کینه و انتقام-(دکتر محسن بهشتی پور) | خانواده مطهر

کینه و انتقام-(دکتر محسن بهشتی پور)

عفو و گذشت
افرادى كه از هم رنجيده‏اند براى فرونشاندن خشم خود يا مى‏توانند طرف مقابل (رنجاننده) را ببخشند و يا از او انتقام بگيرند. انتقام‏گيرى هرچند احتمال دارد كه در كوتاه‏مدت موجب تسكين روحى افراد شود ولى در درازمدت موجب ندامت و پشيمانى مى‏گردد و به همين جهت است كه عفو و گذشت به عنوان رفتار رقيبى كه مى‏تواند موجب فرونشاندن خشم و كينه‏توزى شود توصيه مى‏شود. بزرگترين فايده عفو و گذشت ، ايجاد تعادل در زندگى فردى و اجتماعى است. «تعادل اجتماعى» موجب بهبود روابط با ديگران و كاستن از روش‏هاى نامطلوبِ تخليه هيجانى مانند انتقام‏جويى، بدگويى از ديگران و افترا و حسد كه همگى موجب به هم خوردن ارتباط افراد با ديگران است ، مى‏گردد. «تعادل فردى» موجب جلوگيرى از اضطراب، افسردگى، بدبينى به ديگران و محفوظ ماندن از عوارض روان  تنى بيماريها مى‏باشد. مسلما اين فرضها و پيش‏بينى‏ها نياز به بررسى و تحقيق دارد كه بتوان به آنها اعتبار علمى بخشيد. تحقيقات انجام شده نشان مى‏دهد كه عفو و گذشت در كاهش اضطراب، افسردگى، عصبانيت، پرخاشگرى، اختلالات عاطفى، رفتارى و افزايش اعتماد به نفس، پيشرفت تحصيلى و كارآيى در محيط‏هاى حرفه‏اى ، نشان‏دهنده رابطه بين گذشت و سلامت روانى است. به علاوه بخشايشگرى (عفو و گذشت) در كاهش بزهكارى، استفاده از مواد مخدر و داروهاى آرام‏بخش، اثر قابل ملاحظه‏اى داشته است، و فوايد آن در كاستن رفتارهاى ضداجتماعى، هراس و فوبى و كمرويى افراد، بدبينى، وسواس، لجبازى مورد تأييد پژوهشگران قرار گرفته است
خداوند به پيامبرش مى‏فرمايد: فَاصْفَحْ الصَّفْحَ الْجَمِيلَ (حجر، آيه85)، پس با گذشتى زيبا و دلنشين از مردم درگذر، و آنان را مشمول عفو خود ساز.
در آيه‏اى ديگر خداوند بين كار ناپسند (رنجانيدن ديگران) و كار پسنديده (بخشيدن ديگران) فرق مى‏گذارد و مؤمنان را به كار نيك دعوت مى‏كند:
وَلاَ تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِىٌّ حَمِيمٌ (فصلت، آيه 34)، خوبى و بدى يكسان نيست، بدى را با آنچه نيكوتر است پاسخ‏ده (يعنى از بديها بگذر)، سپس ناگاه به اين نتيجه مى‏رسى، همان‏كس كه ميان تو و او دشمنى است گويى دوستى گرم و صميمى است.
حضرت صادق(ع) فرموده است: «شما را به عفو و گذشت سفارش مى‏كنم همانا عفو و گذشت عزت بنده را مى‏افزايد. پس از اشتباهات همديگر بگذريد تا خداوند شما را عزيز كند» (اصول كافى، ج2، ص 108).
افرادى مى‏توانند از خطاى ديگران چشم‏پوشى كنند كه عزت نفس بالايى داشته باشند و هر اندازه هم بيشتر عفو و گذشت كنند بر عزت و كرامتشان افزوده مى‏شود.
1 – زندگي يك مسابقه نيست ، بلكه سفري است كه هر قدم از مسير آنرا بايد لمس كرد و چشيد .
2 – با زندگي كردن در گذشته يا آينده ، زيستن در زمان حال را از دست نده ، حتي اگر يك روز در زمان حال زندگي كني ، همه روزهاي عمرت را زيسته اي .آينده از هم اكنون آغاز شده است !
3 – براي خود زندگي كنيم نه براي نمايش دادن آن به ديگران .
4 – زندگي ، بازي زندگي است .
5 – براي زيستن دو چيز لازم است : قلبي كه دوستت داشته باشد و قلبي كه دوستش داشته باشي !
6 – همه را ببخش تا احساس سبكي و آزادي كني .
7 – دلبستگي خوب است اما سعي كن وابسته نباشي .
8 – انسان بزرگ دير وعده مي دهد ، اما زود انجام ميدهد .
9 – با ديگران زيبا سخن بگوئيد تا پاسخ زيبا بشنويد .
10 – هيچ وقت نخواه دوستت داشته باشند ، سعي كن دوست داشتني باشي .
11 –   داشتن دو دست به اين معني است كه با يكدست بگيريم و با دست ديگر بدهيم لذا هر وقت ميخواهيم بگيريم اول ببينيم براي دادن چه داريم (مبادله عادلانه) .
12 –  براي آنكه انرژي درونيمان را به هدر ندهيم بايد از قضاوت كردن خوداري نموده وحسادت را كنار بگذاريم
13 – اگر براي يك اشتباه هزار دليل هم بياوريد ميشود هزار و يك اشتباه . (توجيه گر نباشيد)
14 –   براي آرامش خود ! كينه ها و انتقام ها را فراموش كنيد .
15 – انرژي هاي مثبت يا منفي تنها از افكار ما زاده مي شوند پس بيائيد مثبت بينديشيم .
16 –  مقابله به مثل و تنفر نشانه آدمهاي كوچك است . عاقل عفو مي كند ، احمق فراموش مي كند .
17 –  بيائيد ذهنيت هايمان را اصلاح كنيم و در برابر بدبيني مقاومت كنيم و بگوييم امروز در مورد هيچ چيز داوري نمي كنم .
18 – اكثر آدمها داراي حسادت وجاه طلبي و نفرت هستند همه مي خواهند پولدار شوند و براي پولدار شدن دنبال قدرت هستند و به هر رذيلتي تن مي دهند.
19 – نمك بر روي زخم و تاول اثر دارد و بر روي پوست سالم هيچ اثري نمي كند ، طعنه ، تمسخر ، فحاشي بر روي روح هاي زخمي اثر دارد و بر روي روح سالم هيچ اثري نمي كند .
20 – در محل كار راجع به مسائل خانوادگي صحبت نكن .
21 – براي برداشتن كوه بايد از برداشتن سنگ ريزه ها شروع كرد .
22 – هر گاه نتوانستيد صورت مسئله اي را عوض كنيد ، ذهنيت خود را نسبت به صورت مسئله عوض كنيد.
23 – كليد موفقيت ، در نگه داشتن حد و اندازه براي هر چيز است .
24 – كسي كه از مرگ مي ترسد ! از زندگي هم مي ترسد .
25 – سرمايه هر دل حرفهائي است كه براي نگفتن دارد . ( راز دار و راز نگه دار باشيد)
26 – ارزشت را با مقايسه كردن خود با ديگران پائين نياور ، زيرا همه ما با يكديگر متفاوتيم .
27 – حرفي را بزن كه بتوني بنويسيش ، چيزي را بنويس كه بتوني امضاءش كني و چيزي را امضاء كن كه بتوني بهش عمل كني .
28 –   اگر مي خواهيد ديگران دچار سوء ظن نشوند درمان آن گزارش دهي مي باشد .
29 – برخي پندارها چنان نارسا هستند كه فقط مي توانند انسان هاي احمق را قانع سازند ! اگر تو فقط اندكي ! باهوش باشي ، هيچ كس نمي تواند تو را قانع سازد فقط اندكي با هوش .
30 –  قبل از اينكه دير شود همه را ببخش

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی