بلوغ دختران-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

بلوغ دختران-(دکتر پروین رهبر)

بلوغ در انسانها یک روندی از تغییرات فیزیکال می باشد که به دنبال آن بدن کودک به صورت بزرگسال در می آید و زمان باروری و فعالیت جنسی فرا می رسد. شروع سن طبیعی بلوغ تا حدودی فردی است. در دختران بسته به عوامل مختلف از 13-8 سالگی متغیر است.

قبل از بلوغ فرق بین بدن دختر و پسر فقط در اندام تناسلی است. در موارد بسیاری اولین علامت بلوغ در دختران رشد سینه ها است. رشد آن ممکن است یک طرفه و دردناک باشد. معمولا چند ماه بعد، رویش موی ناحیه عانه و سایر نواحی اتفاق می افتد و موها تیره تر می شود. 5/2-2 سال بعد از رشد سینه ها، پریود اتفاق می افتد. سن متوسط پریود 12 سالگی است، ولی بسته به موقعیت جغرافیایی از 15-9 سالگی متغیر است. به طور طبیعی 2-1 سال اول، پریودها مرتب نمی باشد (به علت عدم تخمک گذاری ). قبل از پریود معمولا ترشح مهبل شروع می شود. افزایش قد و وزن اتفاق می افتد، تجمع چربی در نواحی بازوها و رانها بیشتر بوده و شکل بدن تغییر می کند و فرم بزرگسال را به خود می گیرد. به علت رشد سریع عضلات و استخوانها، در صورت بی توجهی امکان تغییرات غیر طبیعی در ستون فقرات مثل خمیدگی بیش از نرمال در مهره های کمر و محدودیت مفاصل وجود دارد. به علت پریودهای نامرتب ممکن است کم خونی به وجود بیاید. اگر دختران قبل از بلوغ بیماری خاصی داشته باشند، ممکن است در این دوران شدید شود و یا شروع شود. در این دوران به علت زیاد شدن چربی پوست (به علت ترشح اندروژن) پوست چرب تر می شود و در نتیجه بوی بدن شاخص می گردد. به علت چربی پوست، جوشهای پوستی به وجود می آید و در این افراد صدا کمی بم می شود . همانطوریکه اطلاع دارید، تغییرات احساسی و رفتاری در این دوران کاملا واضح است که خود بحث جدایی را می طلبد.

مکانیسم به وجود آمدن بلوغ توسط عملکرد سیستم هورمونی است. هورمون های مخصوص این دوره از غدد فوق کلیه ترشح شده و از آنجا به هیپوتالاموس و هیپوفیز می رسد و به دنبال آن هورمونهای دیگری از این نواحی ترشح شده و سرانجام به تخمدانها می رسد. تخمدانها هورمونهای جنسی را ترشح کرده که باعث به وجود آمدن علایم ثانویه جنسی می شود. رشد در نیمه اول بلوغ سریع است. تکمیل مراحل بلوغ مجموعا 5/2 سال طول می کشد. ژنتیک و موقعیت جغرافیایی در شروع سن بلوغ بسیار موثر است. تغذیه خوب و شرایط روانی مناسب و وجود چربی کافی در بدن، باعث بلوغ زودتر در دختران می شود. بهتر است دختران برای داشتن سیر طبیعی بلوغ زیر نظر پزشک باشند.   

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی