هیپنوتیزم تراپی در مامائی و بیماریهای زنان-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

هیپنوتیزم تراپی در مامائی و بیماریهای زنان-(دکتر پروین رهبر)

 

 

 

 

مامایی

1-رهایی از دردهای زایمان

در بیشتر ملیت های متمدن، درد زایمان یک رنج برای زنان می باشد. در قرون وسطی تا زمان شاهزاده ویکتوریا، وجود درد زایمان ریشه در یک ایده مذهبی داشت. آن ها عقیده داشتند که خداوند درد زایمان را به عنوان یک تنبیه برای سر پیچی حوا از دستورات الهی گذاشته است. تا اینکه در سال 1853 شاهزاده ویکتوریا پرنس لئوپولد را با استفاده از بی حسی شیمیایی به دنیا آورد. از آن زمان به بعد دریافتند که زایمان می تواند بدون درد باشد. درد موقع زایمان ناشی از ترس است و ترس بیشتر حاصل از تلقینات نزدیکان و آشنایان است.

موقع زایمان سیکل معیوب تنش،ترس و درد موجب ایجاد اشکال در سیر طبیعی زایمان می شود. این سیکل با آگاهی دادن خانم ها نسبت به حقایق حاملگی و آشنایی او به مسائل دوران بارداری و زایمان و تمرین های تنفسی و ریلکسیشن و اجرای تکنیک های هیپنوتیزمی شکسته می شود. هیپنوتیزم تراپی در زایمان در وهله اول توسط متخصص مامایی و زنان و در درجه دوم متخصص بیهوشی و در مرحله سوم به کمک روانشناس ها و روانپزشک ها انجام می گردد.

اینکه چرا خانم های تحت هیپنوز درد زایمان کمتری را حس می کنند این است که توانایی کنترل درد و تحمل آن از قدرت ها و امتیازات طبیعی انسان است به خصوص در مورد مادر و عشق او به فرزندش که سبب می شود قدرت و توانایی شگفت آوری در او هنگام زایمان طبیعی بی درد ایجاد نماید.

مزایای زایمان بی درد با هیپنوتیزم بسیار است که چند مورد مهم آن عبارت است از:

-کاهش مصرف داروهای شیمیایی در حین زایمان و کاهش میزان سزارین و عوارض آن

-کاهش طول مدت زایمان و لذت بخش بودن آن برای مادران

-هوشیار بودن مادر در موقع تولد فرزندش و شاهد بودن لحظات شیرین و خاطره انگیز تولد نوزاد دلبندش که برای مادر این تجربه بسیار مهم است.

متخصصین عقیده دارند که جدایی بین فرزند و مادر در حین زایمان صحیح نمی باشد و ارتباط این دو بلافاصله بعد از زایمان می تواند اثر قوی بر رشد روحی نوزاد در آینده داشته باشد.

آموزش هیپنوتیزم و مقدماتش از 3-4 ماهگی شروع می شود. بصورت انفرادی یا گروهی است. 2 بار در ماه و هر بار 2 ساعت. ابتدا باید ترس زن باردار از هیپنوتیزم برود. این ترس به علت دیدن فیلم های ترسناک مربوط به هیپنوتیزم و همچنین اظهارات دوستان و نزدیکان ایجاد می شود.

روش کار بیشتر از طریق تکنیک متمرکز کردن نگاه و به دنبال آن ریلکس شدن و سپس ایجاد بی حسی و انتقال آن به مناطق دردناک مثل شکم و محل خروج جنین می باشد.

روش مدرن و موثر دیگر این است که با تلقینات هیپنوتیزمی جدایی عمومی و کلی در خانم باردار اتفاق می افتد. یعنی بدن روی تخت زایمان است وضمیر نا خود آگاه او در آنسوی اتاق زایمان ناظر جسم خود که کاملآ هم سایز وشبیه خودش است ،می باشد(با ایجاد تصویر ذهنی).مثل تصویر شخص در آینه. وجود تصوری یا تصویری که ناظر است هیچ درد و ناراحتی ندارد و فقط نگاه میکند.

2-هیپنوز در بهبودی مشکلات دوران بارداری مثل تهوع – استفراغ – اشکال در ادرار کردن و مشکلات اجابت مزاج- بیخوابی- ازدیاد بزاق دهان- خونریزی حین باردای و بسیاری از مشکلات دیگر موثر است.

3- بعد از زایمان:خونریزی و درد بعد از زایمان با هیپنوتیزم تراپی کاهش می یابد. همچنین این روش می تواند در افزایش شیر یا حتی قطع آن کمک کننده باشد.

 

هیپنوتیزم تراپی در بیماری های زنان

1-رهایی از مشکلات عادات ماهیانه مثل عادات فاصله دار، درد و مشکلاتی که قبل و یا زمان عادت ماهیانه وجود دارد

2-سرد مزاجی که گاهی ریشه عمیق روانشناختی دارد.

3-نازایی: می تواند منشا روحی و روانی داشته باشد. زیرا در بسیاری از موارد که زوج از باروری ناامید شده و فرزندی را می پذیرند، بعد از مدت کوتاهی زن باردار می شود.

انجام هیپنوتیزم توسط افراد متخصص و کاردان و با استفاده از قدرت تصور ناپذیر طبیعی بشر می تواند امکانات شگفت آوری را برای رفاه انسان ها خلق نماید.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی