سرخجه و بارداری-قسمت دوم: دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

سرخجه و بارداری-قسمت دوم: دکتر پروین رهبر

 

 

همانطوریکه در مقالۀ قبلی گفته شد بیشترین خطر این بیماری در دوران بارداری است. و عوارض شدیدی برای جنین ایجاد می کند. در حالیکه در افراد معمولی تقریبآ بدون عارضه می باشد. حال مختصری راجع به بیماری سرخجه شرح داده می شود.

سرخجه اولین بار توسط دو پزشک آلمانی در اواسط قرن هیجدهم توضیح داده شد. در سال 1940 همه گیر شدن یا اپیدمی این بیماری در استرالیا اتفاق افتاد که بدنبال آن در سال 1941 آبنرمالیتی های جنینی ایجاد شده، توسط این ویروس تشخیص داده شد. شکل این ویروس گرد یا بیضی است و 60 نانومتر(1نانومتر مساوی ده بتوان منهای شش میلی مترمی باشد) قطر دارد. معمولآ این عفونت در بهار و ابتدای تابستان اتفاق می افتد.

همه گیری و یا اپیدمی آن هر 6-9 سال یک بار در کشورهایی که واکسیناسیون انجام نشده بوجود می آید. قبل از کشف واکسیناسیون در همۀ کشورها اپیدمی بوجود می آمد. ویروس با نور ماورای بنفش و فرمالین و گرما غیراکتیو می شود. قابل توجه است که این ویروس مخصوص انسان است و در حیوانات دیده نمی شود.

یک بیماری حاد ویروسی است که در هر سنی اتفاق می افتد. علائم آن می تواند شبیه بیماریهای دیگر بخصوص سرماخوردگی باشد. بنابراین تشخیص آنرا مشکل می کند. در بالاتر از نیمی موارد علائمی وجود ندارد و یا آنقدر خفیف است که شما متوجۀ بیماری نمی شوید.فقط آزمایش خون می تواند وجود این بیماری را ثابت کند. در بعضی موارد در حدود 12-23 روز بعد از این که در معرض بیماری قرار گرفته اید علائم تظاهر می نماید. گاهی بیماری در عرض 3 روز بهبود می یابد بدون اینکه عارضه ای بجا بگذارد. ممکن است تب مختصری وجود داشته باشد. سردرد ، تورم غدد لنفاوی، بخصوص پشت گوش ها و درد مفاصل و تورم آن، التهاب چشم ها و آبریزش بینی و التهاب آن از علائم می تواند باشد. این علائم 5 روز قبل از اینکه دانه های قرمز در بدن ظاهر شود دیده می شود. اغلب خارش دارند. و معمولآ برای مدت کوتاهی دوام دارد(حدود 3روز). معمولآ اول دانه های صورتی رنگ در صورت ظاهر می شود سپس در قسمت های دیگر بدن انتشار می یابد. تورم غدد لنفاوی و درد مفاصل ممکن است چند هفته طول بکشد. یک هفته قبل از اینکه دانه ها در بدن ظاهر شود بیماری مسری است. و یک هفته بعد از آن و حتی بیشتر از آن مسری باقی می ماند. بیشترین زمانی که سرخجه قابل انتقال به دیگران است وقتی است که دانه ها در بدن ظاهر شده است.

گوش درد ، گرفتاری مغز و کاهش پلاکت نیز ممکن است دیده شود.

به چه طریق بیماری گسترش می یابد؟

ویروس از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود و بیشتر از طریق ترشحات بینی و حلق می باشد. و در راه های تنفسی و غدد لنفاوی تکثیر می یابد و ویروس در خون 5-7 روز بعد از تماس با این بیماری پیدا می شود و در بدن پخش می گردد.

همانطوریکه قبلآ توضیح داده شده است این ویروس از جفت عبور می کند و جنین را مبتلا می نماید. عملکرد آن بصورت مانع شدن از تقسیم سلولی در جنین ویا تخریب سلولی است.

تشخیص

دانه های پوستی 14-21 روز بعد از اینکه عفونت وارد بدن شد ظاهر می شود . بیشتر بیماران در روز های 17-18 بعد از تماس با این ویروس دچار ضایعات پوستی می شوند. این ضایعات بصورت نقاط صورتی و قرمز است. و انتشار آن از بالا به پائین است. این دانه ها معمولآ در عرض 3-5 روز از بین میروند. 50 در صد بیماران مبتلا به سرخجه علائمی ندارند.

عفونت از 10 روز قبل از ظاهر شدن ضایعات پوستی و تا دو هفته بعد از ناپدید شدن دانه های پوستی  در بدن وجود دارد. بدین معنی که فرد قبل از اینکه بداند گرفتار سرخجه شده است می تواند آنرا بدیگران منتقل نماید.

در مبتلایان به این بیماری دو نوع آنتی بادی در خون ایجاد می گردد بنامهای:

IgM-IgG

IgG نشانۀ ابتلا به سرخجه در گذشته می باشد. و بوسیلۀ بدن تولید می شود. مثبت بودن آن نشانۀ این است که قبلآ این بیماری را گرفته است

و یا واکسینه شده است.این آنتی بادی سبب ایمن شدن بدن در مقابل ویروس سرخجه است . در خون برای سالها باقی می ماند و در هنگام تماس با این ویروس باعث نابودی آن می شود.وجود  IgM نشانۀ ابتلا به این بیماری در حال حاضر و یا اخیرا می باشد.

آزمایش خون میزان آنتی بادی ها را مشخص می کند .

درمان

درمان خاصی ندارد. افراد مبتلا مثل بچه ها بایستی  بعد از ظاهر شدن دانه های پوستی ،5-6 روز به مدرسه نروند. درمانی برای کوتاه کردن دورۀ بیماری وجود ندارد . گاهی علائم آنقدر خفیف است که درمانی لازم ندارد و بیماری بدون درمان بهبود می یابد. ضایعات پوستی نیازی به دارو ندارند و در عرض یک هفته ناپدید می گردد.نوشیدن آب پرتقال آب لیمو مفید است.

واکسیناسیون بخصوص در زنان سنین باروری مانع بسیار خوبی جهت تولد هزاران انسان با ناتوانی های جسمانی می باشد .

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی