بنیان خانواده در دستان توست: دکتر محسن بهشتی پور | خانواده مطهر

بنیان خانواده در دستان توست: دکتر محسن بهشتی پور

Mobile

با سلام دوستان خوبم، الآن که این مقاله را می‌خوانید ساعت چنده؟

راستی تا این ساعت با گوشی خودتان چند تا تلفن و اس ام اس را چک کرده‌اید؟

چه میزان وایبر، واتس آپ، تانگو، وی چت یا اسکایپ را چک کرده و از آن ها دانلود انجام داده اید؟

فعلاً ادامه مطلب را نخوانید کمی صبر کنید؛ اول به این سؤال‌ها خوب فکر کنید بعداً ادامه مطلب را بخوانید و جواب آن را بدهید.

.

.

.

وقتی شما مطلبی را از وایبر، واتس آپ، تانگو، وی چت یا اسکایپ دانلود کرده و آن را روی گوشی خودتان باز می کنید و فوراً جواب آن‌ها را از آرشیوهای قبلی که درگوشی ذخیره دارید، کپی می‌ کنید و برای مخاطب یا مخاطبین خود می‌فرستید، واقعاً کدام ‌یک از آن مطالب و نکات و پند ها را متوجه شده و بدان عمل می‌کنید؟

امروز چند ساعت جلوی لپ ‌تاپ و کامپیوتر خود بودید؟

چند ساعت وقت خود را برای چک کردن ایمیل‌ها و رفتن در فیس بوک گذاشتید؟

تازگی‌ها به اداره‌ها و مغازه‌ها و … سرزده‌ اید؟ وقتی وارد یکی از این مکان‌ها می‌شوید می‌بینید کارمند و یا مسئول آنجا سرش پایین و گوشی اش زیر میز است و او نیز مشغول ور ‌رفتن با گوشی خودش است.

البته فناوری و تکنولوژی چیز بدی نیست، خیلی خوب است و در برخی از موارد بسیار سودمندند؛ اما اینکه از صبح تا شب دائماً به آن ور ‌بروید و گرفتار آن شوید بد است.

موضوع مهم این است که آیا شما به تعرفه سرویس‌های اینترنتی مخابرات و حجمی که در اختیار شما گذاشته‌ شده و مبالغی که شما و یا پدر و مادرتان یا همسر محترمتان پرداخت می‌کنند، توجه کرده‌اید؟ آیا محاسبات آن‌ها را خودتان انجام می‌دهید؟ می‌دانید روزانه چه هزینه ای بابت استفاده از آن‌ها باید به شرکت‌های مخابراتی پرداخت کنید.

سابقاً اگر در خانواده‌ای کسی معتاد به هروئین و یا کوکائین می‌شد و خانواده‌اش از این موضوع باخبر می‌شدند، ناگهان تن و بدن آن‌ها شروع به لرزیدن می کرد و فوری می‌گفتند؛ خاک برسرمان شد، حالا چه‌کار کنیم؟ مگر منه بدبخت چقدر حقوق می‌گیرم که بتوانم هزینه‌های مواد مخدر او را بدهم؟ مگر من چه‌ کاره هستم؟؛ مدتی نمی‌گذشت که بنیان اقتصادی خانواده آنها برهم می‌ریخت و خانواده او را مجبورمی کرد، یا خانه را ترک کند و یا او را به یکی از مراکز ترک اعتیاد می‌بردند تا هرچه زودتر او را ترک داده و جلوی ضرر بیشتر را از خانواده بگیرند.

اما متأسفانه در حال حاضر می‌بینیم همه ما آدم‌ها بدجوری آلوده این فناوری شده‌ایم ولی هیچ‌کسی متوجه آن نیست که خود او و خانواده‌اش روزانه چقدر برای این فناوری‌ها هزینه‌ می‌کنند.

اگر باور ندارید لطفاً هزینه‌های این چند روز و چند هفته اخیر خود را حساب کنید ببینید چه مبالغ زیادی را بابت این فنّاوری‌ها { دانلود، وایبر و واتس آپ، تانگو، وی چت و اسکایپ} به شرکت‌های مربوطه پرداخت کرده اید.

در حالی‌ که می‌بینم که فلان خانم می‌گوید همسرم بی‌کار است، وضع اقتصادی خانواده‌ مان نابود شده، محتاج نان شب هستیم و… ولی هم خودش و هم همسرش روزانه ده تا وایبر و واتس آپ، تانگو، لاین، وی چت و اسکایپ برای این و آن می‌فرستند. این عمل یعنی چه؟ یا این خانم تعرفه‌های مخابراتی را نمی‌داند و یا اینکه از مکان‌های دارای اینترنت مجانی و یا از اینترنت دوستانش استفاده می‌کند و دستش تو حساب ‌و کتاب نیست؟ و یا خدایی ناخواسته دور از جان شما؛ فردی نادان است.

عجیب است که می‌گوید وضع مالی ما خوب نیست ولی رقم‌های چند صد هزارتومانی مخابرات را راحت پرداخت می‌کنند و عین خیالشان نیست. حل این معما؛ به نظر شما چگونه است؟

سؤال بنده از شما و امثال این خانم و آقا این است که آیا می‌دانید هزینه هر اس ام اسی که می زنید چقدر است؟

آیا تا به ‌حال هزینه‌ های وایبر و واتس آپ، تانگو، لاین، وی چت و اسکایپ که توسط اینترنت انجام می‌شود را حساب کرده‌اید تا بفهمید شما دارید در روز چقدر پول اینترنت می‌دهید؟ و اینکه چقدر پول این برنامه‌ها را پرداخت می‌کنید. آیا مقدار پولی را که بابت این سرگرمی‌ها پرداخت می کنید یا می کنند را پیش خودتان محاسبه کرده‌اید؟

آیا می دانید برای این اعتیادی که پیدا کرده اید، هزینه هایش، از مصرف کوکائین بیشتر شده است. آیا می دانید اس ام اس دادن هرکدام از این برنامه‌ها چقدر وقت شما را از بین می‌برد و هر روز فاصله شما را با همسرتان و خانواده ‌تان بیشتر و بیشتر می کند. آیا ضررهای مادی و معنوی آن را تا به ‌حال حساب کرده‌اید؟

آیا می‌توانید یکی از آن مطالبی را که می‌خوانید و فوراً آن را برای دیگران کپی می‌کنید، کپی نکنید و از ذهن و هوش و استعداد خودتان کمک بگیرید و جواب بدهید؟ دراین چند سال اخیر دقت کرده‌اید؛ برای هر مناسبتی چقدر اس ام اس رد و بدل می‌شود. آیا می‌توانید تعداد اس ام اس هایی را  که به مناسبت‌های مختلف تا به ‌حال از اول سال تا به الآن داده و گرفته‌ اید را حساب کنید؟

متوجه هستید که دارید زن یا شوهر و بچه‌های خودتان را از دست می‌دهید؟

متوجه هستید چقدر فاصله احساسی با فرزند و خویشاوندان نزدیک خودتان پیداکرده‌اید؟

آیا به آنچه می‌خوانید و یا می‌فرستید فکر می‌کنید و به آن‌ها که می نویسید و می گویید عمل می‌کنید؟

اصلاً پول و مادیات آن نه!؛ اما فاصله‌ ای که در بین خانواده‌ها به وجود آمده را می‌بینید؟

آیا شما نیز در مورد خطرات و عوارض استفاده از گوشی‌های تلفن همراه شنیده‌اید؟

اگر واقعاً بتوانید مقدار و میزان آن‌ها را حساب کنید، خواهید فهمید که تا به ‌حال چقدر هزینه‌های بی‌خودی پرداخت کرده‌اید، که هیچ‌کدام از آن‌ ها سودی نداشته که هیچ، بلکه بسیار زیان‌ آور بوده و وقت با ارزش شما را گرفته و زندگی خصوصی تان را نیز متلاشی کرده است.

بنده نمی گویم تکنولوژی خوب نیست، بلکه بسیار سودمند است. در چند سال اخیر پیشرفت شگفت‌انگیز نرم‌ افزارهای ارتباطی تلفن‌های هوشمند، جهان امروز را به دهکدهٔ کوچکی مبدل کرده است به ‌نحویکه امکان ارتباط برای همگان مسجل شده است. نکته جالب اینجاست که در کشور ما بسیاری از افراد در صنوف مختلف از این نرم‌افزارهای ارتباطی استفاده‌های بسیار سودمند نیز می‌کنند که نه ‌تنها ضرری برای کسی ندارد؛ بلکه برای بسیاری از اقشار جامعه سودمند هست. از پزشکان، خبرنگاران گرفته تا ورزشکاران نامی و کارخانه ‌دارهای مهم و فروشگاه‌های بزرگ همه و همه از این گونه فناوری ها نهایت استفاده را می برند.

همچنین افراد می‌توانند با استفاده از محتوای آموزنده و پندآموز این نرم‌افزارها استفاده صحیح کنند. از مزایای سودمند آن این است که می‌توان به ارتباط بسیار ارزان نوشتاری با واتس آپ و …. از دریافت اخبار دست اول  شهرشان با خبر شوند. عکس و فیلم های خودشان را به یکدیگر بدهند. لازم نیست برای دیدن فلان دستگاه به فلان شهر بروید و کلی هزینه کنید آن شخص با گرفتن فیلم یا عکس آن کالا یا کارخانه می تواند در ظرف چند ثانیه همه آنها را برایتان بفرستد و شما دقیقاً رنگ و نوع آن را ببینید و انتخاب کنید.

در حالی که تب استفاده از گوشی‌های هوشمند و ابزارهای سهل‌ الوصول ارتباطی، افراد جامعه و خانواده‌ها را فرا گرفته است، هر روز خبرهایی از حوادث و آسیب‌های ناشی از بهره‌ گیری از این فناوری منتشر می‌شود و نگرانی‌ها را دامن می‌زند. زیرا مشکل اینجاست که برخی از افراد جامعه هنوز فرهنگ صحیح استفاده از نرم‌ افزارهای ارتباطی تلفن‌های همراه را یاد نگرفته و متأسفانه خیلی‌ها به دنبال منفی‌ ترین روش استفاده و جاذبه‌های مبتذل این نرم ‌افزارها هستند. اگرچه خیلی کارشناسان معتقدند افراد خود مخیر به استفاده صحیح و ناصحیح این نرم‌افزارهای ارتباطی هستند، اما این زنگ خطر و هشدار مهم برای تمامی جوانان و نوجوانان و کلاً خانواده‌ها است که دراین ایام با کمترین نظارت والدین، ساعات زیادی دراین نرم‌افزارها سیر آفاق کرده و به گدایی محبت مشغول هستند.

فضایی که محدودیتی برای ورود ندارد؛ هرشخص با هر فرهنگ و طرز فکری مجوز ورود می‌یابد؛ هیچ‌ نظارتی نیز بر عمل کرد آنها نشده و معیاری نیز برای سنجش خوب و بد وجود ندارد، اما تا دلتان بخواهد زرق و برق‌هایی هست که کاربران را اغوا می‌کند. همه این ویژگی‌ها از شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر، واتس آپ، لاین و تانگو حیاط خلوتی ساخته که برای نوجوانان حکم دامگاه را دارد، زیرا آنها خیلی راحت جذب این محیط‌ها شده و ساعات زیادی را با افرادی می‌گذرانند که ممکن است هزاران کیلومتر با آنها فاصله داشته و سن، فرهنگ و عقاید کاملا متفاوتی با نوجوانان داشته باشند. به همین دلیل در چنین محیط‌ هایی بی‌شک حرف‌ها و مطالبی رد و بدل می‌شود که با سبک زندگی آنها در تضاد است، بنابراین خیلی راحت باور‌های نوجوانان دچار آسیب شده و آنها را نسبت به زیر پا گذاشتن ارزش‌های خانواده تشویق می‌کند.

بایست قبول داشته باشید که استفاده نا صحیح از این گوشی‌های هوشمند آن‌ هم در مدت ‌زمان طولانی به نحوی عجیب و باور نکردنی اعتیادآور است که باعث سرد شدن اعضای خانواده نسبت به یکدیگر می‌شود. ازاین ‌رو افراد به‌ خصوص زوج‌های جوان بهتر است بجای اینکه دراین نرم افزارها از غریبه‌ها محبت و لطف گدایی کنند، ارتباط محبت‌آمیز و کلامی خود را نسبت به همسران خود افزایش دهند که بی‌شک این امر باعث تقویت و دوام خانواده و دوری از بسیاری از مشکلات می‌شود. مشکلاتی که عمدتاً این روزها به خاطر استفاده ناصحیح از برنامه‌های نرم‌افزاری تلفن همراه است. باید یادآور شد با این‌که چند سال از به کارگیری تلفن همراه در کشور ما می‌گذرد، اما افراد زیادی هنوز از این وسیله استفاده مناسب نمی‌کنند.

افزون براین باید تاکید کرد استفاده افراطی از شبکه‌های اجتماعی سبب شده ارتباط مستقیم افراد با یکدیگر به حداقل برسد، زیرا تا پیش از این ارتباط حضوری اشخاص بیشتر بود، اما اکنون این وسیله به نوعی جایگزین دید و بازدید‌ها شده و اشخاص ترجیح می‌دهند با استفاده از دنیای مجازی از یکدیگر احوال پرسی کنند. نکته اینجاست که این شیوه با سبک زندگی ما تفاوت دارد و همین نکته زمینه را برای آسیب‌ دیدن اشخاص فراهم می‌کند، زیرا بسیاری از افراد جامعه تمایلی به استفاده از این ابزارها نداشته و وقتی درجمع چنین افرادی قرار می‌گیرند، احساس ناخوشایندی به آنها دست می‌دهد. به همین دلیل این روز‌ها انبوه تنهایی و فردگرایی بیشتر در جامعه به چشم می‌خورد. آسیب‌های استفاده افراطی از شبکه‌های اجتماعی مانند ﺳﻮء ‌اﺳﺘﻔﺎده جنسی و مالی، کلاهبرداری، سرد شدن روابط زوجین و کمرنگ‌ شدن نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندان این روزها برای خیلی‌ها قابل درک نیست.

بنابراین دور از ذهن نیست که تا چند سال دیگر برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در مکان‌های عمومی محدودیت قائل شوند، اما نکته اینجاست که برخورد‌های قهری و شتابزده مانند فیلترکردن نیز چاره برخورد با این شبکه‌ها نیست، بلکه باید با سرمایه‌ گذاری در بخش فرهنگی و برنامه‌ریزی برای آموزش خانواده ها و نوجوانان، آنها را از آسیب دور نگه داشت.

اما مسئله مهم این است که وقتی جوان و نوجوان یا زن و مرد رابطه های خوب و مناسب خانوادگی را از دست می دهند!، وقتی برای حرف زدن و درد دل کردن جایی یا کسی را پیدا نمی کنند!، وقتی از بیان و مطرح کردن برخی از حقایق و مشکلاتشان به خانواده خود خجالت می کشند!، وقتی می خواهند حرف بزنند و توی دهنی می خورند!، وقتی کسی او را باورندارد و تحقیرش می کنند !، وقتی داد می زند و کسی نمی شنود! و …

آن وقت است که جوان چه دختر، چه پسر، چه مرد یا زن فرقی نمی کند؛ دراین زمان است که او به فضای مجازی پناه می برد، زیرا فقط درآنجاست که او می تواند حرف بزند و مطرح شود و آنجاست که تحویلش می گیرند و تحقیرش نمی کنند. تازه هر وقت و هر زمان که بخواهد از آنجا می رود و باز می آید.

لذا بهتر است هرچه زودتر ما بزرگترهای خانواده، فکری اساسی کنیم. اول بایست تغییر در خودمان بوجود آوریم، ببینیم چرا بچه های ما از ما فرار می کنند؟ اشکال کار ما کجاست؟ چرا ما نمی توانیم مثل آن افراد در وایبر و واتس آپ، تانگو، وی چت و اسکایپ او را جذب خود و خانواده کنیم؟ چرا نمی گذاریم او حرف بزند و نظر بدهد؟ چرا به درد دل های او گوش نمی دهیم؟

و وقتی نمی توانیم درست عمل کنیم، یعنی نمی توانیم پدر خوبی باشیم، مادرخوبی باشیم، همسرخوبی باشیم.  او به جای اینکه در منزل پیش ما بنشیند و با فامیل رفت و آمد کند، از ما فرار می کند و به گوشی و کامپیوتر خود پناه می برد. و وقتی به خود می آید که تا خرخره در کثافات فرو رفته است.

همین مشکل در ارتباط با زن و شوهر نیز وجود دارد. تحکیم روابط زناشویی، علاقه به داشتن یک ارتباط سالم، ایجاد یک کانون گرم و صمیمی و رسیدن به تفاهم، از مسئولیت های همه اعضای خانواده، به ویژه زن و شوهر است. لازمه ایجاد، حفظ و استمرار روابط زناشویی سالم، داشتن تعهد، وفاداری، اعتماد، انصاف و سعه صدر متقابل است. در این زمینه، زن و شوهر با یاد گیری مهارت های ارتباطی و به کار بستن آنها می توانند روابط خود را بهبود بخشیده و متحول سازند و در فضایی سرشار از تفاهم و حسن نظر، به حل و فصل مسائل خود بپردازند.

جر و بحث‌های زناشویی و اختلاف‌ نظرهای همسران مسئله‌ای است که همه زوج‌ ها، آن را تجربه می‌کنند، اما اهداف زوج‌ ها باهم دراین میان متفاوت است و گاهی خودشان از این موضوع آگاه نیستند. بعضی‌ها دوست دارند هر چه زودتر جر و بحث و بگو مگو را پایان دهند و دوباره آرامش را به رابطه خود برگردانند و به هر چیزی برای به دست آوردن آرامش متوسل می‌شوند. بعضی‌ها نیز این بگو مگوها را میدان جنگی تصور می‌کنند که باید پیروز آن شوند و این‌ها نیز به هر کاری برای پیروز شدن دست می‌زنند. این افراد با لجبازی تمام بحث را کش می‌دهند و نمی‌خواهند اشتباهات خود را بپذیرند و در برابر هر حرفی جوابی می‌دهند و در برابر هر عملی رفتاری از خود نشان خواهند داد.

تا آنجایی که می‌شود همسرتان را عصبانی نکنید و حداقل، کارهایی که می‌دانید او دوست ندارد را انجام ندهید. به یاد داشته باشید که محبت و مهربانی همیشه کارساز است و لجبازی را از بین می ‌برد.

تمامی سوء تفاهم های ما آدم ها، از گفت وگو منشأ می گیرد و جز با گفت و گو هم رفع نخواهد شد. بدون شک برای گفت و گویی سالم و بی غرض، به تمرین نیازمند هستیم؛ چه در مقام پدر باشیم ، چه مادر، چه همسر و چه فرزند. چرا که کمتر پیش می آید واژه هایی که ما به کار می بریم، بتواند به درستی و به دقت، آنچه را می خواهیم ادا کند. کلمه و بیان و گفتگو تنها پل ارتباطی زبانی ماست، پس آن را دست کم نگیرید. سوء تفاهم، امری گریزناپذیر است ولی با گفتگوی مناسب می توان بسیاری از سوء تفاهم ها را از بین برد.

روابط موجود بین اعضای خانواده در سلامت اعضای خانواده از جنبه های مختلف جسمی، روانی و اجتماعی تأثیر فراوانی دارد. امروزه بسیاری از مشکلاتی که میان اعضای خانواده وجود دارد، به خدشه دار بودن روابط بین اعضای اصلی و هسته مرکزی خانواده (همسران، فرزندان، و رابطه متقابل آنها با یکدیگر) مربوط است. حذف گفتگوهای مستقیم و متوسل شدن به حدس و گمان، گوشه و کنایه و پوشیده نگاه داشتن رنجش های جزئی از طرفین در خانواده ، از جمله عوامل از بین رفتن یک زندگی سالم است.

در تمام این مراحل، با محبت کردن به یکدیگر می توان درهای آشتی را گشود. گاه شرم از بیان کردن و فرار از واقعیت، مانع از حل مسائل می شود؛ چرا که با این اقدام مشکل را حل نکرده ایم بلکه صورت مسئله را از بین برده ایم و رها کرده ایم. باید توجه داشت که احساس و عاطفه، نیروی در حال حرکت است که، به همه انسان ها و اعضای یک خانواده این امکان را می دهد تا در برابر آنچه نیازهای اولیه او را تهدید می کند بایستد.

به خاطر داشته باشیم که نه قانون، نه اقتصاد و نه رفاه خوب، به تنهایی نمی تواند محیط خانواده را سرشار از عشق و صفا کند، بلکه تنها عاملی که در ایجاد الفت و صمیمیت نقش اساسی را به عهده دارد، برخورداری از خوش خلقی و پرهیز از تندگویی، بدگویی و مسخره کردن است.

البته فراموش نکنید که یکی از بهترین و کارکشته ‌ترین مشاورانی که می‌توانید در چنین شرایط سختی به او تکیه کنیم، {صبر و تحمل است}. شاید یکی از بهترین راه‌ها برای به‌ کار گرفتن این مشاور؛  نوشتن هر چیزی است که در دل خود دارید. وقتی دفتری برمی‌دارید و هر چه در دل دارید در آن می‌نویسید، بیش از هر چیز بین احساسات و هیجان‌هایی که در آن لحظه دارید و رفتارهایی که ممکن است از شما سر بزند، وقفه ایجاد می‌کنید. این وقفه می‌تواند به شما در تحمل کردن این مسئله و کنار آمدن با آن کمک‌های فراوانی کند. پس از نوشتن و مرور آنچه نوشته‌اید،‌ خودتان به بسیاری از افکار نادرست یا افراطی خود پی می‌برید و می‌توانید با آن‌ها منطقی‌تر برخورد کنید. پس به جای اینکه در وایبر و واتس آپ، تانگو، وی چت و اسکایپ بنویسید و نقاط ضعف خود را مطرح نکنید و هم دیگر را الکی تایید کنید، بهتر است همه نکات خوب و منفی خود و اطرافیانتان را بنویسید و آنها را در درون خودتان تحلیل کنید. در دفتر یاداشت خود همه را بنویسید این روش به شما کمک می کند بیشتر تحمل کنید و بیشتر یاد بگیرید.

زندگی همه افراد مملو است از پستی‌وبلندی، خوبی و بدی، شادی و غم، خنده و گریه، دوست داشتن و نداشتن و … پس هیچ زندگی را نمی‌ توان یافت که بدون مشکل باشد. نمی ‌توان گفت بعضی از زوجین در زندگیشان با هیچ مشکلی مواجه نیستند و زندگی آن‌ ها همیشه بر وفق مرادشان است. در هیچ زندگی‌ای نمی‌توان گفت همیشه و در همه حال زن و شوهر عاشق و معشوق یکدیگرند و هیچ موضوعی باعث ایجاد کدورت میان آن‌ها نمی‌شود، بلکه حتی عاشق ‌ترین زوج‌ ها هم گاه باهم اختلاف ‌نظرهای بزرگی دارند.

درباره خودتان و کاستی‌ها و حتی مشکلاتتان نکات بسیاری وجود دارد که می بایست فکر کنید و یک‌ طرفه به قضاوت ننشینید. مرور کردن و خواندن دوباره فکرها و یادداشت‌ها و تلاش برای سر و کله زدن با آن‌ها و یافتن جایگزین منطقی‌ تر برای آن‌ها، این حسن را دارد که هم با مشغول کردن ذهن شما، التهاب و ناراحتی مربوط به ماجرا را می‌کاهد و هم به شما در حل منطقی‌ تر مسئله کمک می‌کند. البته بهتر است در برخی از موارد از افراد مجرب مشاوره و مشورت بگیرید.

مراقب باشید که مشاوره با فرد جوان دیگری از جنس مخالف ممکن است شما را در معرض خطر درگیر شدن در رابطه دیگری قرار دهد که به ‌احتمال ‌زیاد منطقی و سنجیده نیست و پایان خوشی نخواهد داشت. در برخی مواقع وقتی مشکلی روی می‌دهد و از آنجا که این امر با ناراحتی و پریشانی بسیاری همراه است، مشورت و درد دل کردن با فردی دیگر می‌تواند بسیار کمک‌ کننده و تسکین‌ بخش باشد؛ اما باید در انتخاب کسی که با وی مشورت می‌کنید دقت زیادی داشته باشید، زیرا خیلی از افراد ممکن است برای این کار مناسب نباشند. برای مثال، دوستی را که خود تجربه مشابهی داشته؛ اگرچه ممکن است شما را خوب درک کند، برای مشورت انتخاب نکنید. این دوست شکست‌ خورده ممکن است به خاطر همدلی و برانگیخته شدن احساسات مشابه در خودش و وارد کردن مسائل شخصی‌اش، شما را به بیراهه بکشاند یا آتش غم و اندوه شما را شعله‌ ور تر کند. همچنین کسانی که ممکن است در آینده با هر دو نفر سر و کار داشته باشند و دانستن این مسئله باعث از بین رفتن آبروی فرد مقابل نزد او ‌شود، برای مشاوره مناسب نیستند. این را به خاطر داشته باشید که از بین رفتن آبروی فرد مقابل به ضرر خود شما خواهد بود.

با وجود مشکلاتی که در بطن هر زندگی و در وجود هر انسانی نهفته است، باید بپذیریم که انتظاری غیرمنطقی است اگر بخواهیم زندگیمان همیشه بر وفق مرادمان باشد، زندگیمان همیشه سرشار از محبت باشد، همیشه همسرمان مطابق میل ما باشد، ما همیشه مطابق میل همسرمان باشیم، هیچ‌چیز بین ما جدایی نیندازد و … پس می‌توانیم علی ‌رغم داشتن مشکلات و علی‌رغم داشتن اختلاف‌ نظر با همسر و علی ‌رغم وجود برخی نقطه‌ ضعف‌ها در همسرمان، بازهم زندگی شیرینی داشته باشیم.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی