سال نو ؛ شروع کار و تلاش (نویسنده : دکتر محسن بهشتی پور) | خانواده مطهر

سال نو ؛ شروع کار و تلاش (نویسنده : دکتر محسن بهشتی پور)

bouquet-flowers-tulips-flower-buds

آرزو راز موفقیت در هر کاری است. نه تحصیلات، نه استعدادهای مادرزادی، هیچ چیزِ ارزشمندی آسان به دست نمی‌آید.
تنها راه رسیدن به نتایج خوب و ماندگار، کار و تلاش مستمر است. جامعه‌ای خوشبخت است که روح کار در آن تجلی پیدا کند.
قرآن مجید در سوره نجم آیه 39 و 40 می‌فرماید:
وَ أَنْ لَیْسَ لِپلإِنْسانِ إِلاّ ما سَعی وَ أَنَّ سَعْیَهُ سَوْفَ یُری
و نیست از برای انسان مگر کوشش و تلاشی که انجام داده است و قطعاً ثمره کوشش و تلاش خود را خواهد دید.

خداوند در بیش از دویست مورد، «عمل» انسان را ملاک شخصیت او و در هفت مورد ماده «صُنع» را که به معنی صورت دادن کار است بیان فرموده. حاصل سخن اینکه خداوند، کار و کوشش را ملاک شخصیت آدمی بیان کرده است. بی‌کاری، ناهماهنگی با آفرینش است. در جهانی که هر ذره‌ای در آن به کار و وظیفه‌ای مشغول است، بی‌کاری یعنی نواختن ساز مخالف در جمع هم‌نوای عالم هستی، که درنتیجه سبب ظهور زشتی در مجموعه جهان آفرینش خواهد شد.
افزون بر آن، بی‌کاری بستری مناسب برای بروز انواع ناهنجاری‌های اخلاقی و ارتکاب لغزش‌هاست. یکی از بدترین بلایا و آفات برای هر جامعه، روی آوردن به کارهای کاذب و دوری از کار مفید و مولد است. در کارهای کاذب، تنها سود شخص در نظر گرفته می‌شود و در آن نه اثری از توجه به منافع دیگران به چشم می‌خورد و نه خبری از تلاش و فعالیت وجود دارد.
پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) افراد تنبل و بیکار را که تن به کار نمی‌دهند و می‌خواهند از دسترنج دیگران استفاده کنند، مورد نکوهش و سرزنش شدید قرار داده و می‌فرمایند:
” از رحمت خدا دور است کسی که بازندگی خود را به گردن دیگری بیندازد. ملعون است، ملعون، کسی که اعضای خانواده‌اش را در اثر ندادن نفقه تباه کند. ” { تحف العقول، ص 37}
امام علی (ع) در نهج‌البلاغه خطبه 176 فرمودند: کارکنید و آن را به پایانش رسانید و در آن پایداری کنید؛‌ آنگاه شکیبایی ورزید و پارسا باشید. همانا شما را پایانی است؛ پس خود را به آن پایان (بهشت) برسانید.
کارکردن جوهره ی انسان است. کارکردن بزرگ‌ترین تفریح است. کارکردن میراث و شرف خانوادگی است. کارکردن حرکت کردن در مسیری از زندگی است که گنج زندگی دست‌یافتنی می‌شود. بیکاری، دردناک‌ترین رنج زندگی است. بیکاری، انسان‌های توانمند را از داشتن اختیار ساقط می‌کند. نیرویی عظیم و توانمند، بی‌جهت و بی‌هدف در جامعه در جریان است، که حاصل آن چیزی بجز تخریب خوبی‌ها نخواهد بود.
تندرستی، در کار کردن است و از این رو به جوانی لطف و زیبندگی می‌بخشد. سِرّ لطف و زیبندگی در کار کردن است و اشتغال نیمی از رمز خرسندی و خشنودی است. از خدا مال و منال نخواهیم، بلکه توفیق کار و عمل بخواهیم. در مدینه فاضله، هر کسی باید خود، خانه خود را بسازد. در این حال، دل‌های مردم از نغمه و سرور پر می‌گردد، همانند مرغان که به هنگام ساختن لانه‌های خود، می‌خوانند و چه چه می‌زنند.
امام صادق (ع) به یکی از دوستانش به نام معاذ که کار نمی‌کرد، فرمود: ” آیا از کار کردن و دادوستد کناره‌گیری کرده‌ای یا نمی‌توانی کارکنی؟ “
معاذ گفت: از کارکردن ناتوان نیستم، ولی ثروت زیادی در اختیار دارم که تا پایان عمر مرا از کار کردن بی‌نیاز می‌سازد. حضرت فرمود: ” کار را ترک مکن؛ زیرا ترک کار، عقل را زائل می‌گرداند “
نظم و ترتیب و آرامش، زمانی در جامعه برقرار است که هر چیز و هر کس در جای واقعی خود قرار گیرد.
در جامعه، هر کس صندلی مخصوص به خود را دارد، زمانی که همگی در صندلی‌های واقعی خود قرار بگیرند، جامعه بدون هیچ اشکالی فعالیت کرده و کارها درنهایت آرامش و سرعت پیش می‌روند؛ زیرا هر کسی مسئولیت واقعی خود را عهده‌دار است. بنابراین، بسیار مهم است که فرد در جایگاه اصلی خود باشد.
منشأ کلیه مفاسد فکری و اخلاقی، بیکاری است. هر کشوری که بخواهد این عیب بزرگ اجتماعی را رفع کند، باید مردم را به کار وادارد. تا آن آرامش عمیق روحی که عده اندکی از آن آگاهند، در وجود همه برقرار شود. بنابراین، در نگاهی جامعه‌شناسانه باید گفت: اصلاح جامعه نتیجه‌ای است که با تحقق مقدمه‌هایی شکل می‌گیرد، از مهم‌ترین آن مقدمات، ایجاد بازار اشتغال برای افراد بیکار است.
هر   که   را   شد   همت  عالی  پدید
هرچه جست  آن چیز، حالی شد پدید
هر  که  را  یک  ذره  همت  داد  دست
کرد   او  خورشید  را   زان  ذره  پست
نقطه   مُلک  جهان‌ها   همت   است
پر  و  بال  مرغ  جان‌ها   همت  است
هر   دلی   که  همت   عالی   بیافت
ملکت    بی  منتها     حالی   بیافت
همت   آمد   همچو   مرغی  تیز   پر
هر   زمان   در  سِیر   خودسر  تیز تر

(عطار نیشابوری)
برای شاد زیستن و جوان ماندن و جهانی شدن و پا به عرصه جاودانگی گذاشتن و جاودانه شدن حرف اول و آخر تلاش است.
در زندگی بسیاری از بزرگان، نوابغ، دانشمندان، سخنوران و محققان مقوله تلاش و کوشش، فوق طاقت بشری جاری است. البته چون اهداف بلندی در سر می‌پرورانند، همواره از آن لذت می‌برند. اما متأسفانه در حال حاضر بسیاری از جوانان ما به علت‌های مختلف، تمایلی به کار و تلاش ندارند.
علت اصلی بیکاری جوانان در جامعه امروز به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثل نوسانات اقتصادی، عدم توزیع مناسب درآمد و امکانات، عدم جذب نیروی کار در مراکز تولیدی و صنعتی، عدم تناسب بین آهنگ رشد جمعیت و فرصت‌های شغلی، ضعف قوانین و مقررات، اتخاذ برخی سیاست‌های غلط و فقدان آموزش‌های متناسب با نیاز بازار کار از شاخص‌ترین عوامل به شمار می‌روند.
کمتر کسی است که بتواند فقیرانه مؤمن باشد! مگر آنهایی که عنایت و لطف خدا شامل حال شان می‌باشد. خداوند هرگز نفرموده‌اند فقیر باشید، بلکه فرموده‌اند به فقرا کمک کنید، لذا تا زمانی که انسان کار و تلاش نکند، چگونه می‌تواند به فقرا کمک کند. وظیفه ما خانواده‌ها و مردم دلسوز این است که سطح آگاهی و اهمیت کار و تلاش را در فکر و روح جوانان بالا برده و میل کار کردن را در آنها افزایش دهیم. البته یادمان باشد که کار و تلاش و کوشش انسان، «شرط لازم» برای جلب روزی است، گرچه «شرط کافی» نیست و به علل و عوامل دیگری نیز وابسته است. ازجمله این عوامل عبارتند از:
اولین عاملی که تأثیر آن در جلب روزی پیداست کار و تلاش و استفاده از زور بازو است. اما مهم این است که بدانیم میزان تأثیرگذاری تلاش انسان در جلب روزی، چقدر است؟
واقعیت آن است که «انسان»، همه‌کاره ی جهان خلقت نیست و همه چیز به هوش و تلاش او بستگی ندارد و از میان عوامل و اسباب بی‌شماری که در نظام اسباب و مسببی جهان در کارند، هوش و تلاش انسان، جزئی از آن به شمار می‌رود.
پیشرفت در هر زمینه‌ای با تلاش میسر است. ما به تلاش نیاز داریم؛ زیرا طبیعت ما آن را «طلب» می‌کند؛ تلاش، امتیاز و اشتیاق انسان برای یادگیری، خودآزمایی، آزمایش و تجربه است. اشتباه اغلب مردم اینجا است که تنها برای رسیدن به اهداف نهایی کار می‌کنند، نه برای لذت از کار کردن؛ و به همین خاطر است که وقتی به اهداف موردنظر خود نمی‌رسند، دچار یأس و افسردگی می‌شوند.
تلاش در اینجا به معنای زیاده‌خواهی، زیاده‌طلبی یا غرق شدن در هرج و مرج نامحدود نیازهای تمام ناشدنی نیست. تلاش یعنی سعی در رقم زدن استارت‌ها و مراحل موفقیت جهت رسیدن به اهداف ارزشمند.
اگر ما به خاطر عشق به کار و مسئولیت تلاش کنیم، دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت. نتایج همواره فرامی‌رسند؛ زیرا این یک الزام است، یک «باید» است، یک قانون است، اما اگر نتایج تأخیر داشتند یا در آن زمانی که شما انتظارشان را می‌کشیدید از راه نرسیدند، اجازه ندهید که این مسئله تمام هفته یا سال شما را خراب کند، نتایج همیشه از راه می‌رسند. بیایید از همین لحظه تصمیم بگیریم به خاطر عشق به کار کردن کار کنیم و این مانند شاد بودن است، یعنی یک تصمیم است.
به قول جیمز باری: ” راز شاد زیستن، انجام دادن آنچه دوست می‌داریم نیست، بلکه دوست داشتن آن چیزی است که انجام می‌دهیم. “
نیوتن می‌گوید: ” اگر من به‌جایی رسیده‌ام، بر اثر کار و کوشش است. “
هویت‌بخشی به جوانان و افزایش اعتماد اجتماعی آنان و همچنین فراهم آوردن فضای کار و تلاش در عرصه‌های گوناگون، بسیار حائز اهمیت هستند.
فرمول موفقیت در کار چهار بخش دارد:
1. انتخاب کاری که دوستش دارید.
2. به کار گرفتن بیشترین تلاشی که می‌توانید.
3. استفاده از موقعیت‌ها.
4. تعاون و همکاری بین یکدیگر. (سفره‌دار خداوند باشید)
بی‌شک نیل به جایگاه رفیع و پر ارج خدمت‌رسانی به طیف وسیع شاداب و پرنشاط نوجوان و جوان جامعه‌مان، جز با همکاری و همدلی شما مخاطبین عزیز میسر نمی‌گردد و از این‌روست که دست خود را برای آغاز فصلی جدید در مهرورزی و دوستی به سوی شما دراز می‌کنم و از تمامی شما عزیزان درخواست می‌کنم با شروع سال جدید به یکدیگر کمک کنید تا جوانان و فرزندان ما به کار و تلاش تشویق شوند.
از کسانی که می‌کوشند آرزوهایتان را کوچک و بی‌ارزش جلوه دهند دوری‌کنید. مردم کوچک آرزوهای دیگران را کوچک می‌شمارند، ولی افراد بزرگ به شما می‌گویند که شما هم می‌توانید بزرگ باشید. و وقتی با شکست روبرو می‌شوید آن را به عنوان نشانه‌ای بپذیرید که نشان می‌دهد برنامه‌هایتان کامل نبوده‌اند، سپس از نو برنامه‌ریزی کنید و دوباره به سمت هدف تان حرکت کنید.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی