عوامل مهم در روابط خانوادگي (شهلا ممتاز ) | خانواده مطهر

عوامل مهم در روابط خانوادگي (شهلا ممتاز )

شهلا ممتاز :کارشناس مرکز مشاوره صنعت نفت
آنچه كه خانواده را به عنوان كوچك ترين و مهم ترين واحد اجتماعي از بقيه واحدهاي جامعه مجزا مي‎سازد، ارتباط صميمانه افراد آن با يكديگر، عشق و علاقه بدون قيد و شرط و تعهد نسبت به هم است. اين خصوصيات، شرايطي فراهم مي‎كند كه در آن اعضاء خانواده احساس آرامش و امنيت كنند. تحقيقات نشان مي‎دهد كه اگر از مردم سئوال شود كه سه اصل مهم زندگيشان را نام ببرند 95% خانواده يا روابط خانوادگي را در فهرست خود مي‎گنجانند و از اين ميان 75% خانواده را در صدر فهرست خود جاي مي‎دهند و به اين ترتيب انتظار مي‎رود كه روابط خانوادگي و غني بودن آن بيشترين اهميت را براي اكثريت مردم داشته باشد. ولي گاه جو خانواده تحت الشعاع مسائل ديگري مانند شغل، مسائل اقتصادي، تحصيل و … قرار مي‎گيرد و در اين مواقع است كه نياز به دكمه كنترلي داريم تا ما را متوقف سازد تا بر اساس عميق‎ترين ارزش‎ها و احساسات خود نسبت به خانواده واكنش نشان دهيم.
آنچه كه خانواده را به عنوان كوچك ترين و مهم ترين واحد اجتماعي از بقيه واحدهاي جامعه مجزا مي‎سازد، ارتباط صميمانه افراد آن با يكديگر، عشق و علاقه بدون قيد و شرط و تعهد نسبت به هم است. اين خصوصيات، شرايطي فراهم مي‎كند كه در آن اعضاء خانواده احساس آرامش و امنيت كنند. تحقيقات نشان مي‎دهد كه اگر از مردم سئوال شود كه سه اصل مهم زندگيشان را نام ببرند 95% خانواده يا روابط خانوادگي را در فهرست خود مي‎گنجانند و از اين ميان 75% خانواده را در صدر فهرست خود جاي مي‎دهند و به اين ترتيب انتظار مي‎رود كه روابط خانوادگي و غني بودن آن بيشترين اهميت را براي اكثريت مردم داشته باشد. ولي گاه جو خانواده تحت الشعاع مسائل ديگري مانند شغل، مسائل اقتصادي، تحصيل و … قرار مي‎گيرد و در اين مواقع است كه نياز به دكمه كنترلي داريم تا ما را متوقف سازد تا بر اساس عميق‎ترين ارزش‎ها و احساسات خود نسبت به خانواده واكنش نشان دهيم. تصور كنيد فردي كه سعي مي‎كند از زندگي روزانه‎اش بيشترين بهره را ببرد، وقتي در اتومبيل نشسته و از سركار به خانه برمي‎گردد، همان دكمه كنترل را فشار مي‎دهد و به خود مي‎گويد «خانواده من لذت‎بخش‎ترين، مهم‎ترين و شادي آفرين‎ترين بخش زندگي من هستند، من حالا به خانه مي روم تا عشقم را با آنان تقسيم كنم». و وقتي قدم به خانه مي‎گذارد به جاي خرده گيري، سرزنش و يا هر عكس‎العمل منفي ديگر، با تك تك اعضاي خانواده رفتاري مثبت را بر مي‎گزيند و با همسرش به گرمي احوالپرسي مي‎كند و با بچه‎ها روي كف اتاق غلت مي‎زند. او خستگي و كشمكش محيط كار و بهانه‎گيري را كنار مي‎گذارد و به نيروئي مثبت تبديل مي‎شود.
صميميت مهم‎ترين عامل در تحكيم روابط خانوادگي است و در صورتي كه اين خصوصيت ميان پدر و مادر وجود داشته باشد و آنان با شناخت متقابل از هم، حمايت و كمك به يكديگر و تائيد رفتارهاي مثبت همسر، اين حالت را نشان مي‎دهند، مي‎توانند انتظار داشته باشند كه فرزندان نيز در سايه اين صميميت احساس شادي، امنيت و آرامش را تجربه كنند.
صميميت باعث بهتر شدن روابط زوج‎ها مي‎شود و تعهد آن را مستحكم مي‎‎كند. تعهد شامل رفتارهايي است كه موجب تلاش براي حفظ روابط و تحكيم بخشيدن به آن مي‎شود. زوج متعهد به همسر اعتماد دارد، او را راهنمايي، حمايت و نيازش را درك مي‎كند. اين امر باعث مي‎شود كه همسر در شرايط سخت احساس آرامش كند.
يكي از راه‎ها براي ايجاد صميميت و حفظ روابط خوب، صحبت در مورد احساسات است. براي نشان دادن صميميت واقعي بايد صادقانه احساساتمان را بيان كنيم. خود و همسرمان را آنطور كه هستيم بپذيريم، نقاط قوت و ضعف، علائق، نيازها، خواسته‎ها و حساسيت هاي همسرمان را بشناسيم و بپذيريم.
يكي از بهترين راه‎ها براي نشان دادن عشق و علاقه خود به افرادي كه دوستشان داريم آن است كه با حرف‎هاي محبت آميز و كلماتي مانند «تشكر مي‎كنم» و «خواهش مي‎كنم»، ارائه خدمات غير منتظره‎اي مثل بردن افراد خانواده به جائي كه دوست دارند و يا خريد كالايي كه برايشان اهميت دارد، گذاشتن يادداشتي در كيف همسر يا فرزندمان، دادن هديه‎اي كوچك حتي يك شاخه گل يا تهيه غذاي مورد علاقه به آنها يادآوري كنيم كه دوستشان داريم.
روزي دانشجوي يك راهب از او پرسيد: «استاد، اگر بدانيد فقط 15 دقيقه ديگر زنده هستيد چه مي‎كنيد؟ راهب كه در حال باغباني بود با خنده گفت: همين كار!!! . اگر شما بدانيد كه فقط 15 دقيقه ديگر زنده هستيد چه مي‎كنيد؟ از خود بپرسيد چه چيزي در زندگي برايتان بيشترين اهميت را دارد كه مي‎خواهيد در اين چند دقيقه آن را در كنار خود داشته باشيد؟ به ياد داشته باشيد كه ما زمان طولاني دراختيار نداريم. بنابراين تلاش كنيم كه به بهترين روش ممكن زندگي كنيم و از حداقل‎ها، حداكثر استفاده را ببريم و آنچه را كه در توان داريم در جهت بهبود روابط وفضاي خانوادگي به كار گيريم.

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی