مشاوره قبل از بارداری-(خانم دکتر پروین رهبر)

مشاوره قبل از بارداری-(خانم دکتر پروین رهبر)

مشاوره قبل از بارداری متعلق به کسانی است که می خواهند در آینده فرزندی سالم داشته باشند.زوجین باید از نظر فیزیکی و روانی برای این مرحله از زندگی آماده باشند.این مشاوره در حقیقت برای داشتن یک بچه سالم با رشد طبیعی همراه با حفظ سلامتی مادر می باشد.مجموعا می توان گفت مشاوره قبل از بارداری شناخت و پیشگیری از عوارض پزشکی روانی –اجتماعی است که در دوران بارداری اتفاق می افتد و عوارض آن متوجه مادر و بچه می شود.

عدم توجه عموم به این مسئله مهم به دلایل زیر است:

1- نیمی از حاملگی ها، بدون برنامه ریزی و ناخواسته است که از این، 45% آن به دنبال داشتن جلوگیری از بارداری به طور ناقص است.

خانم هایی که مشاوره قبل از بارداری دارند، احتمال حاملگی ناخواسته در آنها بیش از 50% کمتر از خانم هایی است که مشاوره نداشته اند.

2-عدم آگاهی عموم از فواید مشاوره قبل از بارداری و اینکه خانم ها فکر نمی کنند که ممکن است حاملگی داشته باشند که منجر به بچه ای ناسالم شود.

3-مسئله اقتصادی است.

مراحل مشاوره

مرحله اول:

حداقل 3 ماه قبل از بارداری مشاوره انجام می شود. این شامل معاینه تمام سیستم های بدن از جمله دستگاه تناسلی است. آزمایشات لازم خونی داده می شود.

درصورت کم خونی و عفونت درمان انجام می شود.در صورت عدم ایمنی بخصوص بر علیه سرخجه واکسیناسیون انجام می شود. بعد از واکسیناسین 3 ماه باید از بارداری جلوگیری نمود.

دیابت از مواردی است که مشاوره قبل از بارداری، در مورد آن بسیار مفید است. اگر کنترل قند قبل از بارداری انجام شود و در دوران بارداری ادامه یابد، عوارض حاصل از آن مثل زایمان زودرس – مرگ داخل رحم- جنین درشت و غیره کاهش می یابد.

قابل توجه است که بیشترین اثر سوء قند بالا درست در زمان لقاح است. دیابت کنترل نشده در بارداری، نقص جنینی را 4 برابر می کند.

صرع از بیماری هایی است که لازم است، قبل از بارداری با داروهای مناسب کنترل شود.مصرف اسید فولیک در این بیماری، در زمان قبل از بارداری بسیار موثر است.

بیماری های مزمنی همچون تیروئید- آسم- فشار خون و غیره حتما باید قبل از بارداری تحت کنترل باشند.

80 درصد خانم هایی که مشاوره قبل از بارداری دارند  بچه های نرمال به دنیا می آورند در حالیکه این در خانم هایی که مشاوره قبل از بارداری نداشته اند به 40% می رسد.

بیماری هایی همچون هپاتیت، HIV باید شناخته و تحت کنترل درآ یند. بارداری در سنین بیش از 35 سال عوارض مادری و جنینی بیشتری دارند. میزان مرگ و میر در زمان حاملگی در مادران مسن بیشتر است.

مرحله دوم:

زوجین باید از نظر ژنتیک بررسی شوند.در آمریکا 3 درصد تولدها دچار نقص های مادر زادی می باشد.

شایع ترین بیماری مادرزادی در جنین، آبزمالیتی های قلبی است.سپس نقص های سیستم عصبی است که میزان آن با مصرف اسید فولیک قبل از بارداری کاهش می یابد.

قابل توجه است که بیشتر خانم ها 2-1 هفته بعد از باروری متوجه حاملگی خود می شوند، که در این زمان طناب نخاعی و قلب تشکیل شده است. بنابر این خوردن اسید فولیک در این زمان به اندازه قبل از بارداری فایده ندارد.

مرحله سوم:

عادات زندگی است.تغذیه از مواردی است، که قبل از حاملگی باید به آن توجه کرد. رژیم غذایی منحصر گیاهی، دریافت کالری کم و لاغری ممکن است عوارضی همچون رشد کم داخل رحمی جنین و میکرو سفالی (سر کوچک) و غیره به بار بیاورد. وزن قبل از بارداری بهتر است بیشتر از 15% زیر استاندارد و یا بالای آن نباشد. مصرف سیگار، الکل و مواد داروئی غیر مجاز قبل از بارداری متوقف گردد. سموم محیطی از جمله جیوه که در ماهی های بزرگ وجود دارد باید پرهیز شود.بنابراین خوردن ماهی برای خانم باردار 2 بار در هفته کافی است. امواجی همچون الکترو مگنتیک که در ماکروویو و موبایل وجود دارد، مضرات ثابت شده ای از آن در حیوانات و انسان به ثبت نرسیده است.

با مشاوره قبل از بارداری فرزندی سالمتر داشته باشیم

 

آمار زایمان در سال ۸۹ در ایران:

-در9  ماهه سال 1389 تعداد 26421 واقعه ولادت به ثبت رسيده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/2 درصدكاهش داشته است.
– در 9  ماهه سال 1389 تعداد ولادت ثبت شده تا يكسال پس از وقوع برابر با 25818 واقعه مي باشد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 7/2 كاهش داشته است.
– تعداد ولادت ثبت شده مهلت قانوني در 9 ماهه  سال 1389 برابر با  24087  واقعه مي
باشد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود (  8/2 درصد) افزايش داشته است.
نسبت جنسي:نسبت جنسي حاصل از ثبت ولادت در9 ماهه سال 1389   برابر 107 است كه همين شاخص در مدت مشابه سال قبل 109حاصل شده است.( يعني در مقابل هر 100 واقعه ولادت ثبت شده دختر حدود107 واقعه ولادت پسر به ثبت رسيده است.)
با توجه به تجهیز شدن بیمارستان های بسیاری در سطح کشور به بخش مراقبت ویژه نوزاد
نارس ، ترویج تغذیه باشیر مادر ، آموزش بهتر بهداشت و مراقبت درست از نوزاد ، رعایت
مسائل بهداشتی و……… از میزان فوت زیر یک سال نیز کاسته شده است

(خانم حاجیه جعفری-کارشناس مامایی)

ديدگاه ها در اين مطلب .