جوان و ازدواج | خانواده مطهر

جوان و ازدواج

یکی از نهادهای مهم اجتماعی که اهمیت و نقش های مختلف آن مورد توجه علمای مذهبی، صاحب نظران تعلیم و تربیت، جامعه شناسان و روان شناسان قرار گرفته، خانواده است.

صاحب نظران علوم اجتماعی برای خانواده تعاریف فراوانی ارائه کرده اند؛ از جمله:

«خانواده، سازمان اجتماعی معدود و نهاد سازنده ای است که از طریق ازدواج که یک قرارداد اجتماعی است، تشکیل می شود.»(1)

«ازدواج و تشکیل خانواده، خدمتی است برای پدید آمدن یک کانون آسایش و خوش بختی و نشاط طبیعی، ارضای غریزه جنسی، لذت بردن از زندگی، بهره مندی از محبت و تعاون و مددکاری و سرانجام امتزاج دو روح در افق محبت و هم آهنگی و اتصال دو دریا از نیرو و قدرت، برای رسیدن به هدفی متعالی.»(2)

اهمیت ازدواج

امام صادق (ع) می فرماید: مردی نزد پدرم امام باقر (ع) آمد، حضرت به او فرمود: «همسر داری؟ گفت: نه. فرمود: دوست ندارم دنیا و آن چه در آن است از من باشد و یک شب را بدون همسر به سر برم. آن گاه پدرم گفتارش را ادامه داد و فرمود: دو رکعت نمازی که مرد همسردار می خواند، بهتر از قیام شب مرد عزب (مجرّد) به عبادت و روزه گرفتنش در روز است! آن گاه پدرم هفت دینار به آن مرد داد و فرمود: با این پول وسایل ازدواجت را فراهم کن که حضرت رسول فرموده اند: همسر انتخاب کنید که باعث وسعت رزق و روزی است.(3)

رسول خدا (ص) فرمود: هر کس در اوایل جوانی ازدواج کند، شیطان فریاد زند: فریاد از او! فریاد از او! دو سوم دینش را از دستبرد من نگاه داشت. پس باید عبد خدا در نگه داری یک سوم دیگرش جانب تقوا را رعایت کند.

زنی حضور امام ششم (ع) شرف یاب شد و عرض کرد: خدایت صلاح و سداد افزاید، من زنی هستم تارک دنیا. فرمود: منظورت از ترک دنیا چیست؟ عرض کرد: شوهر اختیار نکرده ام. فرمود: چرا؟ گفت: برای اجر و ثواب. فرمود: برگرد، اگر مجرّد ماندن فضیلت بود، فاطمه زهرا (س) از تو سزاوارتر بود. کسی نمی تواند در فضایل بر حضرت زهرا (س) پیشی گیرد.(4)

اهداف ازدواج

1 – پاسخ به ندای فطرت: انسان فطرتاً میل به ارتباط با جنس مخالف دارد، از این رو پاسخ صحیح ندادن به فطرت در موقع مناسب، مشکلاتی را برای فرد و جامعه ایجاد می کند.

2 – پاسخ به دعوت سنت: ازدواج پاسخی به ندای پیامبر و دیگر معصومان (ع) می باشد.

3 – صیانت از خطر: ازدواج، ضامن سلامت تن و روان آدمی است و از بروز بیماری های جسمی و روانی و اختلالات شخصیتی جلوگیری می کند.

4 – حفظ عفت: ازدواج، هواهای نفسانی آدمی را تحت قید و بند در می آورد و هدایت می کند.

5 – سکون و آرامش: ازدواج، هیجان، التهاب و اضطراب در زندگی را به آرامش و سکون تبدیل نموده، سبب ایجاد تعادل روحی و روانی می گردد.

6 – محبت: از آن جا که پیوند زناشویی در میان انسان ها نیاز به کشش و جاذبه قلبی و روحی دارد، خداوند رابطه زن و مرد را بر اساس دوستی و محبت قرار داده است.(5)

7 – تکمیل: تکمیل وجود هر یک از مرد و زن، از نتایج مهم تشکیل خانواده است، چرا که هر یک از آن دو بدون دیگری، موجودی ناقص است.

8 – تولید نسل: میل به داشتن فرزند و تداوم نسل، انسان را به تشکیل خانواده راغب می کند، زیرا وجود فرزند علاوه بر این که به زن و مرد شخصیت می دهد و سبب ادامه حیات آنان می گردد، باعث گرمی، صمیمیت، نشاط و شادابی، پویایی و صفای کانون خانواده می گردد.

9 – تأمین سلامت جسم و روان و رهایی از تنهایی: امنیت روحی، معاشرت، نیاز به محرم راز، تشویق و ترغیب، مقبولیت و جلب توجه، محبت و دوستی و افزایش رزق و روزی، در سایه ازدواج تأمین می گردد. ازدواج به زندگی زن و مرد معنا و جهت می دهد و آنها را از تنهایی و سرگردانی رهایی می بخشد.

10 – سلامت و امنیت اجتماعی: ازدواج، جامعه را از انوع فسادها، انحرافات، بی بند و باری ها، تجاوزات جنسی، قتل، خیانت، خودکشی و… دور می کند.

منبع: مجله معارف اسلامی شماره ۶۲

پی نوشت ها:

1) محمدحسین فرجاد، مقدمه ای بر جامعه شناسی و سیر تحول و تکامل جامعه، ص 110.

2) ناهید مهابادی راد، روان شناسی ازدواج یا تشکیل خانواده، ص 89.

3) وسائل الشیعه، ج 14، ص 7.

4) همان، باب 84، ح 2.

5) روم (30) آیه 21.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی