سندروم الکلیسم در جنین: دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

سندروم الکلیسم در جنین: دکتر پروین رهبر

این سندروم مجموعه ای از علائم می باشد که با خوردن مشروبات الکلی  توسط مادر در دوران باردای در جنین ایجاد می گردد. و بعد از تولد فرد مبتلا به این بیماری، تا آخر عمر با مشکلات عدیده ای زندگی خواهد کرد.

محققین بزرگ دنیا ، مصرف الکل را در دوران بارداری کاملآ ممنوع کرده اند.

قابل توجه است که میزان آنزیمی که مسئول تجزیۀ الکل و خنثی کنندۀ اثرات مضر آن می باشد در افراد مختلف متفاوت است. این بدین معنی است که آگر یک خانم باردار با سطح پائین این آنزیم ، چنین مادۀ سمی یعنی الکل را مصرف نماید فرزند او در رحم مدت طولانی در معرض الکل قرار گرفته و قادر به تجزیۀ آن نمی باشد و در نتیجه به سلولهای در حال رشد جنین صدمه وارد می نماید. علاوه بر این ناشناخته های بسیار زیادی در مورد اثرات الکل در باردای وجود دارد که هنوز دانشمندان به آن پی نبرده اند.

بنابراین مراکز آکادمی زنان و اطفال و جراحان در کشورهای پیشرفته، مصرف الکل را در دوران باردای بطور کل مجاز نمی دانند.

وقتی در دوران باردای مشروبات الکی مصرف می شود این مادۀ سمی سریعآ از طریق جفت به جنین می رسد. حتی می توان گفت زودتر از اینکه مادر اثرات آنرا در خود احساس نماید.

این ماده بیشتر در کبد تجزیه می شود از طرفی کبد جنین یکی از اعضایی است که دیر به تکامل می رسد . تقریبآ تا نیمۀ آخر حاملگی تکاملش به درازا می کشد. بنابراین وقتی الکل وارد خون جنین می شود ، مدت طولانی در خون باقی مانده و تجزیه نمی شود و نتیجتاً صدمۀ زیادی به سلولهای در حال رشد وارد می آورد. در واقع وقتی زن باردار مشروبات الکلی مصرف می نماید، کبدش سخت کار می کند تا بتواند الکل را تجزیه نماید ولی کبد بسیارکوچک جنینش قدرت چنین فعالیتی را ندارد. بنابراین زن باردار باید کاملآ از خوردن این مادۀ خطرناک پرهیز نماید، حتی قبل از حاملگی، زمانیکه تصمیم به بارداری دارد.

علائم آن چیست؟

بچه های مادرانی که مصرف الکل دارند معمولآ زودتر از موعد بدنیا می آیند. اندامی کوچکتر از نرمال دارند. سایز سر آنها کمتر از طبیعی است . چشمان کوچکی دارند و لب بالایی آنها بسیار نازک می باشد. همچنین نواقص قلبی و مغزی متعددی دارند. مبتلایان به سندروم الکلیسم دچار عدم تمرکز بوده و از نظر برقرار کردن روابط  با دیگران مشکلات زیادی دارند. اینها قادر به داشتن زندگی مستقل نمی باشند.

مبتلایان دچار عدم رشد کافی قبل از تولد و بعد از تولد هستند. ارگانهای آنها همچون کبد، کلیه، گوشها ،چشمها و استخوانها بسته به شدت بیماری می توانند نواقصی داشته باشند.

قابل بذکر می باشد که حداکثر صدمه در سه ماه اول بارداری است.

یکی از عوارض خطرناک و غیر قابل انکار الکل، ایجاد اختلال در رشد سلولهای مغزی جنین است. مطالعات نشان داده است که تولید سلولهای مغزی(نورون ها) و انتقال آنها به محل صحیحشان در مغز و ارتباط آنها با یکدیگر و همچنین انتقال پیام ها توسط سلولهای مغزی در جنین تحت تآثیرالکل می باشد. در حقیقت سندروم الکلیسم در جنین مجموعه ای از اختلالات فیزیکی و مغزی است که حتی ممکن است قسمت هایی از مغز تشکیل نشود. بعضی از محققین اظهار می دارند که حتی مقدار کم الکل بر روی سلولهای مغز اثرات نامحسوسی می گذارد که نمی توان آنرا ثابت نمود.


بچه های گرفتار این سندروم تآخیر در صحبت کردن دارند و در مدرسه مشکل یادگیری و تمرکز دارند. و معمولآ هیپراکتیو هستند.

اینها در برخورد با دیگران کنترل رفتاری کافی ندارند ودر بزرگسالی ممکن است دچار دپرسیون شده  وحتی گاهی اعتیاد به الکل و مواد مخدر پیدا می نمایند. در حفظ شغل خود دچار مشکل هستند و گاهی هماهنگ شدن با قوانین اجتماعی برایشان مشکل می باشد.

آیا ممکن است بهبود یابند؟

ابدآ قابل درمان نمی باشند.

در انتها نکتۀ غیر قابل انکار این است که با خوردن مشروبات الکلی در دوران بارداری، فرزندی خواهید داشت با مشکلات عدیده که مجبور خواهید بود بخاطر غفلتتان، در تمام دوران زندگیش از او مراقبت نمائید.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی