شیرمادر(قسمت دوم)-(دکتر پروین رهبر) | خانواده مطهر

شیرمادر(قسمت دوم)-(دکتر پروین رهبر)

شیرمادر(قسمت دوم)

فواید تغذیعه با شیر مادر برای نوزاد، گفته شد. حال می پردازیم به سودهایی که مادر از شیر دادن به فرزندش میبرد. اگرچه شیر دادن یک پروسۀ طبیعی است، ولی همیشه به آسانی پیش نمی رود. مادر باید یاد بگیرد چگونه شیر بدهد واز مشکلات آن آگاهی داشته باشد. مراکز مخصوص ومتخصصین زنان میتوانند به مادران کمک کنند. با اینحال بعضی از مادران در شیر دادن به نوزاد دچار اشکالاتی می شوند که نمی توانند شیر بدهند.

فواید شیردادن برای مادر

<!-   اولین فایده ای که این مسئله بلافاصله بعد از زایمان دارد این است که مکیدن سینه توسط نوزاد ، هورمونهایی را در بدن مادر آزاد می کند که باعث جمع شدن رحم و کوچکتر شدن آن می شود.

<!-   مادرانی که شیر میدهند کمتر دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند.

<-     میزان باروری در دوران شیردهی کاهش می یابد ولی از بین نمی رود. در صورتیکه مادر مایل به باروری مجدد نباشد باید حتمآ یک روش جلوگیری دیگری رابه آن اضافه کند.

<!-   مادران دیابتی در دوران شیر دهی، انسولین کمتری نیاز دارند.

<!-مادر، با شیر دادن به فرزندش زودتر به وزن قبل از حاملگی برمیگردد.

مزایای طولانی الاثر شیر دادن

<!-   کاهش میزان ریسک ابتلا به سرطان تخمدان- رحم وپستان در مادر

<!-   کاهش ریسک ابتلا به پوکی استخوان در مادر

 مادر از اینکه نزدیکترین رابطه را با فرزندش دارد، احساس لذت می کند. و اینکه به تغذیعۀ بچه اش کمک می کند بسـیار خوشحال است. بـاید توجه داشت که مکیدن پستان توسط نوزاد بهترین محرک برای ترشح شیر است. و هر چه تغذیعۀ نوزاد از پستان مادر بیشتر باشد، شیر زیادتری ترشح می گردد. میزان شـیر پستان ارتباطی به بزرگی و کوچـکی سایز آن ندارد. بلـکه مکیـدن نوزاد و یـا دوشـیدن آن بـا دست یـا دستگاه سبب ترشح هورمونی از مغز مادر و تحریک غدد شیری می شود. مادر باید توجه داشته باشد، که خوردن خوب به این معنی نیست کـه زیـاد میل کند. او باید از همـۀ غلات و حبوبات ، مـیوه جات، سبزیجات تازه استفاده کند و غذاهایی که تآمین کنندۀ مـقدار پروتئین، کلسیم و آهن می بـاشد میل نماید باید مایعات کافی حداقل به اندازۀ هشت لیوان نوش جـان کند(آب و مایعات دیگر).زن شیرده می تواند به توصیه پزشکش دریافت ویتامین و املاح راکه در دوران بارداری میل می کرده ادامه دهد. مادر شیرده باید در خوردن ماهی بعلت داشتن جیوه افراط نکند. از خوردن مواد کافئین دار پرهیز نماید، چون باعث کم آبی بدن میشود.از خوردن غذاهای نفاخ و آلرژی زا(غذاهای تند) پرهیز نماید.

  مادر باید از نظر میزان آهن بررسی شود. در صورت کمـبود ، از آهن استفاده نماید. در صورتیـکه خانم شیرده خواهان کاهش وزن باشد، باید بتدریج اینکار را انجام دهد اومی تواند با یک رژیم کم چربی و سالم و یک ورزش متوسط به هدف خود برسد. کاهش سریع وزن باعث جمع شدن سموم زیادی در خون مادر شده که ممکن است وارد شیر شود.

موارد منع تغذیعه با شیر مادر

<!-   مادران شیردهی که ایدز وسل فعال دارند نباید شیر بدهند. چون انتقال از طریق شیر امکانپذیر است.

<!-   خانم هایی که اعتیاد دارند(مواد مخدر-الکل)

<!-   داروهای اعصاب حقیقی و قوی از شیر عبور می کند، بنابراین برای شیر دادن باید با پزشک معالج مشاوره شود.

<!-   خانم های با بیماریهای مزمن ممکن است نتوانند شیر بدهند.

<!-   خانم های دیابتی برای جلوگیری از افت قند خون لازم است دفعات خوردن خود را زیادتر کنند. مقدار شیر مادر ممکن است با استرس-عادات تغذیه ای بد- سیگار کشیدن و بیماریهای مزمن کم شود.

نکات جالب:

<!-   خانم هایی که عفونت سینه، آبسۀ آن وتب دارند و داروهای آنتی بیوتیک مصرف می کنند، می توانند به شیر دادن خود ادامه دهند. در اینگونه مواقع باید پستان را تا حد امکان از شیر تخلیه کرد.

<!-   جراحی های پستان معمولآ در شیر دادن مشکلی ایجاد نمی کنند. مگر در موارد خاص.

<!-   کشیدن سیگار دلیلی برای قطع شیر نمی باشد، هر چند باید برای ترک آن سعی کرد.

<!-   اگر باردای مجدد در دوران شیردهی اتفاق افتد، میتوان به شیر دادن ادامه داد، ولی تولید آن کاهش می یابد.

<!-   مادرانی که هپاتیت B,C دارند می تواند شیر بـدهند.مادرانـی که در معرض مـواد شیمیایی محیطی به مـقدار کم قرار دارند ، و یا الـکل را به صورت تفننی ( در مهمانی ها) استفاده می کنند می توانند شیر بدهند.

<!-   یک ، مورد منع استفادۀ شیرمادر برای نوزاد وجود دارد و آن هم بیماری گالاکتوزمیای نوزاد می باشد(بیماری مادرزادی).

توجه:

 در بیشتر نوزادانی که زردی دارند می توان شیر مادر را ادامه داد.

 

بسیاری از فرهنگ ها و ملیت ها مادران را برای شیر دادن

تشویق می کنند تا این ، ایده ای باشد برای مادران آینده

 

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی