آنچه كه لازم است مادران درباره پسرانشان بدانند سايت تبيان | خانواده مطهر

آنچه كه لازم است مادران درباره پسرانشان بدانند سايت تبيان

سايت تبيان
دلواپس نباشيد… آنان برخلاف ظاهرشان آن قدرها هم خشن نيستند!
بسياري از مادران كه مي كوشند رفتار پسرشان را درك كنند، مي پرسند: « پسرها چگونه هستند؟ » آنان به حكم غريزه مي دانند كه در ذهن يك دختر چه مي گذرد. اما در سر پسرها چه مي‎گذرد؟
هورمون‎هاي مردانه از دوران بلوغ به بعد بر رشد عاطفي و جسماني پسرها اثر مي‎‎گذارند و مجموعه‎اي از رفتارهاي پسران را كه « رمز پسر» نام نهاده شده ، تشكيل مي‎دهند. در واقع « رمز پسر» طوري رشد مي‎كند كه مردان جوان انديشه‎ها و احساس‎هاي خود را بر زبان جاري سازند و اين امر مادران را شگفت زده مي‎كند. از همين رو پي بردن به چگونگي انديشه و رفتار پسران باعث مي‎شود برخورد با آنان مناسب و آسانتر شود. ذيلاً برخي ويژگي هاي پسرها را براي اطمينان خاطر مجدد مادران حيران و سر در گم آورده‎ايم.
خشن و ناآرام اند
كدام مادري است كه از نيرو ( انرژي ) پسرانه پسرش همچون دويدن، پريدن و فرياد كشيدن حيرت كند؟ اما موقعي كه همان پسر پرخاشگر مي شود، چطور؟ وقتي مادري اسم اولين پسرش را كه هفت ساله بود، در كلاس ورزش نوشت، مشتاقانه منتظر بود كه هنگام بازي تشويقش كند ولي توقع نداشت بازيكنان همديگر را بزنند و بيندازند و يا حريفانشان را نقش زمين كنند. حتي پسرش ميان آن همه بچه، از همه پرجنب و جوش تر بود. او مي‎گويد: « هميشه با خودم فكر مي كردم كه اين بچه ام آرام تر و عاقل تر است ولي بازي خشنش باعث شد كه آن روي او را نيز ببينم.»
بيشتر پسرها بازي خشونت آميز را دوست دارند، ولي اين بدان معنا نيست كه در آينده آدم‎هاي خشني شوند. به واقع در اين بازي هاي رقابتي و جسماني فوايد مشخصي نهفته‎اند. پسران از محدوديت هاي پرخاشجويي خبردار مي شوند و پي مي برند كه چقدر پيش بروند تا ايمن مانده و دور از گزند باشند و چگونه از احساسات ديگران آگاه شوند.
تخيلات خشونت باري دارند
پرخاشگري پسران ، مادران را آشفته مي كند. آنان با مطالعه گزارش هاي رسانه ها از مدارس، هراسان گشته و به حكم غريزه بر آن مي شوند كه تفنگ هاي اسباب بازي، بازي هاي ويديويي و فيلم هاي نگران كننده را از دسترس پسران دور نگه دارند تا مبادا وسوسه شوند و به رفتار ناهنجاري دست بزنند، مادرها درمي يابند كه تخيلات پسرانشان جايگزين آن وسايل مي شود. پدر و مادري تصميم گرفتند كه به پسرهايشان هيچ گونه اسباب بازي ندهند و حتي لباس دخترانه به آنها بپوشانند. آنها اميدوار بودند كه تربيت بدون در نظر گرفتن جنسيت، تأثير خوشايندي داشته باشد.
به آساني احساساتشان را بروز نمي دهند
دختر خشمگين يا آشفته اغلب به آغوش مادر پناه مي برد ولي پسر معمولاً سعي مي كند مشكلش را به تنهايي حل كند و نمي خواهد «بچه ننه» به نظر بيايد. اگر مي خواهيد با پسرتان در زمينه مشكلي كه او را ناراحت كرده به گفتگو بپردازيد ، سعي كنيد غير مستقيم و زماني كه سرگرم انجام كاري هستيد ، سر صحبت را با او باز كنيد.
هنگامي كه دو خانم مي خواهند در زمينه ي موضوع خصوصي سخن بگويند احتمال دارد رو به روي هم بنشينند و بپرسند: ( تو چه احساسي داري؟ ) ولي مردها غالباً بدون اين كه به هم بنگرند، صحبت مي كنند. اگر دقت كنيد، دو مرد به طور مثال در حين تماشاي بازي فوتبال، با هم حرف مي زنند و در عين حال خصوصي ترين مطالبشان را كم كم بيان مي‎كند و هيچ وقت نگاهي نگران كننده هم به يكديگر نمي‎اندازند.
مادري كه در تعمير دوچرخه به پسرش كمك مي كند، ممكن است در حين گفتگوهاي خودماني، متوجه چيزهاي بيشتري درباره فرزندش شود تا اين كه بخواهد سر ميز شام رودررو، وي را به صحبت وادارد.
دوست دارند معامله كنند
مردها طرفدار عدل و انصاف هستند و دوست دارند راجع به هر چيزي بحث كنند و از اين بابت هم مهارت دارند. و مي خواهند مطلبي را مو به مو توضيح دهند و معامله اي منصفانه كنند و بعد از اين كه به توافق مي رسند، اغلب مي شنويد كه مي گويند: « قول مي دهي؟ قول مي دهي؟»
مادران مي دانند كه معامله كردن فقط نصف جنگ است. پسرها پايبندي به عهد و پيمان را سخت مي‎دانند. نق زدن نيز اثر نمي‎كند، بنابراين راهبردها و تدابير ديگر مؤثراند. پسر خانواده‎اي موافقت كرده بود از بازي هاي پرسر و صدا روي كاناپه ي اتاق نشيمن خودداري كند، اما به علت نشاط و سرزندگي طبيعي‎اش قولش را از ياد مي برد. از همين رو مادرش راهي يافت كه عهدش را به او يادآوري كند. او يادداشتي به اين مضمون نوشت و به كاناپه سنجاق كرد: پسر عزيز، فكر مي كردم كه با من دوستي؛ ولي اهميتي براي من قائل نمي شوي. به من لطمه مي زني، آنقدر محكم مي نشيني كه فنري شكسته به پشتم فرو مي رود. بين ما هر چه بوده تمام شده، دوست سابق تو« كاناپه». او با خواندن اين يادداشت خنده اي سرداد و قولش را به ياد آورد.
عليرغم تمام نگراني ها، دردسرها و غم و رنج ها، پيوند ميان مادران و پسران واقعي است.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی