تکنیکی نوین برای درمان فیبروم رحم: دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

تکنیکی نوین برای درمان فیبروم رحم: دکتر پروین رهبر

21778

فیبروم رحم شایع ترین توده خوش خیم دستگاه تناسلی زنان می باشد. زنان در سنین باروری ۲۰ الی ۴۰ درصد مبتلا به این بیماری خوش خیم می باشند. شیوع واقعی فیبروم مشخص نیست.  زیرا بیشتر از ۵۰ درصد این تومور بدون علامت بوده و بطور اتفاقی کسب می شود. ۲۰ الی ۳۰ درصد علت برداشتن رحم وجود فیبروم در آن است. علائم شایع آن خونریزی نامرتب و شدید رحمی، درد لگن و کم خونی می باشد. علت خونریزی در فیبرم وجود عروق فراوان در میان بافت آن است و به همین علت این علامت به سختی درمان می شود.

   به غیر از جراحی راه های متعددی برای درمان فیبروم وجود دارد. معمولا اولین قدم برای درمان آن، درمان دارویی است که بر ضد هورمون هایی است که در بدن باعث رشد فیبروم می شود.

راه دیگر درمان فیبروم یک تکنولوژی تقریبا جوان است به نام آمبولیزاسیون شریان های رحمی. در این روش، با انسداد شریان های دو طرفه رحم، خونرسانی به فیبروم قطع می گردد. عدم تغذیه و اکسیژن رسانی به بافت فیبروم باعث مرگ سلولی  و نکروز آن می شود و این بافت مرده به تدریج توسط سیستم ایمنی بدن جذب شده و باعث کوچک شدن فیبروم می شود. اخیرا این روش جزء نخستین اقدامات درمانی غیر جراحی فیبروم قرارگرفته است. معمولا در افرادی انجام می شود که به علت داشتن فیبروم باید تحت عمل جراحی برداشتن فیبروم و یا رحم قرار گیرند. این تکنولوژی جایگزین جراحی خواهد بود.

بهتر است در خانم هایی که خواهان حاملگی هستند انجام نشود زیرا این راه درمانی، در مواردی باعث نارسایی تخمدان و اشکالاتی در باروری می شود. لازم به ذکر است که عوارضی همچون نارسایی تخمدان و اشکال در باروری آینده در اثر انجام این روش کاملا ثابت نشده است. دیده شده است چنانچه این درمان در سنین باروری انجام گردد، حاملگی های متعاقب آن با افزایش ریسک زایمان زودرس، غیر طبیعی قرار گرفتن جنین در رحم و خونریزی بعد از زایمان و همچنین افزایش میزان سزارین همراه بوده است.

در مجموع می توان گفت آمبولیزاسیون شریان های رحمی عوارض جدی برای حاملگی های آینده ندارد.

تکنیک انجام آن: این تکنولوژی ساده، غیر تهاجمی و سالم است و توسط رادیولوژیست هایی که در این زمینه تخصص دارند انجام می گردد. ابتدا توسط سوزن مخصوص از روی پوست وارد رگ ران طرف راست شده و با انسداد شریان های رحمی در هر دو طرف، عروق تغذیه کننده فیبروم را قطع می نمایند. این کار با فرستادن ذراتی به اندازه 400-600 میکرون به داخل عروق رحم انجام می شود. هدف از انسداد  شریان های هر دو طرف رحم قطع کردن تمام عروق تغذیه کننده فیبروم می باشد.

بعد از انجام این روش درمانی، بیمار به مدت ۲۴ ساعت در بیمارستان تحت نظر قرار می گیرد. از عوارض آن درد است که با مسکن تسکین می یابد. و از عوارض دیگر بروز تب بعد از آمبولیزاسیون است که با درمان دارویی صرف مدت ۳ الی ۴ روز بهبود می یابد. عوارض جدی این روش نادر است.

آمبولیزاسیون شریان های رحمی به عنوان یک درمان غیر جراحی برای فیبروم با علائم است. با انجام آن ۸۵ الی ۹۰ درصد بیماران بهبود یافته و فقط ۵ درصد بدون جواب مانده که علت آن مشخص نمی باشد. طبق تئوری های موجود شاید بدین علت است که فیبروم در این افراد به غیر از شریان های رحمی از عروق منشعب شده از اعضایی همچون تخمدان و لگن نیز تغذیه می شوند.

پی گیری بیمار جهت بررسی سایز فیبروم توسط انجام سونوگرافی و MRI صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که از آمبولیزاسیون شریان های رحم در خونریزی های غیر قابل کنترل بدنبال ضربه، بعد از زایمان و یا بدنبال جراحی های لگن استفاده می گردد.

نتیجتا این بسیار خوب است که بیمارانی که دچار فیبرم و عوارض آن می باشند، این روش درمانی نوین جهت درمان فیبروم را در نظر داشته باشند و با پزشک معالج خود در میان بگذارند.

  

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی