زایمان طبیعی و سزارین-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

زایمان طبیعی و سزارین-(دکتر پروین رهبر)

– سزارین روشی است که اگر به موقع و در هنگام نیاز از آن استفاده شود، می تواند مادر و نوزاد را از آسیب های مسلم نجات دهد.

-متخصصان معتقدند، مشکلات تنفسی نوزاد در زایمان طبیعی کمتر است. زیرا بیهوشی به کار رفته در سزارین، در موارد خاصی ممکن است باعث کم شدن ذخیره اکسیژن تنفسی نوزاد شده و نیاز به جبران آن باشد.

-خارج شدن مایعات درون ریه های جنین حین زایمان طبیعی، باعث ترشح هورمون هایی در بدن نوزاد می شود که نقش مهمی در سلامت ریه های جنین دارد.

-خونی که مادر در سزارین از دست می دهد، 2 برابر خونی است که در زایمان طبیعی از دست می دهد. بطوریکه 3 درصد خانم ها بعد از عمل سزارین نیاز به تزریق خون دارند.

-هر چه تعداد سزارین های انجام شده در یک خانم بیشتر باشد، احتمال چسبندگی جفت به دیواره رحم در حاملگی بعدی او بیشتر بوده، و حین زایمان خونریزی زیادتری داشته و حتی گاهی نیاز به برداشتن رحم می باشد.

-خطر ابتلای مادر به بیماری های عفونی رحم و اعضای مجاورش مثل مثانه و کلیه در زایمان طبیعی کمتر از سزارین است.

-نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، نسبت به سزارین در برابربیماریها و حساسیت ها مقاوم تر هستند. دستگاه گوارش نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند دارای باکتری های مفید می باشد که مقاومت او را در برابر بیماری ها، به خصوص بیماری های عفونی بالا می برد.

-قبلا تصور می شد که سزارین کمتر از زایمان طبیعی به مغز نوزاد آسیب می رساند در حالیکه تحقیقات نشان داده که افزایش میزان سزارین آسیب های مغزی مثل فلج مغز را در نوزادان کاهش نداده است.

-در زایمان طبیعی به دلیل افزایش ضربان قلب و فشار خون جنین خون رسانی به مغز جنین بیشتر می باشد.

-سزارین یک عمل جراحی کامل است و مثل همه جراحی ها عوارض های متعاقب جراحی را دارد. مثل عفونت، چسبندگی، لخته شدن خون در رگ ها و عوارض بیهوشی و غیره.

-در سزارین امکان به دنیا آمدن نوزاد نارس و مرگ به دنبال نارس بودن بیشتر از زایمان طبیعی است.

  زایمان طبیعی هم عارضه دارد، منتهی شایع نبوده و ناچیز می باشد و آن پارگی نسوج اطراف مجرای زایمان در حین زایمان است.مثل پارگی رکتوم و مجرای ادرار و غیره، که نادر می باشد و در مقابل فواید آن ناچیز است.

  یک مسئله مهم در زایمان طبیعی وجود درد است. علت بزرگ افزایش میزان سزارین وجود درد حین زایمان است.امروزه با ابداع زایمان بی درد با روش های مدرن و جالب این مشکل بزرگ حل شده است.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی