تازه های پزشکی در زنان و زایمان: دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

تازه های پزشکی در زنان و زایمان: دکتر پروین رهبر

Medical

1-خانم های باردار باید به خوردن ماهی و غذاهای دریایی تشویق شوند زیرا این نوع غذاهای سالم با پروتیین بالا و چربی کم بوده و منبع اصلی امگاتری (Omega3) هستند. علاوه بر این حاوی ماده ای به نام DHA می باشند که در رشد مغز و ساختمان چشم جنین در سه ماهه سوم و همچنین در دو سال اول زندگی نوزاد موثر می باشند. البته این ماده در روغن ماهی نیز موجود است.

غذاهای دریایی باعث کاهش ریسک زایمان زودرس، مسمومیت حاملگی و دیابت حاملگی می شوند.

به علت فواید زیاد ماده DHA موجود در غذاهای دریایی، سازمان تغذیه و داروی بین الملل توصیه می نماید افرادی که می خواهند مادر شوند و خانم های باردار و زنان شیرده حداکثر 2 الی 3 بار در هفته ماهی و غذاهای دریایی میل نمایند. اما باید کاملا توجه داشت که اولا از ماهی هایی که جیوه بالایی ندارند مثل میگو و ماهی سالمون استفاده کرد و در ثانی دفعات خوردن غذاهای دریایی بیش از 2 الی 3 بار در هفته نباشد.

2- فعالیت فیزیکی یا ورزش باعث کاهش ریسک دیابت نوع 2 (دیابت بزرگسالان) به دنبال دیابت حاملگی می شود. دیده شده است که در خانم هایی که در زمان بارداری دچار دیابت حاملگی بوده اند چنانچه در دوران غیر بارداری خود 150 دقیقه در هفته ورزش کنند، 30 الی 40 درصد میزان ابتلای آن ها به دیابت بزرگسالان نسبت به آن هایی که ورزش نمی کنند کاهش دارد.

3- مطالعات زیادی نشان داده است که داروهای ضد افسردگی، نواقص مادر زادی قلبی در جنین ایجاد نمی نماید. یعنی باردارانی که از داروهای ضد افسردگی در سه ماهه اول استفاده می کرده اند، از نظر میزان نواقص قلبی مادر زادی در فرزندانشان با آنهایی که داروهای ضد افسردگی مصرف نمی کرده اند تفاوتی نداشته اند.

4- دیر بستن بند ناف در هنگام تولد نوزاد می تواند مفید باشد. از جمله میزان خون نوزاد را بالا می برد. دیر بستن بند ناف باعث می شود تا زمانیکه نوزاد اولین تنفس خودبخودی را داشته باشد، جریان خون بین قلب و ریه را بهتر نموده و خونرسانی بیشتری را برای نوزاد به همراه دارد.

5- دادن واکسن هپاتیت B و ایمونوگلوبین آن به نوزاد یک خانم مبتلا به عفونت هپاتیت B مزمن باعث کاهش شدید انتقال این بیماری از مادر به نوزاد می شود.

6- عقیده در مورد اینکه یک مادر چه مدت می تواند نوزاد خود را قبل از بستن بند ناف روی شکم و یا سینه خود نگه دارد متفاوت است ولی اخیراً در تحقیقات نشان داده شده است که چنانچه نوزاد قبل از بستن ناف 2 دقیقه روی بدن مادر قرارگیرد (بالاتر از جفت) و یا به عللی نوزاد پایین تر از جفت قرار گیرد، اثری بر مقدار حجم خونی که از جفت به نوزاد منتقل می شود ندارد. به عبارت دیگر این یافته پیشنهاد می کند که قراردادن نوزاد روی بدن مادر قبل از بستن بند ناف اثر منفی و معکوسی بر روی حجم خون منتقل شده از جفت به نوزاد ندارد.

7-  واکسیناسیون جهت آنفولانزا با واکسن غیر فعال آن برای خانم های باردار بدون توجه به ماه حاملگی آن ها توصیه می شود. واکسن آنفولانزا که در 2010 و 2011 تهیه شده شامل آنتی ژن هایی از H1N1 و ویروس های فصلی می باشند.

8- استفاده از استامینوفن در طی حاملگی با کاهش نواقص سیستم عصبی و همچنین کاهش میزان شکاف لب و دهان همراه می باشد. این اطلاعات بلامانع بودن استفاده از استامینوفن را در صورت تجویز پزشک برای کاهش درد و تب در بارداری را نشان می دهد.

9- یکی از آزمایشات کمک کننده برای تشخیص سرطان تخمدان CA125 می باشد. جدیداً آزمایش دیگری به نام HE4 کشف شده است که فاکتور بهتری از CA125 می باشد. مزیت آن این است که برعکس روش CA125 که در بیماری اندومتربوز مقدارش بالا می رود این آزمایش تغییری نمی کند. بنابراین این تست خون برای تشخیص سرطان تخمدان موثر تر می باشد.

10- یافته جدید در جراحی زنان این است که لاپاراسکوپی که بیشتر در درمان بیماری های خوشخیم زنان استفاده می شد، حالا بعد از 30 سال تجربه در درمان بیماری های بدخیم زنان مثل سرطان رحم و تخمدان نیز استفاده می شود و نشان داده است که نسبت به عمل باز عوارض آن کمتر بوده و عمل کاملتر انجام می شود. از مزایای دیگر آن خونریزی کمتر و درد کمتر در بیمار بوده و همچنین روزهای بستری کمتر و برگشت به فعالیت روزانه سریع تر می باشد.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی