گریه نوزاد ( دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

گریه نوزاد ( دکتر پروین رهبر)

نخستین گریه های نوزاد در ابتدا مثل یک موزیک برای والدین است. ولی بعد از مدتی می تواند آزار دهنده باشد. گریه برای نوزاد بهترین وسیله است برای مطرح کردن نیازهای شخصی و احساساتش، مثل گرسنگی – خستگی –نیاز به تعویص شدن و حتی تنهائی. به عبارت دیگر،راهی است برای ارتباط بر قرار کردن با دیگران. قابل توجه است که گریۀ نوزاد در یک تا دو ماهگی اول زندگی اشک تولید نمی کند. جالب است که تیپ های مختلف گریۀ نوزاد باصداهای متفاوت معانی مختلفی دارد. و والدین بزودی تفاوت گریه ها را می فهمند. مثلآ من گرسنه ام یا من نیاز به تعویض دارم. مهم است که به گریۀ بچه جواب داده شود. بر عکس گفتۀ قدیمی ها، که نباید وقتی بچه گریه می کند بغلش کرد، باید او را در آغوش گرفت. این به بچه اطمینان میدهد که تحت حمایت است.

یکی از علل شایع گریۀ نوزاد کولیک است. واین شامل 20- 25در صد نوزادان می شود. واین بصورت گریۀ طولانی در یک نوزاد با تغذیعۀ خوب و سالم است. معمولآ در یک نوزاد با سن دو تا سه هفته اتفاق می افتد و حداکثر تا شش هفتۀ نوزادی ادامه دارد. وسپس بهتر می شود. و سرانجام در3-4ماهگی بهبودی کامل حاصل می شود.

بچه هائی که در یک زمان های منظم گریه های شدید و طولانی دارند، ولی سالم هستند،ممکن است دچار کولیک باشند. این گریه ها بدون دلیل بوده و معمولآ یک یا دو بار در روز تکرار می شود. در بین این دو حمله نوزاد معمولآ خوب است. این حملات حداقل 5 روز در هفته وجود دارد و از هر 5 نوزاد یک نوزاد کولیک دارد. در موقع حملۀ کولیک، نوزاد پاهایش را بالا می برد و دستهایش را مشت می کند ومعمولآ شکمش سفت و متسع است. بیشتر نزدیک عصرها اتفاق می افتد.

علل کولیک

علت آن کاملآ شناخته نشده است. مشخص شده است که بچه های مبتلا نرمال هستند. واین بصورت یک پریود حمله در انتهای روز می باشد و این یک راهی برای تخلیۀ تحریکات روزانه است و نمونه ای از یک تخلیۀ طبیعی تحریکات است. تحقیقات نشان داده است که بچه های کولیکی در سنین بالاتر افراد حساس تر نیستند و از نظر فیزیکی مشکلی ندارند. می گویند کولیک، درد شکم – آلرژی به شیر خشک یا آهن موجود در شیر یا بعلت گاز بلعیده شده در حین شیر خوردن نمی باشد.

تئوری دیگر بر عکس فرضیۀ قبل می گو ید: کولیک می تواند بعلت گازهای تولید شده در شکم باشد و خروج گاز از معده بعد از هر تغذیه به کمتر شدن آن کمک می کند. فرضیۀ دیگر این است که کولیک بجهت نارس بودن سیستم عصبی مرکزی نوزاد در این سن می باشد. بعصی بچه ها ممکن است به تحریکات روزانه بسیار حساس باشند(مثل نور –صدا و غیره)، در حالیکه بزرگترها این تحریکات را براحتی رد می کنند. این بچه ها استرس های روزانه را جمع می کنند و در آخر روز به صورت گریه های مداوم و طولانی تخلیه می کنند.

درمان کولیک

شنیدن گریۀ مداوم بچه برای هر فردی استرس زا است. و این استرس نه برای والدین خوب است و نه برای نوزاد. در ایجاد کولیک نوزادی والدین و بچه ها تقصیری ندارند

راههائی که برای کاهش ایجاد کولیک وجود دارد شامل:

1-برطرف کردن گرسنگی- تعویض بموقع بچه- آروغ زدن نوزاد بعد از هر تغذیه

2-راه بردن بچه توسط وسایل مخصوصش

3-تکان دادن بچه در یک حالت ریتمیک و آرام

4-نگاه داشتن نوزاد روی سینۀ خود و یا پشت خود

5-تولید صداهای یکنواخت(مثل صدای ماشین لباسشوئی وجارو برقی)

6-در بچه هائی که با شیشه تغذیه می شوند باید ترتیبی داد تا هوای کمتری را نوزاد بلع نماید.

7-ایجاد محیطی آرام و وجود آرامش در والدین. بچه ها می توانند استرس والدین را احساس کنند. وجود استرس باعث بیشتر شدن حملات کولیکی می شود. باید استرس والدین و نوزاد در حداقل ممکن باشد.

بعضی از محققین می گویند، در موارد نادری کولیک، در بچه های تغذیه شونده با شیشه بعلت آلرژی به پروتئین های موجود در شیر گاو میباشد. اگرچه بیشترین بچه های کولیکی به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت ندارند. با این حال بعضی اوقات وقتی شیر عوض میشود علائم بهتر می شود.

قابل ذکر است قبل از هر گونه تغییر در نوع تغذیۀ نوزاد، باید با پزشک مشاوره گردد. معهذا گاهی با تمام این تدابیر گریه های بدنبال کولیک بهبود نمی یابد، در اینصورت باید از افراد دیگر خانواده کمک گرفت.

و در فواصل آن استراحت کرد. تلویزیون دید یا چیزی میل کرد. این استراحت به والدین اجازه میدهد که خود را دریابند و با حوصلۀ بیشتری نوزاد را پذیرش کنند. در صورتیکه کمکی ندارید بچه را برای مدتی کوتاه در رختخواب خود ودر جای امنی بگذارید تا گریه کند و در این فاصله خود را آرام کنید.

همیشه یادتان باشد کاری وجود ندارد که انجام دهید که فرزندتان دچار این مسئله نشود.

بعضی وقت ها گریۀ نوزاد یک مشکل جدی را نشان میدهد. در صورتیکه گریه های بچه سخت و جدی باشد، بخصوص در نوزادی که معمولآ آرام بوده است وعلاوه بر این علائمی مثل استفراغ، اسهال یا علائم غیرطبیعی باشد باید فورآ به پزشک مراجعه شود.

توجه: نباید بچه را تکان های شدید داد. این ممکن است باعث آسیب شدید به مغز شکنندۀ نوزاد شود. اگر عصبانی هستید،بچه را به نزدیکان بسپارید

گریه نوزاد(قسمت دوم

گریۀ نوزاد، اجتناب پذیر است. صبر شما را امتحان می کند. حقیقت این است که زمان بازی و تغذیۀ بچه معمولآ ساعت 2نیمه شب است. و زمانی است که وقت استراحت شما است و در کنار او نیستید.

کولیک نوزادان یکی از عوامل مهم گریۀ نوزاد است،که در قسمت قبلی گفته شد.

حال راجع  به علت مهم  دیگر آن که برگرداندن شیر یا غذا (ریفلاکس) است، توضیحاتی ارائه می گردد.

در این مورد، همیشه در زمان تغذیه یا درست بعد از تغذیه اتفاق می افتد و نوزاد مقدار زیادی شیر برمی گرداند. در این نوزادان دریچه یاعضلۀ قسمت بالای معده نارس است و نمی تواند کاملآ منقبض شود و مواد غذائی به سمت بالا به طرف مری بر می گردد. با بالا رفتن سن، این عضلات کامل می شود و این حالت بهبود می یابد. بیشتر بچه ها با برگرداندن شیر مشکلات دیگری ندارند، بجز حالت کثیف کردن خود. واین نوزادان را شیر برگردندگان شاد می نامند.

معمولآ با تغییر فرم و نوع غذا و با بالا رفتن سن بچه (6-9ماهگی) این مساله بهبود می یابد.

نکات زیر به کاهش برگرداندن شیر کمک می کند:

1-تغذیه با پستان ادامه یابد زیرا در این بچه ها برگرداندن شیر کمتر است.

2-مقدار تغذیه در هر دفعه کمتر باشد. با کاهش حجم شیر یا غذا این حالت بهتر می شود. تغذیه به مقدار کم و به دفعات زیاد بهتر از این است که معده پر شود.

3-بعد از هر تغذیه بهتر است، هوای معده بچه را خارج کرد.

4-غذای سفت تر امکان برگشت را کمتر می کند.

5-نوزاد در حالت نشسته ویا خوابیده  تغذیه نشود و از حرکت دادن شدید نوزاد بعد از تغذیه جلوگیری شود.

6-از فشار آوردن بر روی شکم بعد از تغذیه جلوگیری شود.

اگر همیشه 30-60 دقیقه بعد از تغذیه بچه شروع به گریه می کند و بدنبالش استفراغ و اسهال و کاهش وزن دارد، احتمال آلرژی به شیر وجود دارد.

در یک تحقیق که روی 1000نوزاد تا سن سه ماهگی انجام شده است، پنج نوع گریه در نوزادان وجود دارد،که در تمام ملیت ها وفرهنگ های متفاوت یکسان است. و هر کدام از این گریه ها آهنگ و موسیقی مربوط بخود را داشته و ارتباط به یک نیاز بچه دارد.

علل دیگر گریۀ نوزاد که همه والدین عزیز با آن آشنا می باشند عبارتند از :

من گرسنه هستم:بیشتر بچه ها بفواصل کم گرسنه می شوند. بعضی بچه ها در زمان گرسنگی بسیار هیجان زده بوده و موقع تغذیه مقداری زیادی هوا بلع می کند و در نتیجه بعد از تغذیعه دچار درد شکم و برگرداندن غذا می شوند. بنابراین والدین به محض دیدن علائم گرسنگی در بچه باید زودتر اقدام به تغذیعۀ او بکنند.

من نیاز به تخلیۀ هوای بلعیده دارم: بعد از هرتغذیعه باید هوا را از معدۀ نوزاد خارج کرد. حتی  اگرلازم است در وسط تغذیه اینکار را انجام داد.

من خیس هستم: این مسئله می تواند باعث گریۀ نوزاد شود.

من خسته هستم: معمولآ یک نوزاد 16ساعت در شبانه روز می خوابد. بعضی از بچه ها بیشتر از این نیاز به خواب دارند.

من پوشش گرم و راحت میخواهم: یک پوشش قنداق مانند که سبک ، راحت، نرم و گرم باشد. یک احساس امنیت به بچه می دهد. می توان با یک ملافۀ نرم سبک این کار را انجام داد.

من تنها هستم: گاهی نوزاد با دیدن شما یا شنیدن صدای شما ساکت می شود. ماساژ ملایم نوزاد و یا در آغوش گرفتن او و ماساژ پشت نوزاد با دست، او را آرام می کند.

من گرم یا سردم است: گرما یا سرمای غیر طبیعی باعث ناراحتی او می شود ، در اینصورت باید پوشش او را کم یا زیاد کرد.

من نیاز به محیط آرام دارم: صدای زیاد-تحریکات بینائی- حرکت دادن نوزاد، باعث گریۀ او      می شود. او را به محلی آرام برده و در گهواره بگذارید و از صداهای یکنواخت مثل cd های موج دریا ، صداهای یکنواخت مثل صدای پنکۀ برقی ، یا جارو برقی استفاده کنید.

حالا زمان گریۀ من است: بسیاری از بچه ها در زمان خاصی از شبانه روز بد اخلاق می شوند که اغلب عصر یا نزدیک غروب است. کاری نمی توانید انجام دهید. بگذارید این پریود گریه بگذرد

با رعایت نکات بالا آرامش خود وفرزندتان را حفظ کنید

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی