تکنیک های تصویر برداری از جنین- قسمت دوم-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

تکنیک های تصویر برداری از جنین- قسمت دوم-(دکتر پروین رهبر)

سن جنین از طریق اندازه گیری دور سر و دور شکم و استخوان ران قابل بررسی و تشخیص است. اندازه گیری وزن جنین نیز از طریق معیارهای اندازه گیری سن او است. تخمین وزن، تقریبی است و حتی با بهترین جداول ممکن است ۱۵ درصد زیر حد واقعی یا بالای آن باشد. بررسی میزان آمنیوتیک نیز امکان پذیر می باشد ولی ممکن است کمتر یا بیشتر از حد نرمال باشد.

سونوگرافی می تواند تمام اجزای مغز را بررسی نماید. شایع ترین نقص مادر زادی در جنین مربوط به مغز است. نقص های قلبی نیز شایع است و میزان آن ۰.۰۰۸ است. در دستگاه گوارش جنین، معده بعد از ۱۴ هفته تقریبا در تمام جنین ها مشخص می شود. کبد، طحال و کیسه صفرا در بسیاری از موارد در نیمه دوم و سوم بارداری مشخص می شود. کلیه ها در   ۱۴ الی ۱۸ هفته حاملگی آشکار می گردد. جفت و پرده های آن در ابتدای حاملگی مایع آمینیوتیک را تشرح می کند. اما بعد از ۱۸ هفته حاملگی بیشترین مایع توسط کلیه های جنین ایجاد می شود. نبود یک کلیه یا هر دو کلیه به طور مادر زادی در یک چهار هزارم تولد دیده می شود. اولتراسوند معمولی ۲ بعدی است و تصاویری شبیه عکس می دهد. روش های مدرن سونوگرافی که امروزه بسیار استفاده می شود، ۳ بعدی و ۴ بعدی است. که در آن می توان جنین را در حالت های غیر قابل تصور از جمله خمیازه، گریه، خنده و چشمک و بسیاری از حالت های دیگر دید.

 

در سونوگرافی سه بعدی انبوهی از امواج فرستاده می شود و در برگشت تصاویری از جنین را به طور زنده و به حالت طبیعی نشان می دهد. در ۴ بعدی همان تصاویر ۳ بعدی است که همرا با حرکات طبیعی جنین در داخل رحم می باشد. در سونوگرافی ۳ بعدی و ۴ بعدی زمان بررسی کوتاهتر است. چون تصاویر آناتومی بدن جنین در تمام جهات در کامپیوتر سونوگرافی ذخیره شده و می توان در حالیکه دستگاه خاموش است از روی ان ها اطلاعات لازم را بدست آورد. یک مزیت بزرگ سونوگرافی ۳ و ۴ بعدی این است که وابستگی مادر را به جنین بیشتر کرده و در نتیجه مراقبت او را از جنین بیشتر خواهد کرد.

علی رغم ۳۰ سال استفاده از این روش های مدرن، در اولتراسوند هنوز مضراتی برای مادر و بچه دیده نشده است.

سونوگرافی رنگی(داپلر): همان سونوگرافی ۴ بعدی است که همچنین می تواند جریان خون بند ناف و عروق را مشخص نماید. در این روش عروق به رنگ آبی و قرمز نمایان می گردند. برای بررسی میزان خون رسانی مادر به جفت و کم خونی جنین و اختلالات عروقی مغز استفاده می شود.

سونوگرافی حرکتی: در آن ساختمان قلب و نواقص آن قابل بررسی است و نوار قلب جنین قابل ثبت است.

MRI: یک کمک مهم در کنار سونوگرافی است. در زمانیکه نواقص جنینی به خصوص مغز را نتوان با اولتراسوند تشخیص داد می توان از MRI استفاده نمود بدون اینکه اشعه ای به جنین برسد.

تکنیک های مدرن تصویر برداری از جنین با همه مزایایی که دارد بایستی فقط برای مقاصد پزشکی انجام شود.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی