماید ولی چنانچه این بیماری در دوران بارداری با داروهای مجاز ضد آسم تحت کنترل قرار گیرد، خوشبختانه بارداری به صورت نرمال ادامه یافته و جنین با سلامت کامل متولد خواهد شد. تحقیقات نشان داده است که چنانچه یک خانم آسماتیک در دوران بارداری بدون دارو رها شود، مضراتش بسیار بیشتر است از زمانیکه دارو مصرف می نماید.

چنانچه یک خانم آسماتیک قبل از حاملگی یک آسم کنترل شده داشته باشد، با ادامة درمان در طول بارداری می تواند یک حاملگی موفق و سالم را دنبال نماید. در غیر اینصورت ممکن است عوارضی برای او وفرزندش ایجاد گردد.

علائم آسم در بارداری

داشتن تنفس های کوتاه و یا تنفس های صدادار و یا خس خس سینه و همچنین سرفه های مکرر می تواند یکی از علائم آسم باشد. یک خانم ممکن است به بیماری خود بی توجه بوده، به خصوص زمانیکه خفیف باشد. اما باید مادران آسمی بدانند که این بیماری مزمن بر روی جنین اثر گذاشته و ممکن است اکسیژن کافی به او نرسد. بنابر این حتما این مادران باید تحت نظر پزشک بوده و حتما دارو مصرف نمایند. چنانچه آسم کنترل نشود، ریسک هایی را برای شما و فرزندتان ایجاد خواهد کرد که عبارتند از:

1-ویار شدید

2-خونریزی مهبلی

3- مسمومیت بارداری

4-فشار خون بالا در مادر

5-رشد کم جنین و وزن کم او

6-زایمان زودرس

7-مرگ جنین قبل از تولد و یا بلافاصله بعد از تولد

شدت آسم بسیار متفاوت است. تقریبا در یک سوم موارد آسم در حاملگی شدت می یابد و در یک سوم موارد بهتر می شود و در یک سوم باقیمانده نیز تغییری نمی یابد.

اگر آسم شدید تر شود، شدت علائم معمولاً در سنین بارداری بین 29 الی 36 هفته ظاهر می گردد. هر گونه تغییر در دارو ممکن است روی شدت آسم اثر بگذارد. بنابر این نباید داروهای ضد آسم را قطع یا کم و یا زیاد نمود. شما اگر مشکلات تنفسی در حین بارداری داشته باشید، ممکن است جنین شما اکسیژن کافی دریافت ننماید. زمانیکه آسم شدت می یابد کنترل رشد جنین و سلامت او با انجام سونوگرافی و تست سلامت جنین می بایستی تایید گردد.

عوامل محرک

فاکتور هایی که ریسک حمله آسم را در حاملگی بیشتر یا کمتر می کند کاملاً مشخص نمی باشد. ولی ممکن است علتش این باشد که بعضی خانم های آسماتیک به محظ اینکه متوجه می شوند باردار هستند، داروهای خود را قطع می نمایند و این ریسک حملة آسم را بیشتر می نماید.

خانم های باردار مبتلا باید به نکات زیر توجه داشته باشند.

  • از هرگونه دود از جمله سیگار پرهیز نمایند. افراد خانه نیز از کشیدن سیگار امتناع نمایند.
  • عفونت های بینی و سینوس و همچین رفلکس معده باعث تحریک آسم می شود.

بیماری رفلکس معده ( برگشت اسید معده به مری) در حاملگی شایع است. برای کاهش آن نباید بلافاصله بعد از خوردن دراز کشید.

  • واکسن سرماخوردگی تزریق گردد. مهم نیست در سه ماهة اول یا دوم و یا سوم باشد. تزریق این واکسن ها در صورت تجویز پزشک در حاملگی بلامانع است.
  • باید از در معرض قرار گرفتن گرد و غبار و گردة گیاهان، کرک و پشم حیوانات خانگی و هوای سرد و خشک پرهیز نمود. بخصوص زنانی که آلرژی دارند این عوامل ممکن است باعث تحریک آلرژی آن ها و در نتیجه تشید آسم شود. ورزش زیاد و استرس نیز از عوامل تحریک کنندة این بیماری مزمن است.
  • چنانچه قبل از بارداری واکسن های ضد آلرژی را دریافت داشته اید می توانید در حاملگی ادامه دهید ولی نمی توانید واکسن ها را در حاملگی شروع کنید.

درمان آسم در زمان بارداری

همکاری متخصص ریه با زنان ضروری است. درمان به همان روش زنان آسماتیک غیر حامله است فقط با جزئی اختلاف. بیشتر داروهای ضد آسم مصرفشان در بارداری بلامانع است. در حقیقت با درمان از التحاب ریه جلوگیری می شود تا مانع شدید شدن آسم و یا حمله های آسمی گردد. مطالعه ای که بر روی حیوانات و انسان در مورد اثرات داروهای آسم در طی حاملگی انجام شده ثابت کرده که ریسک کمی را برای مادر و فرزند ایجاد می نماید. داروهایی همچون اسپری کورتن، آنتی هیستامین هایی مثل لوراتادین و سیتریزین در صورت تجویز پزشک در دوران بارداری بلامانع است.

همچنین در طول بارداری ریة مادر مانیتورینگ می شود تا مشخص گردد که میزان اکسیژنی که به جنین می رسد کافی است. یکی از این تست ها اسپیرومتری ریه می باشد. کنترل حرکات جنین توسط مادر یکی از تست های بررسی سلامت جنین است.

در خاتمه:

  • سعی نمایید اطلاعات خود را در مورد آسم کامل نمایید.
  • شعار کنترل بیشتر ریسک کمتر را فراموش نکنید.
  • هرگز داروهای خودتان را بدون اجازة پزشک بلافاصله قبل از بارداری و یا در حین بارداری قطع ننمایید و مصرف داروهای غیر آسمی را به اطلاع پزشک خود برسانید.
  • مراقبت خوب و صحیح از خودتان بهترین راه برای داشتن فرزندی سالم است.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی