سيستم مديريت بر خود-قسمت اول(مهندس فرامرز کیانی) | خانواده مطهر

سيستم مديريت بر خود-قسمت اول(مهندس فرامرز کیانی)

خود چيست؟

چرا اين قدر به عملكرد خودمان اهميت ميدهيم؟

چگونه مينوانيم خودمان را اداره كنيم؟

موفقيت و شكست ما به چه عواملي بستگي دارد و ما چقدر به اين عوامل تسلط داريم؟

اينگونه سؤالات و تفكر در اين موارد براي ما انسانها بسيار متداول است و تفكر در اين موارد زماني بسيار اهميت پيدا كرده و اوج مي گيرد كه درك نماييم كه خودِ وجود هر يك از ما پيوسته در حال تغيير و تحول است.

تعريف سيستم مديريت بر خود:

مجموعه اي از فعاليتهاي وابسته به هم است كه چگونگي مديريت فرد بر خود را بيان نموده و نقش او را در هدايت خويشتن به سوي رشد و تعالي و كسب موفقيت تشريح مي نمايد.

اين سيستم بر گرفته از مدل پرفسور ادوارد دمينگ آمريكايي ميباشد كه مبناي چرخه PDCA نام دارد.

برنامه ريزي  P

اجرا.          D

كنترل         C

اقدام.         A

اين مدل پايه مديريت موفق بسياري از شركتهاي جهان و به خصوص صنايع كشور ژاپن ميباشد.

منطق مدل بر اين پايه استوار است كه ابتدا برنامه ريزي مناسب و لازم انجام، و سپس بر اساس برنامه، شروع به اجرا نموده و سپس نسبت به بررسي و كنترل عملكرد اقدام و نقاط قوت و ضعف احتمالي را يافته و در مرحله بعد دست به اقدام اصلاحي مي زنيم و اين سيكل چرخشي را بدون توقف و پيوسته انجام مي دهيم،

در كشور ما برنامه ريزي، بهتر از بقيه موارد انجام مي شود ولي چون كنترل و بازنگري خوبي نداريم معمولا از اين چرخة پايه و فوايد آن به كلي دور مانده ايم.

در سيستم مديريت بر خود و خانواده اين اصول به نحوي تعريف و تطابق داده شده اند كه براي زندگي هر فرد قابل كاربرد باشد.

به طوریکه هر فرد برای دستیابی به رشد و موفقیت ابتدا به طرح ریزی زندگی خود پرداخته و بعد با توجه به اصول یک زندگی موفقیت آمیز مهارت های لازم آن را فراگرفته و به کار ببندد.سپس به ارزیابی در خود و شناخت نقاط قوت و ضعف پرداخته و در نهایت هم با توجه به نتایج ارزیابی خویش به بازنگری در خود و یافتن فرصتهای رشد و تعالی خود اقدام نماید.

در پایان قسمت اول داستانی را مینویسم که نشان دهنده نیاز به تغییر در خود است:

هنگامی که آلفرد نوبل از مراسم خاکسپاری برادر خویش برمیگشت غمگین و افسرده در شهر استکهلم قدم میزد.مقابل دکه روزنامه فروشی ایستاد و متوجه شد که روزنامه نگاران سوئدی او را با برادرش اشتباه گرفته اند.

آنها در روزنامه ها نوشته بودند که مخترع دینامیت عامل تخریب و انهدام و کشتار مردم، مرده و این خبر را به خوشحالی بین مردم پخش کرده بودند.

آلفرد بسیار شگفت زده شد و برافروخته راهی منزل خود شد و سالها فکر و برنامه ریزی کرد تا خود را اصلاح کند و بتواند جایگاه خوبی در بین مردم به جای بگذارد. پس از چندی با ابداع جایزه صلح نوبل توانست خود را به یک اسطوره همیشگی در جهان تبدیل و ماندگار کند.

اختراع دینامیت در مقابل جایزه جهانی صلح نوبل.

 

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی