ضرورت سفر براي آرامش خانواده:برگرفته از روزنامه ايران | خانواده مطهر

ضرورت سفر براي آرامش خانواده:برگرفته از روزنامه ايران

ضرورت گنجاندن سفر براي آرامش روحي خانواده اگر پس از يک سال کار بي وقفه، درصدد استراحت و آرامش هستيد، تعطيلات نوروزي فرصت خوبي است تا خستگي‌هاي ناشي از روزمرگي و فعاليت مداوم را با سفر کردن از بين ببريد و سال جديد را با انرژي و توان بيش‌تري آغاز کنيد. مسافرت، فوايد بسياري براي جسم و فکر دارد و باعث افزايش بهره وري افراد جامعه مي‌شود. در ذيل به چند نمونه از آن‌ها اشاره مي‌کنيم.

دوري از ترس

سفر به افراد اين امکان را مي‌دهد که پس از کار و فعاليت‌هاي مداوم، فشارهاي روحي و رواني را از خود دور کنند. دکتر شمس الدين کهاني، روانشناس باليني، درباره فوايد سفر بخصوص سفرهاي نوروزي مي‌گويد: خستگي‌هاي ذهني و جسمي و استرس‌هاي کاري و روزانه به تدريج ممکن است باعث از بين رفتن نشاط و شادابي افراد شود و آن‌ها را به نوعي دچار فرسودگي روحي و جسمي رواني کند؛ بنابراين در چنين شرايطي برخورداري از يک برنامه تفريحي در قالب سفر و گردش، فرصتي آزاد و فارغ از کار و استرس را براي افراد فراهم مي‌کند تا بتوانند تا حدي به ارتقاي بهداشت روان و سطح سلامت رواني خود کمک کنند.
سفر کردن آثار بسياري دارد واسلام نيز به آن تأکيد کرده است. توجه به نشانه‌هاي الهي و تدبر در فرجام اقوام و ملت‌هاي گوناگون از جمله فوايدي است که به فرموده قرآن با سفر کردن نصيب انسان مي‌شود. حجت الاسلام دکتر عليرضا دهقاني، عضو هيأت علمي دانشگاه الهيات دانشگاه امام صادق(ع)، مي‌گويد: «اسلام يک دين جامع است که انسان را با تمام ابعادي که در وجودش نهادينه شده و مسير حرکت او را که صلاح و رستگاري و حرکت به سمت کمال است، در نظر گرفته است. با توجه به اين مسأله دين اسلام دستورالعمل‌هاي کافي براي انسان‌ها مقرر کرده که يکي از آن‌ها وجود نشاط و تحرک در روح و روان انسان است.»
حجت الاسلام دهقاني مي‌افزايد: «در دين مبين اسلام آمده است انسان خمود که افسرده است به‌خوبي نمي‌تواند مسير رسيدن به کمال را طي کند؛ بنابراين بايد دستورالعمل‌هايي مقرر شود که به واسطه اجراي آن اين نشاط پديد آيد و استمرار داشته باشد که سفر يکي از اين مقوله هاست.»

رشد و بالندگي

از ديگر فوايد سفر، رشد و بالندگي عقل است. افراد در طول سفر با شگفتي ها، افکار و رسوم اقوام گوناگون آشنا مي‌شوند، سختکوشي آنان را مي‌بينند و ياد مي‌گيرند چگونه براي بهتر زندگي کردن تلاش کنند. سفر همچنين با ايجاد فرصتي براي استراحت ذهن و جسم، عزم افراد را براي شروع زندگي تازه بخصوص پس از عيد نوروز و شروع سال جديد، استوارتر مي‌کند. دکتر کهاني با بيان اين‌که تفريح و سفر به‌عنوان يکي از شاخص‌هاي بهداشت رواني، نقش مهمي را در توسعه يک جامعه ايفا مي‌کند، مي‌گويد: «همان طور که افراد براي سلامت جسماني خود نياز به مواد پروتئيني در سبد کالايي خانواده دارند، لازم است توسط روانشناسان در هر جامعه‌اي با توجه به نياز و فرهنگ خاص آن جامعه سبدي نيز به‌عنوان سبد خانواده‌ها تعريف و به افراد آموزش داده شود چه نوع کارها و فعاليت‌ها و برنامه‌هاي تفريحي مي‌تواند به ارتقا و حفظ سلامت آن‌ها کمک کند.»
به گفته وي مطالعات نشان داده است تفريح سالم و به‌موقع مي‌تواند در افزايش کمّي و کيفي شغلي و همچنين بهره‌وري افراد در يک جامعه کمک کند. همچنين بايد يادآور شد که انسان فقط براي کارکردن آفريده نشده است، چرا که اگر اين طور بود خداوند انسان را تنها در بعد جسماني خلق مي‌کرد. پس همان طور که جسم آدمي براي رشد و تکامل نياز به تغذيه دارد، بعد روحي و رواني او نيز براي رشد و شکوفايي نيازمند تغذيه است» حجت الاسلام دکتر دهقاني هم معتقد است: سفر کردن در تمامي اعياد پسنديده است و عيد نوروز فرصت مناسبي براي پرداختن به سفر است. امام هشتم(ع) مي‌فرمايند: اوقات خود را به چهار بخش تقسيم کنيد؛ بخش عبادت، بخش کار و فعاليت، بخش معاشرت و بخشي براي تفريحات که سفر در اين بخش جاي مي‌گيرد.»

مقاومت در سختي‌ها

سفر، هراس و اضطراب را از اشخاص دور مي‌کند و به جاي آن آرامش مي‌بخشد و به انسان مي‌آموزد چگونه در برابر سختي‌ها و مشکلات ايستادگي کند. مطالعات گوناگوني که در مورد گردش و مسافرت از ديدگاه‌هاي مختلف، انجام گرفته، نشان مي‌دهد اگر به ابعاد اجتماعي و فرهنگي سفر توجه کنيد، علاوه بر عبرت‌گيري و جنبه‌هاي پندآموزي و معنوي آن‌که از تماشاي آثار تاريخي و باستاني حاصل مي‌شود، در سفر شاهد تبادل فرهنگي و آشنايي افراد با آداب و رسوم، باورها و پاره فرهنگ‌ها در هر شهر و دياري خواهيم بود که اين امر نوعي تبادل ديدگاه و الگوپذيري را به دنبال خواهد داشت.
حجت الاسلام دهقاني نيز بر انجام سفرهاي زيارتي تأکيد دارد و مي‌گويد: «‌هدف انسان در يک سفر زيارتي دريافت معنويت از معصوم(ع) و کسب توفيق بيش‌تر براي اعضاي خانواده در طول فعاليت‌هاي زندگي است.»
همچنين از نظر دکتر کهاني، يکي از کارکردهاي نوروز از ديدگاه روان شناختي، جنبه التيام دهندگي آن است؛ يعني نوروز و سفرهاي نوروزي فرصتي را به افراد مي‌دهد تا به نوعي از نظر روحي التيام يابند و معاشرت با اقوام در موطن اصلي خود، هم براي رفع کدورت‌هاي احتمالي و هم به لحاظ برخورداري از حمايت‌هاي رواني اجتماعي التيام بخش است.» به گفته اين روانشناس باليني، افراد در سفر با برنامه ريزي و افزايش مشارکت و تقسيم کار آشنا مي‌شوند و مديريت زمان و تدبير مالي را بهتر فرا مي‌گيرند. بر اين اساس، دکتر سپهر معتقد است مسؤولان بايد هر چه بيش‌تر موانع و مشکلات مربوط به سفر رفتن را کاهش دهند تا بتوان از اين طريق ميزان سفرهاي داخلي را که با آرامش و امنيت همراه است، در جامعه افزايش داد که در نتيجه کارآيي نيروي انساني، انس و الفت در ميان هموطنان و انسجام ملي نيز افزايش يابد.

 

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی