حمام کردن کودکان(مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي ) | خانواده مطهر

حمام کردن کودکان(مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي )

ufuouf3424

یا تاکنون در حمام کردن کودک‏تان دچار مشکل شده‏اید؟ هر پدر و مادری به این سؤال پاسخ مثبت می‏دهد. پس راه حل چیست؟ می‏توان گفت راه حل قطعی وجود ندارد اما با انجام بعضی موارد می‏توان به نتایج مفیدی دست یافت.

1ـ برای کودک‏تان توضیح دهید که چرا به حمام نیاز دارد. والدین نمی‏توانند شکل میکروب‏ها را به کودکان نشان دهند ولی به کودکان می‏فهمانند که میکروب‏ها همه جا وجود دارند و حمام نرفتن بچه‏ها باعث می‏شود میکروب‏ها روی رشدشان تأثیر بگذارند. برای کودک در باره میکروب‏ها صحبت کنید و بگویید اگر بهداشت را به طور مرتب رعایت نکند، بیمار می‏شود. اگر کودک این موضوع را درک کند، به حمام کردن علاقه‏مند می‏شود. به کودک‏تان توضیحات کافی بدهید و لغات بیشتری در این زمینه به دایره لغات او بیفزایید.

2ـ آیا تاکنون سیستم جایزه‏دادن را امتحان کرده‏اید؟ مثالی از این سیستم، لوح برچسب است. هر بار که کودک را به حمام می‏برید، یک برچسب به او بدهید. یک ردیف فضای خالی ایجاد کنید تا کودک برچسب‏ها را روی آن بچسباند. در پایان هر ردیف برچسب، یک جایزه بزرگ به او بدهید. گاهی می‏توانید به جای برچسب از بسته‏های ستاره استفاده کنید که مقرون به صرفه‏تر نیز می‏باشد. هر بار به کودک برچسب‏های بیشتری بدهید تا در یک ردیف بچسباند. (حتی اگر برچسبی افتاد اجازه بدهید دوباره بچسباند.) به این ترتیب او صبر و حوصله را می‏آموزد و یاد می‏گیرد چگونه منتظر چیزی بماند، حتی اگر نتیجه‏ای نداشته باشد. این امر به آنها یاد می‏دهد برای به دست آوردن چیزهایی که دوست دارند تلاش کنند.

3ـ حمام را وسیله سرگرمی و تفریح کودک قرار دهید! بگذارید او اسباب‏بازی‏های ضدآبش را با خود به حمام ببرد. نظیر: باربی، ماشین، عروسک، آدم‏آهنی، اردک پلاستیکی و اسباب‏بازی‏هایی که روی آب شناور می‏مانند و مخصوص وان حمام هستند. فقط مواظب باشید اسباب‏بازی‏ها داخل لوله فاضلاب فرو نروند که در این صورت مشکل جدیدی ایجاد می‏شود.

4ـ شما می‏توانید از تمام این نظرات یا یکی از آنها و یا تلفیق آنها با نظرات خود استفاده نمایید. توجیه در باره لزوم حمام کردن کودک منطقی است. هیچ کس دوست ندارد کاری را انجام دهد که دلیل آن را نمی‏داند. کودکان چیزهایی را که به آنها نمی‏گوییم، نمی‏دانند. بنابراین پس از مرحله توضیح در باره حمام کردن، آن را وسیله سرگرمی کودک قرار دهید و سپس سیستم جایزه را امتحان کنید. این روش‏ها را با هم تجربه نمایید. با استفاده از اسباب‏بازی، کودک را سرگرم کنید و به آنها برچسب بدهید تا در وان حمام فرو کند!
«مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي »

ديدگاه ها در اين مطلب .

طراحی و اجرا توسط : امید حسینایی