عوامل پیشرفت در امور زندگی-(دکتر محسن بهشتی پور) | خانواده مطهر

عوامل پیشرفت در امور زندگی-(دکتر محسن بهشتی پور)

ایمان یا احساس اطمینان، احساسی که لازمه به بستن آن، ‌استفاده از تمام دانسته‌هایمان است و نتیجه به کار نبستن‌اش، دست نیافتن به چیزهایی که در زندگی شا یستگی‌شان را داریم. دوگانگی این نیرو در اینجاست که مقدار بیش از اندازه آن در زمان و مکان نامناسب می‌تواند سرنوشت دیگری را برای ما رقم بزند. این نیروی دوگانه هم می‌تواند ما را به موفقیت برساند و هم باعث شکستمان شود.

فکرمی کنید پیشرفت مطلوبی ندارید؟اول باید ببینید که درست فکرمیکنید یانه؟ ملاک شمابرای پیشرفت چیست، این ملاک تاچه حدعینی است؟ آیا اصلاملاکی برای پیشرفت دارید یا فقط براساس مقایسه خود با دیگران،تصورمی کنیدکه پیشرفتتان خوب نیست؟ در هرحال اگربرایتان ثابت شد که خوب پیشرفت نمیکنید،بایدوضعیت را ارزیابی وتحلیل کنید. یک دلیل عدم پیشرفت می تواند ضعف پیشنیازهای شما باشد یادگیریهای جدید درپایه یادگیریهای قبلی ساخته می شوند، زیرا هنوز ضعف خودتان را جبران نکرده اید توقع نداشته باشید که همه چیزخوب پیش برود، یاسطح توقعا ت خودراپایین بیاورید ویابه صورت جدی به دنبال رفع کمبود پیشنیازهایتان را اصلاح کنید. بدون جبران ضعفهای پایه ای، پیشرفت معنایی ندارد.

ضعف درآمادگیهای روانی

آمادگی های روانی انگیزه ها،علی رغم نقش فوقالعاده ای که دارند کمتر مورد عنایت قرارمی گیرند. در مورد انگیزه ها معمولا دو نوع اشکال وجود دارد.

الف: بعضی ها انگیزه ندارند و یا اینکه انگیزه آنان کامل نیست.دراین دسته انگیزه ها دچارتغییرات ودگرگونی های زیاداست. زمانی ممکن است کاملا سرحال با شید و درآمادگی روانی درسطح بالایی بسربرید و زمانی هم هیچ حال وحوصله ای برای فراگیری ندارید. انگیزه کافی ندارند و سطح انگیزه در آنان دائما بالا و پایین می رود،

ب: بعضی مردم هم درموردانگیزه های خود دچار اغراق و خود فریبی می شوند. متاسفانه گاه حتی مشاوران نیزمتوجه نوع مشکل این افراد نمی شوند. همان گونه که کافی نبودن انگیزه مشکل ساز است بزرگ نمایی دراین باره هم موجب پوشیده ماندن واقعیتها می شود. این دسته از افراد حتی اگرحرکت خود را با شور و حرارت شروع کنند، معمولا درادامه دچار کندی می شوند. مشاوران باید به این افراد واقع گرایی ونحوه تقسیم انرژی روانی ازابتدا تا انتهای کار را آموزش دهند. برخی از مردم کار خود را با سر و صدا و صرف انرژی زیاد شروع می کنند باید بدانند که احتمالا درماه های بعدی نخواهد توانست این روند را ادامه دهند پس آهسته و پیوسته رفتن بهتر از تند رفتن است. انگیزه های واقعی خود را بشناسید و هرچند وقت یکبار آنها را مرورنموده و در صورت لزوم اصلاح کنید.

  عامل دیگر برای عدم پیشرفت مشخص نبودن ملاکهای پیشرفت است. ملاک می تواند براساس زمان تعیین شود،دراین صورت شما باید سعی کنید یک برنامه تدریجی و منطقی ساعات مفید خود را افزایش دهید. توصیه میشود ملاکهای ارزیابی پیشرفت خود را به صورت جزیی مثلا روزانه و یا حتی هفتگی تعیین نکنید، چرا که باعث دلسردی میشود. دراین خصوص بهتر است کمی کلی عمل نمایید. ارزیابی روند پیشرفت درفرصتهای دوهفته ای خوب است. همیشه به خودتان امید بدهید که میتوانید بهتر از گذشته عمل کنید. با تعیین ملاکهای مشخص،کنترل روندپیشرفت خود را تسهیل کنید. مدیریت زمان دریک تعبیر ساده یعنی: توانایی اداره ی زمان .

بحث مدیریت زمان فقط به کنترل زمان وافزایش ساعات مطالعه اختصاص ندارد، بلکه آن به هرچیزی که منجربه افزایش بهره وری زندگی شود ارتباط دارد، ازجمله:اصول وراهبردهای مطالعه، روشهای برنامه ریزی، و حتی آمادگیهای روانی، در زندگی عوامل و دلایلی پیش می آید، که به هیچ عنوان نباید دلیل فرار شما از این واقعیت شود، چرا که عملا زمان شما بدون استفاده ی مفید تلف خواهد شد. شما …،عملا از پذیرش این واقعیت که مشکل اصلی به خودتان وانگیزه هایتان مربوط است،فرار می کنید.

درست عمل کردن: یعنی استفاده کامل از زمان موجودبرای درک وفهم از روند زندگی است .

هدف : هر شخصی در درجه اول اهمیت باید اهداف خود را مشخص نماید اهداف باید روشن و واضح و دست یافتنی باشند.

پشتکار : بدیهی است هر فعالیتی با مشکلاتی همراه است و آنچه برای دستیابی به هدف وحل مشکلات ضروری است داشتن اراده وعزم راسخ است .آمادگی روبرویی با شکست : هر شکست می تواند به عنوان یک تجربه مطرح باشد و به هیچ وجه نباید مایه دلسردی و یا عقب نشینی گردد .

حل مشکلات به طور مداوم : هر فردی باید مراحل برخورد مشکلات را پیدا کند .

الف ) شناسایی مشکل

ب ) جستجو برای یافتن مشکلات

ج ) پیدا نمودن راه حل های موجود

د ) مورد آزمایش قراردادن هر راه حل

ه ) انتخاب بهترین راه حل

و ) اجرای راه حل انتخابی تمایل به مشورت با کارشناسان

مسئولیت پذیری : هر شخص مسئول عواقب هر اقدامی است واین یک واقعیت است . متاسفانه این عادت در جامعه وجود دارد که افراد ، مسئولیت هر شکستی را به دیگران نسبت می دهند و این یک خطر جدی است .

اعتماد به نفس : کسی که در هر نماز تماس خود را با قدرت لایزال الهی احساس کند و ایمان به اینکه هرگز از آن نیروی عظیم جدا نخواهد شد اعتماد وسلامت نفس و توکل وصف ناپذیری خود به خود در او تلقین خواهد شد .

تلاش برای اجرای پروژه های بلند مدت

دیدگاه مثبت : چنانچه افراد جامعه بخصوص نسل جوان دچار دیدگاه منفی گردند دیگر مجالی برای نواندیشی و فعالیت باقی نخواهد ماند

اطلاعات فنی و خدماتی : بدون آگاهی وتخصص فنی، در فعالیت مورد نظر و بدون داشتن اطلاعات جامع مسلما هر فرد به استقبال شکست می رود .

شجاعت : باید با شجاعت و بدون تزلزل ادامه مسیر داد و از دشمنان هراسی به دل راه نداد. دسترسی به منابع مالی : برای اجرای یک طرح موفق دسترسی به منابع مالی از اولین قدمها محسوب می شود

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی