مرا زیاد ببوسید | خانواده مطهر

مرا زیاد ببوسید

مرد ثروت‌مندي مهمان پيامبر صلي‌الله‌عليه ‌و آله بود. پيامبر فرزندش را روي پا نشانده بود و او را مي‌بوسيد. مرد با تعجب به پيامبر نگاه مي‌کرد. با ناراحتي گفت: من ده فرزند دارم، اما تا به حال هيچ کدام آن‌ها را نبوسيده‌ام.

 

پيامبر ناراحت شد. گفت: چه کنم که خداوند رحمت را از دل تو برداشته است!

 

محبت و خوش‌رفتاري با کودکان، نقش بسيار مهمي در تربيت صحيح آن‌ها دارد. محبت، احساسات پاک کودکان را شکوفا مي‌سازد و کمبود عاطفه و عقده‌هاي رواني، دامن‌گير فرزندان نمي‌شود. هم‌چنين زمينه رحمت خداوند را فراهم مي‌سازد.

 

امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد:

 

إنَّ اللهَ عَزَّوجَلّ لَيَرحَمُ الرَّجُلَ لِشِدَّةِ حُبِّهِ لِوَلَدِه؛ خداوند بزرگ به آدمي براي شدت علاقه و دوستي به فرزندش، رحم مي‌کند.

 

در روايت ديگري از ايشان آمده است:

 

أحِبُّوا الصِّبيَانَ وَ ارْحَمُوهُم وَ إذَا وَعَدتُّمُوهُم فَفُوا لَهُم فإنَّهُم لايَرُون إلّا أنَّکُم تَرزُقُونَهُم؛ به کودکان محبت کنيد و آن‌ها را رحم نماييد و هرگاه به آنان وعده‌اي داديد، وفا کنيد. زيرا آن‌ها شما را روزي‌دهنده خود مي‌دانند.

 

در سيره بزرگان نيز اين آموزه‌ها به خوبي رعايت مي‌شود. در شرح حال عارف رباني سيدمحمدحسن الهي طباطبايي آمده است:

 

همه فرزندان را دوست داشتند، ولي به دختران خود محبت و احترام خاصي داشتند و از آن‌ها حمايت مي‌کردند.

 

همسر ايشان نقل مي‌کند: به بچه‌ها حرمت بسيار قائل بودند. از اول تا آخر مي‌گفتند: اين‌ها اولاد پيامبرند، اگر من تندي کنم خدا از من حساب مي‌کشد. يک بار نشد حرف تندي بزنند يا کاري کنند که مثلاً بچه‌ها بترسند.

 

فرزند ايشان، سيدمحمد الهي مي‌گويد:

 

دقيقاً يادم هست که با هم مي‌رفتيم گردش. ايشان عصايش را برمي‌داشت، عبا را هم تا مي‌کرد، مي‌زد زير بغلش و همين‌طوري مي‌رفتيم گردش.

 

يکي ديگر از مصاديق مهرورزي، بوسيدن کودکان است. بوسيدن فرزند علاوه بر اين‌که علاقه و محبت ما را به کودک نشان مي‌دهد و کودک عملاً اين محبت را درک مي‌کند، ثواب فراواني هم براي والدين دارد.

 

امام صادق عليه‌السلام از حضرت رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌وآله نقل مي‌کنند:

 

مَن قَبَّلَ وَلَدَه کَتَبَ اللهُ عَزَّوَجلّ لَهُ حَسَنَةً وَ مَن فَرَّحَه فَرَّحَهُ اللهُ يَومَ القِيامَة؛ آن کس که فرزند خود را ببوسد، خداوند حسنه‌اي در نامه عمل او مي‌نويسد و هر کس که فرزندش را شاد کند، خدا او را در روز قيامت شاد خواهد کرد.

 

در روايت ديگري از امام صادق عليه‌السلام نقل شده است:

 

أکثِروا مِن قُبلَةِ أولادِکُم فَإنَّ لَکُم بِکَلِّ قُبلَةٍ دَرَجَةٌ؛ فرزندانتان را زياد ببوسيد، زيرا براي شما در هر بوسه‌اي درجه‌اي است.

 

فرزندان امروز، پدران و مادران و مسئولان فردا هستند. اگر به قدر کافي و به شايستگي محبت نبينند، به کمبود عاطفه دچار مي‌شوند و در آينده، جامعه بانشاطي نخواهيم داشت.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی