سرخجه و بارداری: دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

سرخجه و بارداری: دکتر پروین رهبر

چرا شما نیاز به بررسی جهت ایمن شدن در مقابل سرخجه دارید؟

بعلت عوارض شدید این بیماری در جنین، در زمان باردای لازم است قبل از آن از نظر ایمن بودن نسبت به سرخجه بررسی هایی انجام گردد. در کشورهای پیشرفته شانس ابتلا به سرخجه بسیار کم شده است، زیرا ایمونیزاسیون در مقابل این بیماری در تمام افراد انجام می شود. اگر شما به سرخجه ایمن نیستید و این بیماری را در اوایل باردای گرفته اید، بهتر است سقط درمانی انجام گردد. زیرا امکان متولد شدن یک فرزند با نواقص متعدد وجود دارد (سندروم سرخجه).

اگر شما قبل از باردای از نظر ایمنی نسبت به سرخجه مورد بررسی قرار نگرفته اید، در اولین ویزیت بارداری باید آزمایش خون جهت این مسئله انجام شود.

چگونه می توانید ریسک ابتلا به سرخجه را در حالیکه حامله هستید کم کنید، اگر شما ایمن نیستید؟

اگر حامله باشید نمی توانید واکسن سرخجه را دریافت دارید. در اینصورت بایستی با دقت از افرادی که دچار دانه های پوستی شبیه سرخجه هستند و یا افرادی که ایمن نیستند و در معرض این ویروس قرار گرفته اند پرهیز نمایند. علاوه بر این باید مطمئن باشید که بچه های شما واکسن را دریافت کرده باشند. قابل ذکر است که افرادی که اخیرا واکسن را دریافت داشته اند مسری نبوده و خطری برای خانم حامله بحساب نمی آیند.

در زمانی که حامله هستید و در محل کارتان فرد مشکوک به این بیماری وجود داشته باشد باید از رفتن به سر کار پرهیز نمود، تا زمانیکه خطر انتقال از بین رفته باشد.

اگر سفری به خارج از کشور دارید که در آن شیوع این بیماری وجود دارد باید از این سفر صرفنظر نماید.

اگر در حاملگی دچار سرخجه شدید چه باید انجام دهید؟

سریعآ باید به پزشک خود اطلاع دهید. بخاطر داشته باشید بدون اطلاع به مطب نروید زیرا افرادی که در آنجا هستند بخصوص زنان باردار در معرض ابتلا قرار می گیرند. در صورتیکه تست تشخیص ایمنی نسبت به این بیماری را نداشته باشید پزشکتان برایتان در خواست می نماید. دو هفته بعد مجددآ آنرا تکرار می نماید. گاهی چهار هفته بعد نیز تکرار می شود . اگر دو هفته بعد، آزمایش میزان بالاتری را نشان دهد این نشانۀ ابتلا به این بیماری است. در اسرع وقت باید با پزشک متخصص عفونی (متخصص عفونت های مادری وجنینی) تماس حاصل نمود تا میزان ریسک ابتلای جنین مشخص شود. در اینصورت باید تصمیم بگیرید که سقط جنین انجام دهید یا خیر؟ در این گونه موارد هیچ راه درمانی وجود ندارد و همچنین هیچ راهی برای جلوگیری از انتقال عفونت به جنین وجود ندارد. اگر شما خواهان سقط نباشید پزشکتان دارویی جهت افزایش ایمنی بدن برای شما تجویز می نماید. این دارو ممکن است ریسک نواقص جنینی را کمتر نماید. اگر شما ایمن باشید و قبلآ دچار این بیماری شده باشید میزان ابتلا کم است ولی صفر نمی باشد. آزمایش خون لازم نیست ولی باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر در حاملگی مادر دچار سرخجه شده باشد چه اتفاقی برای جنین خواهد افتاد؟

ممکن است ابتلا به سرخجه باعث سقط جنین، سقط زودرس، مرگ داخل رحم و از همه مهمتر ایجاد نواقص متعدد جنینی شود.

شدت و میزان نواقص مادرزادی بسته به سن حاملگی در زمان ابتلا دارد. بدترین زمان سن 12 هفتگی (3 ماهگی) می باشد که باعث 85 درصد ایجاد سندروم سرخجه در جنین می باشد. در سن بارداری 13-15 هفتگی این در صد به 54 میرسد. از آن به بعد به سرعت این در صد پائین آمده و میزان ایجاد نواقص مادرزادی در جنین کاهش می یابد. معمولآ بعد از 20 هفته(5 ماهگی) میزان ابتلای جنین بدنبال ابتلای مادر به سرخجه بسیار کم بوده یعنی نواقص مادرزادی در جنین کاهش می یابد.

مشکلات بسیار وسیعی در سندروم سرخجه وجود دارد که شایع ترین آن کری، مشکلات چشمی (ممکن است منجر به کوری شود)، نواقص قلبی، مشکلات عصبی مثل عقب افتادگی ذهنی و دیگر نواقص که ممکن است در زمان تولد ظاهر شود و یا کمی دیرتر از آن.

این اطلاعات نشان میدهد  که چرا نسبت به ایجاد ایمنی در مقابل سرخجه بخصوص برای خانم های در سنین باروری تآکید می شود.

آیا واکسن سرخجه بی خطر است؟

این واکسن بی خطر و حاوی ویروس زنده است به همین علت تزریق آن در زمان حاملگی و در افرادی که از نظر ایمنی ضعیف هستند خطرناک است و نباید استفاده شود.

در آینده اطلاعات بیشتری راجع به بیماری سرخجه ارائه می گردد.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی