چگونه مشکلات مالی را در خانواده کاهش دهیم | خانواده مطهر

چگونه مشکلات مالی را در خانواده کاهش دهیم

 

 

 

 اگر می خواهید به طور موثری از عهده مشکلات اقتصادی برآیید، شما و همسرتان این ۷ اقدام مهم را انجام دهید:

۱- به طور صریح در مورد موضوعات مالی با همسرتان صحبت کنید – در این راه سخت باید همراه هم حرکت کنید، هیچ خرید عمده ای را بدون صحبت کردن با همسرتان دربارة آن و رسیدن به توافق دو طرفه انجام ندهید. شاید تعجب کنید که چه تعداد خرید هایی را اگر شب قبل در مورد انجام آن ها فکر کرده بودید، انجام نمی دادید. ارتباط بر قرار کردن با همسرتان در این مورد بهترین تصمیم است. به این ترتیب هردوی شما در مورد خرید یک چیز معین توافق دارید و مسئولیت آن را می پذیرید. چنین راهبردی از ایرادگیری از یکدیگر در صورتیکه معلوم شود تصمیم به خرید آن چیز درست نبوده است، جلوگیری می کند.

۲- در خرید چیزها با وام یا به صورت اعتباری افراط نکنید – این کار یکی از عوامل مهم وارد
آمدن استرس در رابطه ازدواجی است. مصرف بخش بزرگی از حقوق دریافتی ماهانه برای پرداخت وام ها باعث می شود آرامش شما سلب شود و نتوانید از زندگی با یکدیگر لذت ببرید. بودجه خانواده را با همفکری هم تنظیم نمایید و این برنامه را رعایت کنید. خرید چیزهایی را به زمانی واگذار کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه آن پس انداز کرده باشید یا اینکه به طور مشترک با پول دو نفرتان امکان خرید آن را داشته باشید.

۳- مشکلات مالی را به صورت دو نفری و با همکاری هم حل کنید – به توافق رسیدن درباره اقدامات هماهنگ باعث می شود هدف روشنی را در چشم انداز داشته باشید که برای یافتن راه حل ضروری است. حقیقت قطعی این است: اگر به رابطه تان به عنوان یک کار گروهی ضروری در نظر نگیرید همه چیز از دست می رود. اگر به همراه یکدیگر برای مقابله با چالش های اقتصادی اقدام نکنید، امیدی برای موفقیت مالی نخواهید داشت.

۴- گناه را به گردن یکدیگر نیاندازید – گرایش طبیعی وجود دارد که در دوران های سخت تقصیر بدبیاری هایتان را به گردن کس دیگر از جمله همسرتان بیاندازید. این بازی دیگری را مقصر قلمداد کردن در مورد عشق و ازدواج بی فایده است. این راهبرد را به کلی فراموش کنید.

۵- خودتان را غرق در خودخوری نکنید – هیچ مشکل مالی تا بحال با احساس تاسف برای خودتان یا موقعیتتان بهبود نیافته است. خلاص شدن از یک بحران مالی به حفظ تمرکز و رویکرد مثبت بر اساس همکاری نیاز دارد. احساس تاسف برای خودتان یا دیگری معمولا راهبردی شکست خورده و نامولد است.

۶- از همین امروز برای حل مشکلات مادی به همراه هم عمل کنید – به تنهایی عمل کردن باعث موفقیت شما نخواهد شد. زوج هایی که زندگی مشترک موفق دارند، به همراه هم با مشکلات روبرو می شوند. و برای یافتن راه حل تلاش می کنند و می دانند که تنها راه برای حل یک مشکل مالی همکاری کردن با یکدیکر است.

۷- در هنگام موفقیت جشن بگیرید – هر وقت به موفقیت مالی می رسید، برای مثال پرداخت وام را به پایان می رسانید، یا راهی برای کم کردن هزینه ها پیدا می کنید، جشن بگیرید. مسئولیت پذیری مالی یک مزیت است، اختصاص دادن زمان به جشن گرفتن با یکدیگر احساسی در شما ایجاد می کند که رسیدن به هدف بعدی را دست یافتنی تر می نماید.

منبع: مجله مدیریت خانه، شماره ۳۴، صفحه ۵۸

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی