تکنیک های تصویر برداری از جنین- قسمت اول-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

تکنیک های تصویر برداری از جنین- قسمت اول-(دکتر پروین رهبر)

پیشرفت های اخیر در تصویر برداری از جنین توسط سونوگرافی یا اولتراسوند و MRI با قدرت تفکیکی بالا می باشد. سونوگرافی در مامایی به چند شکل می باشد:

۱- سونوگرافی معمولی (دو بعدی)

۲-سونوگرافی سه بعدی

۳-اولتراسوند چهار بعدی

۴-سونوگرافی رنگی

۵-سونوگرافی حرکتی

انجام اولتراسوند یک یک بخشی از مراقبت های کنترلی از زنان باردار می باشد و با استفاده از این روش های جدید متخصصین و زن باردار از آناتومی جنین، رشد فیزیولوژیک و سالم بودن جنین آگاه می شوند. سندروم داوون(منگولیسم) و جنسیت و وزن جنین و بسیاری از مسائل دیگر را نشان می دهد.

اولین بار اولترا سوند در سال ۱۹۴۰ انجام گردید. یک دانشمند انگلیسی به نام جان وایلد که پدر سونوگرافی نامیده می شود، آن را برای بررسی دیوار روده استفاده کرد. مکانیسم ایجاد تصویر به این شکل است که مخزن سونوگرافی یک دسته امواج صوتی به جنین در داخل رحم می فرستد که بعد از برخورد با قسمت های مختلف بدن جنین، امواج انعکاسی متناسب با تراکم نسوج مختلف بدن، به مخزن سونوگرافی برگردانده می شود و رایانه موجود در دستگاه امواج را تفسیر کرده و سرانجام تصاویر ناشی از آن را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد.

سلامت سونوگرافی

اولتراسوند فقط می بایستی در زمانیکه ضرورت پزشکی وجود دارد انجام شود. مطالعات اخیر نشان داده است که سلول های مغز در موش هایی که در مجاورت طولانی سونوگرافی قرار گرفته اند جابجا شده است. البته این دلیلی بر اینگونه اثر بر روی جنین انسان ندارد زیرا تجربیات کلینیکی در انسان ضرری را از جانب سونوگرافی ثابت نکرده است. این کار می بایستی توسط افراد مجرب و برای مقاصد پزشکی انجام شود. انجام سونوگرافی فقط به منظور داشتن تصاویر یادگاری از جنین توسط انجمن سونوگرافی آمریکا و FDA نفی شده است.

کاربردهای کلینیکی

برای بررسی سن جنین و میزان رشد او و بررسی جفت و جنین از موارد اصلی استفاده از سونوگرافی می باشد. خانم های باردار باید محدودیت های تشخیص سونوگرافی را بدانند. یک سونوگرافی بخصوص از نوع معمولی ان(دو بعدی) نمی تواند تمام نواقص مادر زادی جنین را تشخیص دهد.

 

ارزیابی در سه ماهه اول

در این زمان هم می توان سونوگرافی شکمی انجام داد و هم واژینال. در نوع واژینال در ۵ هفتگی وضعیت عمومی جنین و در ۶ هفتگی ضربان قلب جنین مشخص می شود. در این زمان با سونوگرافی واژینال هفده الی بیست و چهار نوع نقص مادر زادی  از جمله نواقص مربوط به سیستم عصبی مرکزی، گردن، نخاع و قلب را تا حد زیادی می توان تشخیص داد. به عنوان مثال افزایش بیش از حد ضخامت پوست پشت گردن جنین در سه ماهة اول نشانه منگولیسم می باشد. در سه ماهه دوم و سوم این تکنیک جهت بررسی چند قلویی، جنسیت و بررسی آناتومی جنین که معمولاً بعد از ۱۸ هفته حاملگی (۴.۵ ماهگی) بهتر قابل بررسی می باشد استفاده می شود.

ادامه دارد …

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی