خودشناسی-(دکتر محسن بهشتی پور) | خانواده مطهر

خودشناسی-(دکتر محسن بهشتی پور)

آن‌طور که شما خودتان را مي‌بينيد
نقاط ضعف و قدرت خود را با يک انعکاس صادق تشخيص دهيد. به آن دسته از نقاط ضعف‌تان که باعث از بين بردن نقاط قوت‌تان مي‌شود، توجهي خاص مبذول داريد .اين نقاط ضعف مي‌توانند يکي از دلايل احساس نادرست ديگران درمورد شما باشد. شما برايِ کارتان و محلِ کارتان ارزش زيادي قائل هستيد، اما متأسفانه به ميزان کافي نظافت خود را انجام نمي‌دهيد. اگر کمي آشفته به نظر بياييد، مردم شما را فردي در هم ريخته و کثيف تلقي خواهند کرد. شما احساس مي‌کنيد فردي آسان‌گير هستيد و جنبه‌ي انتقاد داريد اما وقتي کسي از شما انتقاد مي‌کند، با ابروهاي درهم کشيده، دست به سينه در جايتان مي‌نشينيد. البته ممکن است اين فقط اول کار باشد و شما انتقاد را بپذيرفتيد اما مردم تصور خواهند کرد که فردي غير قابلِ انعطاف، تدافعي و ناسازگار هستيد.
شما اعتماد به نفس خوبي داريد و فکر مي‌کنيد خوب از خودتان دفاع مي‌کنيد، اما نرم و ملايم سخن مي‌گوييد. چيزي که ديگران مي‌بينند فردي خجالتي و خود دار است که از ترس خجالت صحبت نمي‌کند‌. شما از نظر بهداشتي و نظافت توجه زيادي به خود داريد اما از آنجا که عادت داريد صبح‌ها دير از خواب بلند شويد، وقتي براي اصلاح نداريد و همچنين چون وقتي براي اتو زدن لباس جديد نداريد، همان بلوز کهنه را بر تن مي‌کنيد. مردم لکه‌هاي روي لباس‌تان را نشان تنبلي و بي‌احساسي و بي‌اعتنايي به خودتان و ديگران تلقي مي‌کنند.
Image

هماهنگ شدن احساس شما با ديگران
وقتي فهميديد که احساس شما نسبت به خودتان تا چه اندازه با احساس ديگران نسبت به شما متفاوت است، بايد تلاش کنيد تا با کنترل تصوير خودتان، اين فاصله و شکاف را پُر کنيد. بايد بتوانيد تا نقاط ضعفي را که باعث از بين بردن نقاط قوت‌تان مي‌شود را نابود سازيد.
تلاش کنيد تا محل کارتان را مرتب و تميز نگاه داريد تا احترام خود را براي سايرين، کارتان و خودتان نشان دهيد. با تعديل کردن زبان بدنتان در مواجهه با انتقادهاي ديگران، نشان دهيد که فردي انتقادپذير و قابل‌انعطاف هستيد. اعتماد به نفس‌تان را با صحبت کردن در مورد مسائلي که به آن علاقه داريد، نشان دهيد. عزت نفس خود را با ظاهرتان هماهنگ کنيد. اتو کردن لباس‌ها را جزء برنامه آخر هفته‌ي خود بگذا
ريد.

خود واقعي‌تان را نشان دهيد
البته نمي توانيد اميدوار باشيد تا همه احساسات غلط و منفي ديگران نسبت به خودتان را از بين ببريد و هيچ‌گاه نبايد براي راضي کردن ديگران، شأن و مقام خودتان را پايين بياوريد. منظور از هماهنگ کردن خودتان با نظر ديگران در رابطه با شما اين نيست که سعي کنيد آن‌چه آن‌ها مي‌خواهند باشيد، منظور اين است که خود واقعي‌تان را به آن‌ها نشان دهيد نه اين‌که سعي کنيد چيزي باشيد که نیستید.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی