رمز و راز همسرداري برگرفته از كتاب خانواده و اهل بيت(ع) | خانواده مطهر

رمز و راز همسرداري برگرفته از كتاب خانواده و اهل بيت(ع)

ououu2

هموطن-انسان موجودي است شديدا نيازمند عشق و محبت، نيازمند دوست داشتن و دوست داشته شدن.
با وجود اين، بسياري از مردم حتي نمي‌دانند كه روابط سالم، چگونه روابطي است. آنچه در زير مي‌خوانيد به هيچ‌وجه فهرست كامل و جامعي نيست، بلكه نقطه شروعي براي اين كار است. اين فهرست را در جايي مثل در يخچال بچسبانيد تا همواره در معرض ديدتان باشد. در اين باره، ما شما را امتحان نمي‌كنيم، بلكه زندگي اين كار را مي‌كند.

در انتخاب همسر دقيق و عاقلانه رفتار كنيد
بنا به دلايل بسيار ما مورد توجه ديگرانيم. آنان ما را به ياد يكي از پيشينيانمان مي‌اندازند و با دادن هداياي بسيار باعث مي‌شوند احساس كنيم كه آدم‌هاي مهمي هستيم. شما در ارزيابي دوستانتان به شخصيت، خصوصيات، ارزش‌ها، مناعت‌طبع، ارتباط بين حرف تا عمل‌شان و نيز روابط آنها با ديگران توجه مي‌كنيد. پس همين نكات را هم در انتخاب همسر در نظر بگيريد.
نظر همسرتان را درباره داشتن روابط با دوستان و خويشاوندان بدانيد
آدم‌هاي مختلف درباره روابطشان با ديگران، باورها و نظرات متفاوت و گاه متضادي دارند. مواظب باشيد دل به مهر كساني ندهيد كه در روابطشان صداقت ندارند. چنين افرادي حتي اگر در روابط سالمي قرار گيرند، اين عدم‌صداقت و راستي را به وجود مي‌آورند.
خواسته‌هايتان را به روشني بيان كنيد
زندگي مشترك يك بازي كه بر پايه حدس و گمان باشد، نيست. بسياري از مردم، اعم از مرد و زن از بيان صريح خواسته‌هاي خود بيم دارند و در نتيجه بر آنها سرپوش مي‌گذارند و نتيجه اين پنهان‌كاري، نوميد شدن از رسيدن به خواسته‌هايشان و خشم گرفتن بر همسري است كه از برآورده كردن خواسته‌هاي ناگفته آنان كوتاهي كرده است. ايجاد روابط صميمي با همسر، بدون صداقت و درستي در گفتار و كردار امكان‌پذير نيست. به ياد داشته باشيد كه همسرتان فكرخوان شما نيست، يعني علم غيب پي بردن به درون و افكار شما را ندارد.
به‌خود و همسرتان به چشم يك تيم دو نفره بنگريد
يعني اينكه هر دوي شما، انسان‌هاي منحصر به فردي هستيد با نگرش‌ها و توانمندي‌هاي متفاوت؛ و همين تفاوت‌ها بيانگر ارزشمند بودن شما به‌عنوان يك تيم است.
تفاوت‌هاي نظري‌تان را كنترل كنيد
رمز داشتن روابط موفق در زندگي مشترك، درست برخورد كردن با اختلاف‌نظرها يا به بيان ديگر مديريت درست اين اختلاف‌نظرهاست. اختلاف نظرهاي زن و شوهرها، به روابط بين آنها آسيب نمي‌زند. به هنگام بروز اختلاف، كلمات و عبارات ناشايست به كار نبريد. زن و شوهرها بايد ياد بگيرند چگونه بر احساسات منفي بر آمده از اين اختلافات غلبه كنند و بروز چنين احساساتي در مواقعي كه در كشمكش هستند، تقريبا اجتناب‌ناپذير است. البته، پيشگيري از بروز اختلافات، حسن تدبير به حساب نمي‌آيد. مثلا اگر همسرتان كاري را انجام مي‌دهد كه شما دليل آن را نمي‌دانيد يا اصلا دوست نداريد آن كار را بكند، از او بخواهيد دليلش را برايتان معلوم كند. يادتان باشد: به جاي حدس و گمان زدن، با همسرتان گفت‌وگو‌ و موضوع را بررسي كنيد.
مسائل را به موقع حل كنيد
اجازه ندهيد وجودتان انباشته از خشم شود. تقريبا هر اشتباه يا مشكلي كه در روابط زناشويي روي مي‌دهد مي‌تواند به احساسات دو طرف آسيب برساند، آنها را رودرروي هم قرار دهد و در نتيجه آنها را از هم دور و يا حتي دشمن كند.
گوش كنيد، صادقانه گوش كنيد
بدون هيچ داوري، به نگراني‌ها و گله‌هاي همسرتان گوش دهيد. بيشتر وقت‌ها، فقط و فقط داشتن كسي كه به حرف‌ها و درددل‌هاي ما گوش كند، تنها چيزي است كه براي حل مسائل‌مان نياز داريم. درك يكديگر در زندگي مشترك، حياتي است.سعي كنيد به مسائل دنياي پيرامون خود از منظر چشم همسرتان نگاه كنيد، دنيا را فقط از دريچه چشم خودتان نبينيد.
براي حفظ روابط صميمانه با همسرتان، كوشا باشيد
يكرنگي و يكدلي همين طوري به وجود نمي‌آيد. در نبود اين يكرنگي و يكدلي، انسان‌ها از هم دور مي‌شوند و روابطشان آسيب مي‌بيند. داشتن روابط موفق، مستلزم سال‌ها توجهات مستمر است.
هرگز قدرت زيبا جلوه كردن و سر زنده بودن را دست كم نگيريد
روابط زناشويي، خوب است، اما نجواهاي عاشقانه شيرين‌تر است. حفظ روابط زناشويي آسان است، اما ايجاد صميميت و نزديكي مشكل. اين كار به صداقت و راستي، صراحت در گفتار، بيان خود، در ميان گذاشتن نگراني‌ها و نيز علايق خود، ترس‌ها، دلتنگي‌ها و همين طور اميد و آرزوها نياز دارد.
به آينده فكر كنيد
ازدواج توافقي است براي گذراندن آينده باهم. همواره خواسته‌ها و آرزوهايتان را با هم در ميان بگذاريد تا اطمينان يابيد كه هر دوي شما در اين مسير باهم هستيد. خواسته‌ها و آرزوهاي خود را همواره به روز در آوريد.
‌به همسرتان وابسته نباشيد: وابستگي خوب است اما نه اينكه براي هر كاري يا هر خواسته‌اي كاملا متكي به همسرتان باشيد. اين وابستگي يا متكي بودن محض، چيزي جز نارضايتي براي هر دوي شما به ارمغان نخواهد آورد. همه ما تا حدي به دوستان، مشاوران يا به همسران خود متكي هستيم. اين امر، هم در زنان و هم در مردان وجود دارد.

وقار و اعتماد به نفس خودتان را حفظ كنيد
وقتي خودتان را دوست داشته باشيد، دوست داشتني بودن شما براي طرف مقابل نيز آسان‌تر مي‌شود.
مطالعات نشان مي‌دهند كه انسان هر چه پركارتر باشد، اعتماد به نفس‌اش نيز بيشتر مي‌شود. داشتن كارهاي هدفمند همواره مهم‌ترين راه كسب اعتماد به نفس، تجربه‌اندوزي و تقويت خودشناسي بوده است.
روابط‌تان را با ايجاد علايق و دلبستگي‌هايي در بيرون از زندگي مشتركتان پربار‌تر كنيد: هر چه شور و عشق‌تان در زندگي و زندگي مشتركتان بيشتر باشد، روابط زناشويي‌تان نيز گرم‌تر و پربارتر مي‌شود. اين واقع بينانه نيست كه انتظار داشته باشيد يك نفر بتواند تمامي خواسته‌هاي شما را برآورده سازد.
انرژي خود را حفظ كنيد، سالم و با نشاط بمانيد: قبول كنيد كه تمامي زندگي‌هاي مشترك، افت‌و‌خيز‌هاي خودشان را دارند و هميشه حوادث زندگي بر وفق مراد نيست، اما همكاري و همفكري در مواقع سخت، روابط زناشويي را محكم تر مي‌كند.
‌ عشق را مطلق تصور نكنيد: عشق كالايي نيست كه داشته باشيد يا نداشته باشيد. عشق احساسي است با فرازونشيب‌هايش و اين بستگي به نحوه برخورد شما دارد. و در پايان لازم به يادآوري است كه اگر شيوه‌هاي نوين برقراري ارتباط را ياد بگيريد، آن‌گاه امواج اين احساس زيبا دوباره به سوي شما روان خواهند شد، حتي دلپذير‌تر از قبل خواهند بود.

روزنامه رسالت

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی