هرگز او را نصیحت نکنید! مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلام | خانواده مطهر

هرگز او را نصیحت نکنید! مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلام

uu2

مگر نه این است که هر چیزی به جای خویش نیکوست؟ پس چرا عده‏ای از زنان و مردان به جای پیدا کردن جایگاه واقعی خود در زندگی سعی دارند جای دیگری را اشغال کنند؟ آیا یک چنین عملی نشانه بی‏هویتی زن یا مرد و فاصله گرفتن آنها از شخصیت واقعی‏شان نیست؟

زن و مرد با هدف آسایش‏بخشیدن به همدیگر به عقد و ازدواج هم در می‏آیند و چنانچه یکی از آنان مانع آسایش دیگری شود، خواه ناخواه فضایی ایجاد می‏شود که آرامش و آسایش خودش نیز به هم می‏ریزد و انسان باید خیلی غافل باشد که برای به هم ریختن آرامشش تلاش نماید. به عنوان مثال: یکی از مشکل‏ترین کارها در مناسبات زناشویی، درک تفاوت‏ها و اختلافات می‏باشد. اغلب وقتی که زوج‏ها در مذاکرات‏شان اختلافی دارند، این مسئله می‏تواند به «مباحثه» و بدون آگاهی به «مجادله» تبدیل شود. ناگهان حالت دوستانه عوض شده و با سرزنش، گله و شکایت، افترا، امر و نهی، دلخوری و شک و تردید شروع به جنگ و دعوا می‏کنند.مردها و زن‏ها با این نحوه مباحثه، نه تنها به احساسات خود بلکه به مناسبات‏شان نیز صدمه می‏زنند. همان گونه که برقراری ارتباط، یکی از اساسی‏ترین ارکان مناسبات می‏باشد، مباحثه و دعوا هم می‏تواند ویران‏کننده یک زندگی مشترک باشد. چرا که ما هر قدر با فردی نزدیک‏تر باشیم، راحت‏تر و با سهولت بیشتری می‏توانیم ضربه بزنیم یا ضربه بخوریم. بنابراین لازم است زوجین قبل از بزرگ شدن اختلاف، آن را دوستانه حل و فصل نمایند. یکی از دلایل اصلی و عمده بروز اختلافات، تلاش زنان برای تغییر مردان می‏باشد. در تلاش زنان برای تغییر مردان، معمولاً با دو نوع از مردان مواجه می‏شویم.زمانی که یک زن سعی می‏کند همسرش را عوض کند نوعی از مردها به شدت حالت تدافعی به خود گرفته و یک‏دنده می‏شوند. بنابراین ممکن است مناسبات زناشویی حتی بدتر از گذشته هم بشود. در حالی که انواعی دیگر از مردان موافقت خود را با عوض شدن اعلام می‏نمایند اما به زودی فراموش کرده و به حالت یا رفتار قبلی خود برمی‏گردند. در این صورت مرد یا با واکنش نشان‏دادن یا با سکوتش عکس‏العمل نشان می‏دهد. زمانی که او آن طور که باید احساس محبت نکند، آگاهانه و یا ناخودآگاه همان رفتاری را که داشته، تکرار می‏کند. یک مرد برای اصلاح رفتارش نیازمند دوست داشتن و پذیرش از طرف زن دارد. در غیر این صورت حالت تدافعی به خود گرفته و به شکل سابقش باقی خواهد ماند. او نیاز دارد احساس کند همان طوری که هست پذیرفته شده است. در این صورت بعدا و به تنهایی راههایی خواهد جست تا رفتارش را اصلاح نماید. بهترین راه برای تعالی مرد این است که به هر طریق ممکن از عوض کردنش صرف‏نظر نمود.مرد نیاز دارد که بدون توجه به ایرادهایش پذیرفته شود. با این وجود یک زن فهیم و عاقل، مدیر و مدبر می‏تواند با صرف‏نظر از کوشش خود برای عوض کردن همسرش با او همراهی نموده، او را پرورش داده و در نهایت به طرز دلخواه عوضش کند. او می‏تواند:

1ـ ناراحتی مرد را نادیده بگیرد مگر اینکه خودش بخواهد ناراحتی‏اش را در میان بگذارد. زن می‏تواند به نگرانی‏هایش اشاره داشته باشد اما نه زیاد تا مرد به صحبت کردن مشتاق شود.

2ـ زن باید به شوهرش اطمینان کند که او به تنهایی می‏تواند پیشرفت کند و صادقانه احساساتش را با او در میان بگذارد. اما هرگز آمرانه از او نخواهد که عوض شود.

3ـ زن باید صبور باشد و مطمئن باشد که مردش به تنهایی آنچه را که می‏خواهد، یاد خواهد گرفت. او باید منتظر بماند تا شوهرش عقیده و نظرش را بخواهد.

4ـ زن باید به شوهرش نشان بدهد و ثابت نماید که لازم نیست کاملاً بی‏عیب باشد تا لیاقت مهر و محبتش را داشته باشد.

5ـ وقتی زن احساسات خود را با شوهرش در میان می‏گذارد سعی نکند به او تحکم نماید و بگوید که او «چه کار کند»؛ اما می‏خواهد که او هم احساساتش را در نظر بگیرد و در نظر داشته باشد.

6ـ زن باید صبور و باوقار باشد و نقص و ایرادهای شوهرش را بپذیرد و «احساسات» شوهرش را مهم‏تر از «فضایل» و «کمالاتش» تلقی نماید. به کارگیری این دستورالعمل‏ها همان همراهیِ زن با شوهرش است. زنی که می‏خواهد و قصد دارد نواقص شوهرش را مرتفع ساخته و او را به سوی کمال و تعالی رهنمون سازد.
مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلام

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی