خوشبختي(دكتر محسن بهشتي پور) | خانواده مطهر

خوشبختي(دكتر محسن بهشتي پور)

ouuusu-ufuou1
اي‌عزيزان بياد بسپاريدوفراموش نكنيدپنج چيزراغنيمت بدانيد، جوانى را پيش از پيرى، تندرستى را پيش از بيمارى، توانگرى را پيش از فقر، فراغت را پيش ازگرفتارى و زندگى را پيش ازمرگ.
هر كس براي شاد بودن و شاد زيستن به چيزهايي خاص نيازمند است و آنچه باعث شادي يك نفر مي‌شود ممكن است براي ديگري متفاوت باشد. شخصيت خودتان را كشف كنيد و نگران نباشيد كه مبادا نيازهاي شما براي رسيدن به شادي با اطرافيانتان متفاوت باشد.آیا تا كنون فكر كرده اید كه چرا بعضی ازما تمام خواستنی‌های خود را ازدنیا می‌ خواهیم؟ چون بعضی ازما فكرمی كنیم كه حیات ما محدود به همین دنیاست. زندگی دنیا برای ما اصالت دارد یا به قولی همه چیز را از دریچه ‌ی دنیا می‌ بینیم. ما برای دنیا آفریده نشده ایم بلكه این دنیاست كه برای ما آفریده شده كسانی نمی‌توانند كاستی‌ها و سختی های دنیا را تحمل كنند كه دنیا را همه چیزمی دانند. حیات برای آنها یعنی زندگی دنیا ،هرچه واقع بین تر باشیم احساس رضامندی بیشتری اززندگی داریم. واقعیت چیست ؟ امام علی(ع) می فرماید:« دنیا منزلی است كه باید هر لحظه آماده‌ی كوچ باشی خوبی آن اندك و بدی‌اش آماده است و آبادی‌اش رو به ویرانی است ». بد نیست گاهی سری به آلبوم عكس هایمان بزنیم . وگشتی درآرامگاه همسفرانمان.
اگر واقعيت را بپذیریم كه دراين دنیا مهمان چند روزه‌ایم و حكم رهگذر را داریم ؛ به دنیا دل نمی‌ بندیم و نا ملایمات آن بر ما آسان خواهد شد. با كوچكترین تلنگری، اضطراب و افسردگی درروح ما خانه نمی كند. و كوچ كردن از آن هم برای ما راحت تر می‌شود.پیامبر می فرماید:« دردنیا مهمانید وآنچه در دست شماست امانت است و بدیهی است كه مهمان، كوچ كننده است وامانت بازگرداننده می شود». اگرواقعیت این است پس تكلیف بلند نظری یا ایده آل نگری كه در مكتب ما به آن بسیار توصیه شده و از خصوصیات بارز مؤمنین به حساب می‌آید چه می شود؟. بزرگترين روش براي ايجاد خوشبختي درشخص دردرجه اول نهاد خانواده است .خانواده نهادی مقدس است که هسته اولیه آن از پیوند ازدواج زن و مرد، شکل می گیرد.این دوموجودهرکدام با سرشت و ویژگی های منحصر به فردشان، طرحی نودرمی اندازند تا درکناریکدیگ،مسیر حیات خویش را به گونه ای مشترک وبا حال و هوایی متفاوت از زمان مجرد طی نمایند.
برخی اختلاف نظرها و تفاوت سلیقه ها، ممکن است کشتی زندگی مشترک را دچار تب و تاب نماید و مخاطراتی را متوجه زندگی زناشویی و فرزندانشان کند. هر چقدر فهم، درک، گذشت، بینش و خداترسی طرفین ( زن و شوهر) و افراد خانواده بیشتر باشد، قدرت و توان مقابله و رویارویی آنان با حوادث و ناملایمات و اختلافات بیشترمی شود،يا بهتر است بگويم ، ضعف شخصیتی، کوته فکری، تکروی، تنگ نظری ودرنظرنگرفتن رضای خداوند، عواملی می شوند برای کاهش عشق و علاقه ها وایجاد دلسردی، بی تفاوتی و درنهایت سست شدن وفرو ریختن پایه های خانواده ودرنهايت بدبخت شدن فرد دراجتماع وجامعه.
زندگی زیباست ای زیبا پسند زنده اندیشان به زیبایی رسند
در اینجا مطالب کاربردی و ساده ای را برای برخورداری از یک زندگی خوشبخت برای شما خواننده گرامی فراهم آورده که امید است مورد توجه قرار گیرد.
عوامل مؤثردرخوشبختی خانواده
عملكردن به احکام الهی
مثبت فکرکردن
داشتن برنامه ریزی مناسب
دعا و توکل برخداوند
رفتارخوب و مناسب با والدین
عشق ورزیدن به خانواده اعتماد واطمینان متقابل
روابط اجتماعی ودوستانه با ديگران
انتخاب دوستان خوب ومناسب
داشتن فرزندان سالم وصالح
ملاحظه وانصاف در تمامي امور زندگي
کار و تلاش
مشورت با افراد مجرب
نشاط و شادمانی درتمامي مراحل زندگي
نداشتن زخم زبان به افراد ( داخلی و خارجی)
لجبازی و یکدندگی ( تکروی) نكردن
نداشتن دورنگی و دورویی ( نفاق و دروغگویی)
توصیه هایی برای داشتن یک زندگی خوشبخت براي زوجين
1 – ازبزرگ نمایی تلاشهای خودپرهیز کنید، چون همسرشما نيزتلاش های فراوانی برای زندگی مشترکتان انجام داده است.زوجین درماه های اول زندگی باید مراقب روحیات و ویژگی های فردی یکدیگر باشند تا به هم عادت کنند و سازگاری و تطبیق پیدا کنند. شاید ماه های اولیه زندگی، شکنندگی زیادی داشته باشد پس مراعات‌همدیگر را بنمایید ومواظب هم باشید.
2 – موفقیت فرزندان شما و ایجاد فضایی مطلوب برای زندگی جمعی، به تلاش های متقابل زوجین بستگی دارد. در همه حال رضای خدا را در نظر داشته و خدا ترس باشید چون در این صورت هرحرفی را نخواهید زد، به هر جایی نخواهید رفت، هرفکری نخواهید کرد وهرتصمیمی نخواهید گرفت.
3 – درحضورفرزندان ازکلمات وعباراتی‌که بارمحبت آمیزوموفقیت آمیزدارنداستفاده کنید،مانند: خواهش می کنم – خسته نباشید- عزیزم- بسیار خوب- آفرین- دست شما درد نکند- موفق باشی- جانم و …
4 – قدرت والدین درخانه نباید تضعیف شود . ویژه اقتدارپدربایدبرسرخانواده باشد تا سنگ برروی سنگ بند شود ( با ملاحظه اعتدال و انصاف.) رفتار زوجین با هم ، الگوی رفتاری فرزندان با والدین است، پس فرزندانی با هویت و شخصیت مطلوب پرورش دهید، زيرا فرزندان هنگامی که بزرگ ومستقل شوند، رفتارپدرومادر را نقد می کنند؛تحقیر کردن‌همسردرمیان فرزندان به نفع نظام خانواده نیست. پس مراقب باشید.
5 – بارزندگی را به تنهایی نمی توان به دوش کشید پس لجاجت وسرسختی نکنید. برای آسایش درزندگی ازهزینه های غیر ضروری چشم بپوشید درابتدای جوانی ازآنچه به دست می آورید ، درصدی را برای دوران کهولت ، همسر و فرزندان تان پس انداز نمایید.
6 – خرافات وغيبت و حرف این و آن را از محیط خانه دور کنید.
7 – خواسته ها، تمایلات و نیازهای همسرتان را کشف کنید. حقیقت را بپذیری وهمیشه حقیقت گوباشید . جامعه ای خوشبخت است که انسان هایی درستکار وحقیقت گو وبا منطق داشته باشد.
8 – منطق، تنها تیغی است که هیچ گاه کـُند نمی شود، بیایید همواره منطقی باشیم.
9 -ساختار جسمی و روحی زن و مرد با یکدیگر تفاوت دارد. شناخت این تفاوت ها، کنار آمدن با زندگی را برای ما راحت می سازد.مسائل و مشکلات خانه را طوری به همسرتان بازگو کنید که منجربه نتیجه ای تلخ نشود.
10 – کارهای منزل را تا قبل ازآنکه همسرتان به خانه بیابد انجام دهید تا زمان بیشتری را درکناراوباشید.خانه برای مرد باید محل آرامش و محبت وعشق باشد، این خانه را هرروزبرای اوبسازید.
11 – درحد ضرورت، با غریبه ها ارتباط کلامی داشته باشید ،نه بیشتر.
12 – زندگی خوب داشتن را می توان از کسانی یاد گرفت که زندگی شان تباه شده است.
13 – پر کردن ذهن از مسائل، حرف ها، عقده ها و کمبودها، دردی را دوا نمی کند. ذهن خود را زلال و بی کینه کنید. از نوشتن فیلمنامه (سناریو) در ذهنتان، برای مقابله با همسرتان پرهیز کنید.
14 – تحکیم مبانی اعتقادی و پایبندی به اصول اخلاقی و مذهبی، کاراول شماست.اجازه تعرض وبی حرمتی به افراد خانواده خود راندهید. ازاسراف كاروچشم هم چشمي جدآً بپرهيزيد.
15 – ممکن است همسر شما گاهی رفتارهای عجیب و غریب از خود بروز دهد، سعی کنید با آن منطقی برخورد نمایید.
16 – درموقع بروز اختلاف و ناراحتی، ببینید اصلاً برسر چه با هم اختلاف دارید .چون اغلب ناراحتی ها بر سر مسائل هیچ و پوچ و بیخودی است.از همسرتان بخواهید پنج ایراد و اشکال اساسی شما را بنویسد و سپس با یکدیگر آنها را تجزیه و تحلیل و رفع اشکال نمایید.هنگامی که با هم دعوا می کنید وازدست یکدیگر ناراحت می شوید وقهرونازمی کنید، والدین یکدیگرخود را دعوت کنيد ودورهم جمع شوید تا بهانه ای شود برای این که با هم آشتی کنید.
17 – فرزندان بعد از پیوند شما به وجود آمده اند پس آنها را مقدم برخوشبختی خود ندانید.هیچ وقت زندگی را دربن بست نبینید.همیشه یک راه خوب برای رهایی وجود دارد.شیرینی زندگی به فراز و نشیب ها وداشتن ونداشتن های آن است. پس کام خود را همواره با تکیه برموفقیت ها شیرین نگاه دارید.
18 -به مناسبت ها و بهانه های مختلف، مانند سالروز تولد، ازدواج، عقد، بچه دارشدن و … به یکدیگرهدیه ای بدهید و فضای خانواده را تحول ببخشید.
19-در فعالیت ها و صحنه های اجتماعی یاری رسان همسر خود باشید.
20- هميشه احترام ويژه به پدرومادرخود وهمسرتان وبزرگترهاي فاميل ودوستان و همسايگان‌ خود بگذاريد.
با اميد بهروزي براي تمامي شما ….التماس دعا

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی