ساختن یک خانواده صمیمی و کتابخوان | خانواده مطهر

ساختن یک خانواده صمیمی و کتابخوان

 

خانه ای سرشار از کتابها و مجلات خواندنی ، فضای مناسبی است تا بچه ها را مشتاق به مطالعه بار بیاورد . چه کتابهایی را شما باید مطالعه کنید؟ از کودکانتان درباره ی علایقشان بپرسید. اگر کودک برای این نظرسنجی کوچک است، کتابدار محله تان می تواند پیشنهادهای خوبی را درباره کتابهای مناسب با سن بچه تان به شما ارائه دهد. اینجا به بعضی راهنماییهای دیگر اشاره می کنیم :

انتخابهای متفاوتی داشته باشید:

کتابهای جذاب و یا داستانهای متنوع انتخاب کنید. کودکان بزرگتر از تنوع لذت می برند: کتابهای داستانی ، غیر داستانی و همچنین اشعار همراه با واژه نامه و دیگر کتابهای مرجع، کودکان داستان ها را می فهمند ولی ممکن است نتوانند تنهایی آنها را بخوانند. اگر کتابهایی کودک شما را جذب می کند که خواندن آنها برای کودکان سخت است ازاین فرصت برای با هم خواندن، استفاده کنید. کودکان کوچکتر می توانند تصاویر کتاب را تماشا کنند و سوال هایی بپرسند .

مطالعه را فقط به کتاب محدود نکنید:

کودکان می توانند از نشریات زیر هم لذت ببرند :

مجله ی کودکان

کتابهای صوتی

کارت پستالهای خویشاوندان

آلبوم عکس

کتابهای قدیمی

روزنامه ها

کتابهای تصویری

اینترنت

برای پرورش یک کودک کتاب دوست ، لازم نیست پول زیادی خرج کنید ! از کتابخانه محلتان استفاده کنید ویا کتابها را با دیگر والدین مبادله کنید .

کتابها را در دسترس کودکان قرار دهید:

کتابهای کودکان را کنار دیگر اسباب بازی ها نگاه داری کنید تا دسترسی به آنها برای کودکان آسان شود . داشتن صندلی بلند می تواند در لحظات مناسب به بچه ها کمک کند . کتابهای پلاستیکی حتی در وان حمام هم قابل استفاده هستند. کتابها را کنار راحتی ها و مبل ها نگاهداری کنید که با این کار می توانید دسترسی به آنها را در لحظات استراحت آسان کنید. پس شما بعد از خوردن غذا یا چرت زدن هم می توانید مطالعه کنید .

محلی خاص برای مطالعه بسازید:

همین طور که کودکان رشد می کنند کتابهای مناسب با سن آنها  را در قفسه های مورد علاقه شان که دست به آنها می رسد نگه داری کنید. این قفسه ها را جذاب و مرتب نگه دارید. بعضی کتابها را با جلدهای خاص پوشش دهید تا راحتر پیدا شوند. کنار جایی که آنها معمولا زیاد می نشینند،  سبدی پر از کتابها و مجله قرار دهید. یک مکان دنج برای مطالعه بسازید و کودکان را تشویق کنید هر روز در ساعتی مشخص در آن مکان مشغول مطالعه شوند .

مکان مطالعه را زیبا نگه دارید:

مطمئن شوید که مکان های مطالعه نور کافی داشته باشند . مرتب موضوعات را عوض کنید ، کتابهای فصلی قرار دهید مجلات مختلف و تازه بیاورید و کتابهایی را بگذارید که در ارتباط با علائق و مطالعه ی آنها در مدرسه است .

مکان مطالعه را با کارهای هنری فرزندتان و همچنین نوشته ها تزیین کنید . یک پخش کننده سی دی و یا نوار در آن نزدیکی برای کتابهای صوتی قرار دهید .

بازی با کتابها و لمس با آنها نیز راه مهم و مناسبی برای بهتر کردن روابط  کودکان با کتاب است . محلی را برای نوشتن و یا چسباندن کارهای هنری و نوشتاری کودکان اختصاص دهید و کودکان را به ساختن  کتاب یا پوستر و روزنامه دیواری و غیره تشویق کنید .کودکان عاشق این هستند که کتابهای ساخت خودشان را بخوانند یا آن را به خانواده و دوستشان بدهند .

درباره فضای حاکم بر خانه فکر کنید .

راه های دیگر برا ی تشویق کودکان به مطالعه :

–  به کودکانتان روزانه ،فرصتی بدهید تا در آرامش و سکوت مطالعه کنند .

–  زمان تماشای  تلویزیون ، کامپیوتر و بازی های کامپیوتری را محدود کنید تا مطمئن شوید کودک وقت کافی برای مطالعه دارد .

–  با همدیگر بخوانید. به کودکانتان پیشنهاد دهید با صدای بلند بخواند.و یا از یک مجله ی مورد علاقه اش برای شما بخواند یکدیگر را به با هم خوانی عادت دهید و در زمان آرامش با هم کتاب بخوانید.

مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.org

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی