چرا مي ترسيم:سايت دكتر مجيد ظهرابي | خانواده مطهر

چرا مي ترسيم:سايت دكتر مجيد ظهرابي

آيا شما از بلندي مي‌ترسيد؟ يا از يك فضاي بسته؟ يا از مارها، حشرات و موش؟   

اغلب ما فکر میکنیم ترس یک پدیده ی مرضی و یک بیماری روحی است ، در صورتیکه در انتهای این مقاله خواهیم دید این تفکر صحت نداشته و بر عکس ترس در حالت اولیه اش ،یکی از مکانیسم های دفاعی بدن است و نقش بسیار مهمی در سلامت موجود زنده و ایمن نگاه داشتن او از بلایا و خطرات  ایفا می کند . البته موارد مرضی ترس هم وجود داررند که می توانند نوعی بیماری محسوب شوند اما در این مطلب به آن ها پرداخته نخواهد شد . آيا از آب ترس داريد؟ خوب شما تنها نيستيد، نياكان ما هم ترس‌هايي مشابه داشتند و شايد به همين دليل ما هم‌اكنون زنده هستيم. 

معمول ‌ترين ترس‌ها :بسیاری از  مردم از مار، حشرات، موش، خفاش، بلندي و آب مي‌ترسند! اما چرا؟ چون همه آنها خطرناكند. ترس به خودی خود نه تنها بد نیست ، بلکه در بسیاری از موارد ارزشمند هم می باشد و  نقش مفیدی برای ادامه ی زندگی و سلامتی موجودات زنده ایفا میی کند…

در نظر بگیرید كه شما مي‌خواهيد انسان را طراحي كنيد. خب براي زنده ماندن او در محيطي كه پر از ببر، شير، گرگ و مار و حشرات سمي‌ است چه مي‌كنيد؟

چه برنامه‌اي را در مغز بشر قرار مي‌دهيد؟

قطعا خیلی از شما ها با ما موافقید : ترس ! ترس به نوعي محافظ ما است؛حتي اجداد ما را حفظ كرده است.اجداد خيلي دور ما به دليل ترس از بلندي از صخره‌ها سقوط نكردند و به دليل ترس از حيوانات وحشي طعمه آنها نشدند. بنابراين ترس در بسياري مواقع طبيعي است. طبيعي است كه شما از آب بترسيد به خصوص زماني‌كه كودك هستيد چون با خطر غرق شدن مواجه خواهيد شد.آیا می دانید کودکان اغلب مادراني كه از آب مي‌ترسند دچار ترس از آب خواهند شد ؟ در اصل هرچه شما دورتر از اقيانوس و آب زندگي كنيد، ترس شما از آب بيشتر است.  ترس كودكان مي‌تواند در زندگي آنها موثر باشد. مثلا كودكاني كه از بلندي مي‌ترسند، در نوجواني كمتر از ارتفاع مي‌افتند و كمتر زمين مي‌خورند. چون اين ترس آنها را از افتادن حفظ مي‌كند.به اعتقاد روانشناسان برخي از ترس‌ها يادگرفتني هستند اما بيشتر آنها طبيعتا وجود دارند. مثلا برخي از كودكان بعد از افتادن، ترس از بلندي پيدا مي‌كنند. ترس حتي ما را از گرگ نجات مي‌دهد. و خیلی مواقع باعث خواهد شد که دیگر رفتارهای پرخطر و مشکل آفرین را دنبال نکنیم .  

طبق گفته محققان ژن‌ها مي‌توانند در انتقال ترس در بدن ما موثر باشند.اما ممكن است شما بگوييد: من تا سال گذشته از بلندي ترس نداشتم. من الان … سال دارم ، و اگر ترس ذاتي است پس چرا من قبل از اين نمي‌ترسيدم؟

در پاسخ باید عرض کنیم که  برخي از ترس‌هاي ذاتي خود را تا زماني‌كه مغز به بلوغ نرسيده نشان نمي‌دهند. برخي از هورمون‌ها بايد آزاد شوند تا ترس به وجود آيد. شايد به همين دليل هم ترس تا اوايل دوران بلوغ گاه ظهور پيدا نمي‌كند.يكي از ترس‌هاي شايع در انسان ترس از غذاي مسموم است كه در موش‌ها و انسان وجود دارد.انسان‌ها و موش‌ها وقتي متوجه مي‌شوند بر اثر خوردن يك نوع غذا مسموم شده‌اند فوري از آن حذر مي‌كنند. بسياري از عادت‌هاي غذايي زنان باردار نيز به همين موضوع ارتباط دارد.

آيا ما از گرسنگي هم مي‌ترسيم؟ بله «نياكان ما قبل از اينكه شكارچي‌ شوند.» پس مانده ی غذای حیوانات قویتر را  مي‌خوردند! آنها صبر مي‌كردند تا مثلا يك ببر حيواني را شكار كند، گوشت آن را بخورد و آنها باقيمانده شكار را بخورند. اين كار را به سرعت انجام مي‌دادند. شايد به همين دليل هم وقتي گرسنه هستيم، سريع مي‌خوريم و شايد به همين دليل ( در ضمیر ناخود آگاهمان ) هم شكلات و خوردني‌هاي با كالري‌هاي بالا و شيريني را ترجيح مي‌دهيم ! و همين ترس هم باعث مي‌شود تا ما براي روز مبادا غذا ذخيره كنيم ! البته مطمئنم که هضم این مطلب برای برخی کمی مشکل است و نمی توانند آن را بپذیرند ! در برخی از مواقع ،ما به دليل ترس از – نخوردن به اندازه كافي –  آنقدر مي‌خوريم كه اضافه وزن مي‌گيريم !

 

 

 

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی