در مورد باروری پس از بستن لوله ها چه می دانید؟: دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

در مورد باروری پس از بستن لوله ها چه می دانید؟: دکتر پروین رهبر

images of again pregnancy

در حال حاضر بستن لوله ها یکی از رایج ترین روش ها می باشد که جهت کنترل بارداری در دنیا استفاده می شود. بیش از یک میلیون نفر در سال با این روش به باروری خود خاتمه می دهند. برخی پس از زایمان, برخی در هنگام سزارین و افرادی سال ها بعد اقدام به بستن لوله می نمایند. زمان عمل بستن لوله کوتاه مدت است (کمتر از نیم ساعت) و قابل مقایسه با عمل پیوند لوله که حدود 2 الی 3 ساعت طول می کشد نیست.

اگرچه بستن لوله ها یک روش دایمی برای جلوگیری از بارداری است ولی برگشت آن امکان پذیر است.

لوله رحمی یک عضو عضلانی است که از رحم شروع می شود و به تخمدان ختم می گردد. طول هر لوله 10 سانتیمتر است. اتصال لوله با تخمدان توسط شرابه هایی است که در انتهای آن است. این شرابه ها تخمک را از تخمدان گرفته و وارد لوله می نمایند. لایه درونی لوله تخمک را تغذیه می نماید و علاوه بر این محیطی مناسب برای ورود اسپرم فراهم می آورد. سر انجام تخمک و اسپرم در لوله در هم می آمیزند. لوله از تخمک بارور شده وبه مدت 5 روز از آن نگهداری نموده و آن را تغذیه می نماید. سرانجام به درون رحم رانده می شوند.

تقاضا برای بازگشت باروری بعد از بستن لوله ها بیشتر در خانم هایی انجام می گردد که در جوانی این کار را انجام داده اند و یا بلافاصله بعد از زایمان و یا در حین سزارین انجام شده است.

در مواردی این تقاضا به دنبال مرگ فرزند و یا ناقص بودن آن به وجود می آید. در بیشتر کشورهای در حال توسعه تقاضا برای بچه دار شدن مجدد به دنبال ازدواج دوباره است. در صورتیکه تصمیم برای پیوند لوله باشد، نخست معاینه کامل برای زوجین انجام می گردد. زن از نظر سالم بودن فیزیکی و همچنین تخمک سالم و کافی بودن آن بررسی می شود. عکس رنگی برای بررسی رحم و لوله ها و مشخص کردن طول لوله ها و همچنین طبیعی بودن عمل آن انجام می شود و در خصوص مردان بررسی اسپروگرام انجام می گردد.

سه روش برای پیوند لوله وجود دارد:

  • روش قدیمی که از طریق باز کردن شکم می باشد. شکافی حدود 3 الی 4 سانتیمتر است و جراح با میکروسکوپ این عمل را انجام می دهد. این روش بسیار دقیق است. زیرا جراح با دست های خود بدون واسطه، با محل عمل در تماس است. ولی استراحت بعد از عمل طولانی تر بوده و معمولا یک هفته و یا بیشتر لازم است تا به سر کار برگردد. همچنین میزان چسبندگی در این روش بیشتر است.
  • عمل به روش لاپاراسکوپی استاندارد: در این روش استراحت بعد از عمل کوتاهتر است ولی به علت محدودیت وسیله های موجود در لاپاراسکوپ حتی ماهرترین جراح نیز نمی تواند به راحتی زمانیکه عمل به صورت باز صورت می گیرد کارش را انجام دهد.
  • جراحی از طریق روبات ها با میکروسکوپ: این روش پیشرفته ترین تکنولوژی در دنیا است. ترمیم نسوج سریعتر، درد بعد از عمل کمتر و چسبندگی محل عمل نیز کمتر خواهد بود. این عمل حدود 2 الی 3 ساعت طول می کشد و در بیمارستان انجام می گردد. چون مراکز درمانی کوچکتر چنین امکانات پیشرفته ای ندارند. این روش مزایای دو روش بالا را هم دارد. یعنی همانند جراحی با شکم باز بسیار دقیق است و همانند لاپاراسکوپی میزان چسبندگی آن کم بوده و برگشت و بهبودی بیمار سریع است. این روش بیشترین موفقیت را برای حاملگی مجدد دارد. شکاف آن 10 میلیمتر است.

 images

در مجموع هر سه روش فوق سالم و دارای حداقل خطر می باشند.

 چه کسانی آماده تر برای عمل هستند

این بستگی به روشی دارد که قبلا لوله ها بسته شده است. بیشترین میزان موفقیت در آن هایی است که قبلا لوله های آن ها با حلقه بسته شده است و لوله بریده نشده است. در اینجا حداقل صدمه به لوله زده می شود. بعد از عمل 70 الی 80 درصد لوله باز می شود ولی میزان حاملگی 55 الی 65 درصد است. در انواعی که قسمتی از لوله بریده شده باشد، میزان موفقیت و حاملگی بدنبال آن کمتر است. همچنین به سن فرد (مادر) بستگی دارد. زیر 35 سال میزان موفقیت بالاتر است. خانم های با سن بیش از 37 سال موفقیت زیادی ندارند. بهتر است از روش IVF (کشت جنین در رحم) استفاده نمایند. از این طریق در هزینه نیز صرفه جویی می شود.

اگر زوجین از نظر جسمی سالم باشند میزان موفقیت بالاتر است.

داشتن تخمک سالم و کافی و مهارت جراح برای پیوند لوله در موفقیت آن بسیار مهم است. معمولاً حاملگی در سال اول بعد از عمل اتفاق می افتد. چنانچه حداکثر از 18 ماه گذشت و حاملگی اتفاق نیفتد باید به پزشک معالج اطلاع داده شود. در این مرحله پزشک با لاپاراسکوپی مجدد اقطار لوله و محیط اطراف آن را بررسی می نماید. چنانچه مشکلی وجود داشته باشد، IVF انجام می گردد.

طول لوله باقیمانده مهم است و حداقل باید 4 الی 5 سانتیمتر باشد.

معمولا 3 الی 4 ماه بعد از عمل عکس رنگی از لوله ها گرفته می شود تا ثابت شود لوله ها باز هستند. با اطمینان خاطر می توان گفت با پیشرفت روز به روز تکنولوژی در صورتیکه عمل پیوند لوله ها موفقیت آمیز نباشد، بسیاری روش های دیگر وجود دارد که قادر است آرزوی هر فردی را برای داشتن فرزند مجدد برآورده نماید.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی