نامگذاری فرزند:دکتر پروین رهبر | خانواده مطهر

نامگذاری فرزند:دکتر پروین رهبر

 

نامگذاری فرزند، اولین و بزرگترین انتخاب برای شما والدین عزیز است. می توان فراتر رفت و اظهار نمود که تمام دنیا  ممکن است در مورد انتخاب شما قضاوت نمایند. بر همین اساس برای اکثر والدین انتخاب یک نام مناسب برای فرزندشان یک تصمیم بزرگ است. معمولآاکثر زوجین قبل از تولد فرزندشان، در مورد نام او فکر کرده اند.

نامگذاری فرزند ، ظاهرآ به صورت یک مسئلۀ طنز و غیر جدی جلوه می نماید و بسیاری از ما همانند دختران کوچک رؤیای اسامی مورد علاقه را در ذهن داریم که یک روزی بعنوان نام فرزندمان از ان استفاده نماییم. ولی وقتی این رؤیا به حقیت می پیوندد دیگر مسئله جدی است و حالا شما باید برای کوچولوی تازه متولد شدۀ خود اسمی انتخاب نمایید و این مسئولیت بزرگی است.

فرزند شما تمام مدت عمرش را ، اعم از دوران تحصیل و دوران شاغلی، با این اسم زندگی می کند. بار ها و بارها اسم او تکرار شده و یا نوشته می شود.

حقیقت این است که بچه های با اسامی نامناسب ممکن است احساس نا خوشایندی نسبت به والدین خویش پیدا کنند. دیده شده است که حتی باعث کاهش اعتماد به نفس آنها شده و موجب انزوای آنها گردیده است. بنابراین آنها راحس کنید.

چه خوب است قبل از اینکه با سونوگرافی و یا با شنیدن صدای قلب جنین وجود او را حس نمایید، با فکر کردن به اسمش احساس واقعی بودن او را داشته باشید.

گاهی بین زوجین در مورد انتخاب اسم اختلاف وجود دارد و در این گونه موارد بهترین راه این است.که هر کدام از والدین لیستی از اسامی مورد علاقۀ خود را تهیه نمایید و سپس اسامی مشترک بین دو لیست را جدا کرده و بین آنها به توافق برسند. چنانچه به هر طریق توافقی حاصل نگردید نهایتآ می توان اسم دومی هم برای فرزند خود داشته باشید.

همانطوریکه شما حاملگی خود را می گذرانید با پیشنهادات بسیاری از طرف دیگران در مورد انتخاب اسم فرزندتان مواجه می گردید. سعی نکنید نسبت به آن بی اعتنا باشید. این مسئله نشان می دهد که دیگران چقدر به شما و فرزندتان توجه دارند. گاهی این نظرات باعث می شود تجدید نظر مثبت در مورد اسم انتخاب شده داشته باشید. نظرات دیگران می تواند به منزلۀ مشاوره باشد. در حقیقت هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید چه کسی برای انتخاب اسم فرزندتان اولین نفر است. معمولآ اطرافیان اسمی را که شما انتخاب کرده اید دوست ندارند . فقط زمانیکه شما زوجین به توافق رسیده باشید ، این کمک می کند  که نظرات دیگران در شما اثرمنفی نداشته باشد  . حتی افرادی هستند که مستقیمآ می گویند که از اسمی که شما انتخاب کرده اید خوششان نمی آید. این یک نظر شخصی است و شما مجبور نیستید همه را راضی نگاهدارید. بعد از این انتخاب لطفآ دیگران را برای انتخاب رنگ اتاق بچه دعوت نفرمایید.

بهتر است موارد زیر را در هنگام انتخاب نام فرزندتان در نظر داشته باشید.

1-از اسامی بسیار ناز که معمولآ فقط برای دوران بچگی مناسب است بپرهیزید. ممکن است فرزندتان در دوران بعدی زندگیش ازآن خجل شود. بهتر است اسمی را انتخاب کنید که با بچه رشد کند یعنی برای تمام دوران زندگی او مناسب باشد.

2-از اسامی که به صورتهای مختلف تلفظ می شود پرهیز نمایید. تجسم کنید وقتی در سنین بالا تر این اسم صدا زده می شود چه حالتی دارد. اسامی را انتخاب نمایید که تلفظ آن آسان باشد.

3- از اسامی ابتکاری بپرهیزید و یا از مخلوط کردن دو اسم اجتناب نمایید.

4-از نامهایی که مردم از آن نفرت دارند پرهیز نمایید و این ممکن است سال به سال تغییر نماید.

5-اسم فرزندتان طنز نمی باشد. از اسامی خنده دار دوری کنید. ممکن است اسم انتخابی برای شما و اطرافیان حالت خنده دار و جالب داشته باشد ولی مسلمآ برای فرزندتان اینطور نخواهد بود. در نظر داشته باشید در آینده او شاید از شما قوی تر و بزرگتر شود.

6-هرگز اسم فرزندتان را از مواد غذایی نگذارید.

7-سخت نگیرید. به صرف گذاشتن نام یک فرد دانشمند و مشهور که اسمی طولانـی وسخت دارد فرزنـدتان را مجبورمی کنید که خود را در جایگاه آن فرد مشهور مجسم نماید و بدین طریق فشار زیادی را متحمل شود. از طرفی انتخاب نام افراد مشهوردر گذشته ، که آسان تلفظ می گردد ممکن است فرزندتان را بعلت برقرار کردن ارتباط با گذشته و شنیدن داستانی راجع به اسمش او راخوشحال کرده وراضی نماید. مثلآ اسامی مربوط به ستاره های ورزشی

8- از گذاشتن اسامی افراد یورش گر ومتجاوز بپرهیزید. و اسامی را که عموم مردم خاطرۀ خوبی از آن ندارند اجتناب نمایید.

9-یادتان باشد فرزندتان یک انسان است . از گذاشتن اسامی مخصوص حیوانات اجتناب ورزید.

10-از انتخاب اسامی که مخصوص گروه های تخصصی است بپرهیزید. مثل گروه های ورزشی

11-از اسامی که ممنوع است بپرهیزید.و نامهایی را که در دورۀ زندگی و تقاضای شغل باعث تعجب کارفرما می شود انتخاب نفرمایید. گاهی نوع اسم باعث می شود در هنگام تقاضای شغل، مرتبآ جواب منفی از طرف کار فرما داشته باشد.

12-از اسامی که مربوط به مارک های شناخته شده است و بر روی اجناس نوشته شده است بپرهیزید.

13-افراد مشهور معمولآ اسامی را برای فرزندشان انتخاب می کنند که غیر معمول و خاص بوده ودر حقیقت یک نمایش است. لطفآ از آنها تقلید ننمایید.

هرگز اسم دختر را برای پسر و بر عکس را انتخاب ننمایید.-14

14-توجه زیاد به نظرات دیگران در مورد انتخاب خود نداشته باشید زیرا برای اطرافیان این مسئله ممکن است جنبۀ وقت گذرانی و داشتن اوقات خوش باشد ولی اینکار برای شما یک مسئولیت است.

15-از اسامی که هم قافیه وهم ریتم با اسم فامیل است دوری کنید. خوب است چند بار با صدای بلند آنهارا با هم تکرار کنید تا هماهنگی اندو را با یکدیگر متوجه شوید.

16-در نهایت اسمی را برگزینید که آنرا دوست داشته باشید. شما دیگران را نمی توانید مجبور کنید که اسم فرزندتان را بطور کامل تلفظ نمایند.

17-سعی کنید اسم فرزند جدید با نام فرزند بزرگتر خیلی شبیه نباشد چون اغلب در هنگام صدا زدن آنها اشتباه تشخیصی بوجود می آید.

18-خوب است از اسامی ای استفاده نمایید که معنی داشته باشند.

19- زمانیکه اسم فامیل کوتاه بوده و بیانی ساده دارد میتوان اسم را بلندتر و خاص تر انتخاب کرد در اینصورت صدا کردن آنها باهم زیباتر خواهد بود.

20- بسیاری از والدین دوست دارند با افراد عزیز ومورد احترام خود مشاوره نمایند. این خیلی خوب است . آنها را خوشحال خواهد کرد ولی باید در نظر داشته باشید که این یک مشاوره است و نباید بر روی اسامی که آنها انتخاب کرده اند پا فشاری کرد. زیرا در صورتیکه اسم نامناسب باشد از نظر فرزندتان شما مقصرید.

21-از گذاشتن اسامی مربوط به مکانها ومحل ها بپرهیزید.

بسیاری از والدین  اسامی قدیمی وکلاسیک را دوست ندارند و تمایل به گذاشتن اسامی غیر معمول و مدرن دارند در صورتیکه نکات ذکرشده در بالا  مراعات گردد زیبا است.

و برعکس عده ای تمایل به انتخاب نامهای مرسوم ومعمولی دارند .اشکال این مسئله این است که افراد زیادی صاحب این نام هستند . مثلآ در یک کلاس درس چندین نفر هم اسم می باشند . و این باعث میشود مجبور شوند افراد را با اسم فامیل صدا بزنند.

تعدادی از والدین دوست دارند از اسامی که در ارتباط با طبیعت استفاده نمایند.

طبق آمار 5/1 (یک پنجم) از والدین از نامی که برای فرزندشان برگزیده اند ، ناراضی می باشند .

یافتن یک اسم مناسب برای فرزندتان یک مهارت است. و شما با بدست آوردن این مهارت قادر خواهید بود یک اسم زیبا وخوش آهنگ انتخاب نمایید که نه تنها، اعتماد بنفس فرد را افزایش میدهد بلکه موجب می شود دیگران نگاه مثبتی به دلبندتان داشته باشند.او بخاطر این انتخاب عاقلانه ، همیشه از شما متشکر خواهد بود.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی