شیرمادر(قسمت آخر)-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

شیرمادر(قسمت آخر)-(دکتر پروین رهبر)

قبلآ در دو قسمت مطالبی که مادران آینده باید در مورد شیر مادر بدانند، گفته شد. حال قسمت سوم و آخر آن در مورد باقیماندۀ اطلاعات مربوط به شیر مادر :

بعضی از والدین بخصوص زمانیکه نوزاد شرایط پزشکی خاص دارد،باید بدانند که در هر دفعۀ تغذیه، نوزاد چه مقدار شیر دریافت میدارد.در مورد تغذیه با غیر شیر مادر این مسئله کاملآ مشخص است. ولی در مورد شیر مادر اینطور نمی باشد. مصرف دارو توسط مــــادر و شرایط فیزیکی او در بچه ای که از  شیر  مادر تغذیه می کند بسیار مهم است. ولی در غیر شیر مادر مهم نیست. پس دو مورد ذکر شده در بالا می توانند از مزایای غیر شیر مــادر از جمله شیر خشک باشد. یکی دیگر از مزایای غیر شیر مادر این است که زمانیکه مادر میخواهد استراحت کند، دیگــران می توانند در تغذیعۀ نوزاد کمک کنند. بچۀ تغذیعه شونده با غیر شیر مادر لازم است، مقدار کمتری شیر مصرف نماید،زیـرا هضم آن سخت تر از شیر مادر است. شیر خشک گران بوده و فاقد آنتی بادی ها بر علیه عفونت های دوران نــــــوزادی است. این حقیقت بــــزرگ را نباید فراموش کرد که هیچ شیری نمی تواند با شیر مادر رقابت نماید.

آیا ما میتوانیم از هر دو فرم تغذیه برای نوزاد استفاده کنیم؟   طبق آکادمی اطفال آمریکا شیر مادر، تغذیعۀ ایده ال و کافی برای رشد نوزاد در شش ماه اول زندگیش می باشد.و حداقل باید 12مــاه ادامه یابد. ادامۀ شیر به هر مدتی که مادر بخواهد امکانپذیر است. در بچه هایی که قبل از 12ماه شیر مادر قطع می شود باید شیر خشک حاوی آهن انتخاب گردد.و نباید از شیر گاو جهت تغذیۀ نوزاد استفاده کرد.

همراهی شیر مادر با شیر خشک، معمولآ توصیه نمی شود ، مگر در مواردی که شیر مادر کافی نبوده ویا کودک قادر به تغذیعۀ با شیر مادر نباشد. روش صحیح شیر دادن : مــــــادران می توانند جهت آموزش در کلاس هایی که در بیمارستان برای این مسئله گذاشته می شود ، شرکت کنند ویا از متخصصین مــربوطه کمک بگیرند. بر عکس باورهای عمومی لازم نیست ، قبل از تولد نوک پستان را برای تولید شیر تحریک وآماده کرد  .  حتی بعضی از تکنیکهای تحریک کنندۀ نوک پستان واقعآ مضر هستند. سلامت عمومی مادر واستفاده از مایعات به اندازۀ کافی، فاکتورهای مهمی برای تولید شیر است. بیشترین پزشکان ادامۀ ویتامین هایی را که در دوران باردای استفاده میشده است، در دوران شیردهی توصیه می کنند . اولین تغذیعۀ نوزاد از پستان مادر چه موقع است؟  مــادر می تواند دقیقه های بعد از زایمان تغذیعۀ فرزند خود را از سینه شروع کند. خوردن شیر مـــادر توسط نوزاد بـــرای بارهای اول به حالت لیسیدن ومکیدن نـوک پستان و توقف های مکرر بین آن است. این استراحت های پی درپی نوزاد در حین شیر خوردن یک فــرم طبیعی است. معمولآ چند ساعت بعد از تولد ویا حتی چند روز اول تولد،این فـــــرم شیر خوردن ادامه دارد. وقتی یک نوزاد چشم هایش را می گشاید و بــه اطراف می نگرد و مشت خود را در دهان می برد، آمادۀ پذیرش سینۀ مادر است.متخصصین شیر مادر توصیه می کنند که نوزاد نبایستی آب قند یا دیگر انواع تغذیۀ با شیشه را در بیمارستان داشته باشد،مگر به توصیۀ پزشک معالج. تکنیک های صحیح شیر دادن برای مادران شیرده : دیدن وصحبت با مادران دیگری که تجربۀشیر دادن دارند و همچنین مــــــراکز حمایت از شیر مادر میتواند به مادران کمک کنند. دانستن تکنیک های صحیح شیردادن باعث کاهش هر گونه ناراحتی و عوارض ناشی از آن می شود. اول: بعد از اینکه مادر یک وضعیت مناسب و راحتی را برای خود پیدا کرد، بچه رادر میان بازوی همسوی پستانی که می خواهد شیر بدهد،جای داده و سپس نوزاد را به یک پهلو کرده تا لازم نباشد نوزاد برای رسیدن به نوک پستان سرش را بچرخاند. دوم: سپس پستان را با دست خود همراه با نوک مرطوب شدۀ آن به طور خیلی ملایم روی لب های نوزاد حرکت داده تا نوزاد تشویق شود دهانش را بازی کند. سوم : وقتی دهانش را باز کرد نوک پستان را در قسمت مرکزی دهان او قرار داده و بدن نوزاد را به خود نزدیک می کند. چهارم : در حین شیر خوردن نوزاد، مادر باید مواظب تنفس فرزندش باشد. با حرکت دادن ملایم او و یا با فشار دادن ملایم پستان با انگشت شصت خود، از قرار گرفتن پستان جلوی بینی نوزاد جلوگیری نماید. پنجم : باید پستان را با دستش نگاه دارد تا وزن آن دهان نوزاد را خسته نکند. ششم : وقتی شیر خوردن نوزاد خاتمه یافت، برای جلوگیری از ضربه به نوک پستان ، نباید سینه را از دهان طفل کشید بلکه با قرار دادن انگشت در گوشۀ لب او از مکیدنش جلوگیری کرده و سپس نوک پستان را از دهان او خارج کرد.

مادر باید از خوردن بعضی غذاها در دوران شیردهی پرهیز نماید. بعضی از بچه ها به بعضی موادی که مادر مصرف می کند حساسیت دارند. این در مورد تمام بچه ها صدق نمی کند. شایع ترین علایم آن اشکال در خواب نوزاد، نفخ کردن دستگاه گوارش او است. غذاهایی را که اگر مادر مصرف کند ممکن است برای نوزاد ایجاد ناراحتی کند شامل: شکلات، ادویه جات، مرکبات و کلم( بروکلی و گل کلم ) می باشد. تجربیات نشان می دهد که باید مصرف کافئین را محدود کند. زیرا کافئین می تواند بچه را بی قرار یا الگوی خواب او را تغییر دهد.خوردن بیش از یک آبجوی الکلی در شبانه روز توصیه نمی شود. چون بیشتر از آن میزان الکل خون را به حدی می رساند که وارد شیر شده و به نوزاد می رسد. برای دفع آن باید حداقل دو ساعت بعد از مصرف آن به نوزاد شیر نداد. مطالعات نشان داده است که الکل قدرت پستان را برای خروج سریع شیر از مجاری پستان به بیرون دچار اختلال می کند. وجود علائم آلرژی در بچه ممکن است به تغذیعۀ مادر ارتباط داشته باشد. اگر این آلرژی نوزاد مربوط به غذای مادر باشد معمولآ2 تا 6 ساعت بعد از مصرف غذای آلرژی زا توسط مادر، در نوزاد علائم ایجاد می شود.آکادمی های شناخته شدۀ غذا و دارو در دنیا (FDA-EPA) برای جلوگیری از سم جیوه خوردن ماهی را در خانم های شیرده حداکثر دو بار در هفته توصیه می کنند. گوشت نهنگ جیوه بالایی دارد. مشکلات سینه را در رابطه با شیر دادن، چگونه حل کنیم؟  بسته شدن مجاری شیر ممکن است به صورت قرمزی و درد و تورم پستان ظاهر شود. مجاری شیری ممکن است توسط شیری که خشک شده و یا مواد دیگر بسته شود. بهترین درمان این است که این مجاری بسته شده را باز کرد و این توسط افزایش دفعات شیر دادن انجام می شود. سینه آسیب دیده در صورتی که توسط نوزاد تخلیه نشود باید با وسایل دیگر تخلیه کرد( دست یا شیردوش ). کمپرس آب گرم می تواند در نواحی متورم، باعث افزایش جریان خون و ترمیم شود. دوش آب گرم و ماساژ نواحی متورم می تواند به حل مشکل کمک کند. بعضی مواقع بچه سینۀ آسیب دیده را نمی پذیرد و این به خاطر مزۀ ترش شیر است. باید سینه را تا آنجا که امکان دارد تخلیه کرد. باید پستان آسیب دیده مرتبآ به نوزاد پیشنهاد شود تا سرانجام آن را بپذیرد.

پستان شیرده و ترک نوک آن  : نوک زخمی سینه شیرده تا آنجا که ممکن است باید در معرض هوا باشد. استفاده از سشوار با درجه حرارت کم برای خشک کردن نوک پستان برای شیر دادن درد را تسکین می دهد. نوک پستان فقط باید با آب شسته شود و هرگز صابون، الکل و مواد ضد عفونی کننده به آن زده نشود. درمان دارویی و مشکلات سینۀ شیرده  : اگر درمان ذکر شده در بالا موثر نبود و نشانه های ماستیت(عفونت سینه) درد سینه، تب، لرز و عرق کردن، تورم سینه و سفتی و قرمزی پوست منطقه آزرده آشکار گردید، درمان دارویی لازم است. تاخیر در درمان باعث شدیدتر شدن عفونت و سرانجام آبسۀ سینه می شود.

 

اجرای تکنیک صحیح شیر دادن توسط مادران شیرده و عدم وجود

 عوارض ناشی از آن ، شیردادن را برای مادران لذت بخش میکند.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی